Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 156 mesaje
    20 Feb 2007, 16:07
    0 0
    Sabbra nu ai mancat absolut deloc mancare solida ? Nici un iaur nici o fructa absolut nimic ? Daca nu ai trisat deloc ar trebui sa slabesti intrev 400-600 de grame pe zi.
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Feb 2007, 16:18
    0 0
    elenush n-am mancat nimic, nimic...
    am baut apa plata, suc natural de portocale, de rosii si de mere...de duminica am bagat sucul de rosii si de mere, in cantitati mici
    singurul lucru pe care l-am "mestecat" a fost guma fara zahar bineinteles...si n-o inghit
  •  
    • 89 mesaje
    20 Feb 2007, 16:24
    0 0
    Nici eu nu pot da o dieta. Decat sfaturi generale de genul mancarea sa fie cat mai mult picanta si cat mai putzin sarata, legumele sa nu fie combinate cu grasimi, nu prajeli, bun tot ce e verde :spanac, stevie, urzici, mazare, pastai ; in timp ce mananci sa bei apa , cand nu mananci sa bei apa, daca te trezesti noaptea din somn sa bei apa (nu itzi mai e asa foame dimineata) , apa apa apa, apa calda , apa cu gheatza , gheatza simpla , exercitzii preferabil dimineatza , dupa ce mananci sa NU STAI , guma de mestecat mentolata TARE permanent (pt mine guma e second nature) , nu dulciuri din comertz ... mama naibii. sfaturile astea cred ca se gasesc peste tot.

    Daca as trece la "alte" sfaturi ... deja intru in sfera ED Nu cred ca un om normal la cap poate sa mestece fiecare dumicat de mancare de 30 de ori pe maselele din stanga si de 30 de ori pe maselele din dreapta sau dupa fiecare dumicat sa ia o gura de apa, sa se plimbe 30 de secunde prin camera apoi sa mai ia o gura de apa si alt dumicat si tot asa. Asta e deja nebunie ...
  •  
    • 1829 mesaje
    20 Feb 2007, 16:33
    0 0
    mercic pt raspunsuri elenush ...stiu ca nu fac bine ceea ce fac mai ales dupa ce am citit pe aici da' is asa de pofticioasa incat ma gandesc ca daca nu fac ceva pun mai mult si chiar nu vreau....adica si kg astea in plus le suport greu....am sa merg iarasi la sala, desi mi-e super greu ma oboseste pshihic statul in trafic iar cand ajung acasa am chef doar sa ma tolanesc pe sofa

    sabbra -stiu ca fetele au intentii bune de aceea am si indraznit sa intreb si sincer as vrea si eu sa ma apuc de postul asta nu doar pt a da jos kg in plus ci pt ca sa-mi elimin toxinele mai ales ca m-am lasat si de tigari-poate d-aia m-am si ingrasat- dar deocamdata nu-mi permit (busy la serviciu si nu-mi pot permite sa nu ma simt bine, cu dureri de cap si alte alea)....deci go girl go
  •  
    • 1829 mesaje
    20 Feb 2007, 16:37
    0 0
    merci si tie eveleena....stiti de cand am fost mica m-am intrebat: oare de ce nu m-am nascut baiat??? pe bune acuma...offff....vad io cum si ce fac...sportul ar fi cel mai sanatos....
  •  
    • 1135 mesaje
    20 Feb 2007, 16:45
    0 0
    Eu m-am apucat sa-mi descarc Pilates de pe net. Si asa ma trezesc cu juma de ora inainte de cat ar trebui, pentru operatiunea polen, asa ca as putea sa fac ceva miscare. E ceva de capul la Pilates, ati incercat?
  •  
    • 159 mesaje
    20 Feb 2007, 16:54
    0 0


    Ce am mancat eu acum (cu greu ca ma doare de mor o masea)

    Orez cu albus de ou, porumb si ton.

    Ingrediente:
    3 cani de orez prefiert
    o ceapa mica
    doua linguri de ulei de masline
    doua conserve de ton (pe care eu le tin vreo 5 minute in apa inainte)
    5 linguri de boabe de porumb
    doua albusuri de ou (mari ouale)
    ardei iute uscat (daca vrei)
    - daca vrei sare dupa gust (eu nu pun)

    Se pune apa la fiert (daca vrei sare, apa cu sare). Eu orezul prefer sa il fierb in apa cu putzin piper si cimbru, dar eu sunt o ciudata Deci pui apa la fiert, dupa ce da in clocot se pune orezul si se tzine cat scrie pe ambalaj sau dupa cum stie fiecare. Eu il tzin cam 15 de minute, dar am aragaz bun Separat se fierbe porumbul.

    Intre timp se taie ceapa si se pune intr-o tigaie peste uleiul de masline deja incalzit, apoi se lasa maxim doua minute pe foc. NU se prajeste ceapa !ci doar se invarte in tigaie maxim doua minute. Se ia tigaia de pe foc si se adauga conservele de ton, in prealabil "spalate" de ulei cum am zis la ingredinte si uscate cu servetel. Se amesteca cu ceapa pana ce tonul se marunteste.

    Dupa ce a fiert orezul se scurge de apa si se amesteca cu tonul, ceapa si porumbul.

    Intr-un ibric se fierb doua albusuri de ou si se adauga si ele. (eu le fierb tot in apa cu piper si cimbru, am un fix )

    La toata minunea asta eu mai adaug si ardei iute uscat. Nu se pune piper sau alte condimente in orez .. decat daca vrei, sare.

    Eu il prepar cam in 20 de minute.

    Imi ajunge pt vreo 3 portzii X cca 400 cal/portzie.

    E o mancare satzioasa cred eu ... te saturi repede si te tzine mult
  •  
    • 1135 mesaje
    20 Feb 2007, 16:57
    0 0
    Runny, suna tare bine... mi-ai facut o poftaaa. Vezi ca se gaseste ton in suc propriu... ca sa elimini minunea cu spalatul lui de ulei.
  •  
    • 159 mesaje
    20 Feb 2007, 17:00
    0 0
    da stiu dar parca are un gust putzin a "apa de mare". Mie asa mi se pare ...dar cum am spus, eu sunt ciudata
  •  
    • 1135 mesaje
    20 Feb 2007, 17:03
    0 0
    Eh, la cate diete am tinut si la cate restrictii m-am supus nici nu mai fac diferenta. Stiu doar ca ala e mai sanatos... asa ca il consider grozav de bun!
  •  
    • 161 mesaje
    20 Feb 2007, 17:06
    0 0
    Ohoooooooooo .... inca o retzeta "a la runny" rarutze si bune rau, ca pe pietre pretzioase ni le da

    Vreau sa spun ca am facut de vreo 4 ori mancarica aia de dovlecei umplutzi cu mozzarella piper si cimbru pe care ai scris-o la pagina 66. Si as mai face dar nu mai au la alimentara mozzarella Astept sa aduca, fiica-mea mereu imi cere .

    O incerc si p-asta maine
  •  
    • 89 mesaje
    20 Feb 2007, 17:18
    0 1
    Si eu am facut de doua ori dovleceii. Prima data am "adaptat" retzeta si am pus branza in loc de mozzarella si inca cate ceva. Nu prea mi-au placut. Apoi am gasit din intamplare "low-fat mozzarella" si mi-am amintit iar retzeta si am zis sa mai incerc o data, de data asta urmand exact retzeta. Eh rezultatul a fost total diferit, cu muuuuuult mai delicos.


    Se noteaza si asta
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Feb 2007, 17:22
    0 0
    stii ce mancam eu?
    orezul cu bob lung, sau orez brun fiert bine cu curry.
    separat fac chestia cu uleiul,ceapa, si tonul (in apa) si peste ton adaug niste bulion (bulion de calitate, se poate si rosii decojte taiaite) si diverse ierburi aromate...
    apoi amestec orezul cu tonul...SUPER!

    apropo..intreba cineva de pilates...
    am facut windsor pilates, seria de 20 de minute, ptr abdomen, fese si spate...e EXCELENTA, desi putin cam dificila...dar e excelenta!
    o recomad cu caldura
  •  
    • 1135 mesaje
    20 Feb 2007, 17:25
    0 0
    Sabbra,io-s 'cineva'. Saru-mana de sfat. Eu cred ca am descarcat alta serie, mai pentru incepatori... o incerc pe aia si apoi o caut pe cea de care mi-ai zis.
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Feb 2007, 17:37
    0 0
    daca te ajuta cu ceva cauta dupa:
    "Windsor Pilates Abdomen Sculpting"
    tre sa aiba 20 de minute...
    e o sala cu femei, pe mese ovale crem, se incepe cu un exercitiu usor de stat pe spate cu picioarele ridicate si o miscare ritmica a mainilor...
    restul...il vei descoperii
  •  
    • 1135 mesaje
    20 Feb 2007, 17:45
    0 0
    "e o sala cu femei, pe mese ovale crem, se incepe cu un exercitiu usor de stat pe spate cu picioarele ridicate si o miscare ritmica a mainilor..."



    Nu mai poooootttt! Ma doare burta de cat am ras! Asta dupa ce am bulbucat ochii si am citit de 2 ori. Super tare!
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Feb 2007, 17:55
    0 0

    vroiam sa-ti dau indicii...sa-l gasesti exact pe cel bun ca sunt mai multe
    si nu...n-are de-a face cu ginecologia
  •  
    • 57 mesaje
    20 Feb 2007, 17:56
    0 0
    Fetelor va multzumesc pt sfaturi din pacate nu le-am mai prins pe toate ca am plecat. I-a dat numar de intrare fara sa cer eu asta deci stiu ca o sa ajunga unde trebuie si demisia si reclamatzia. Ma simt cam trista totusi ... poate suna a ingamfare dar simt ca din toate persoanele care lucrau acolo eu ma potriveam cel mai bine cu slujba asta ... Chiar ma deranja cand celelalte fete vorbeau despre cum a fost la nu stiu ce batran care poarta scutec sau alte chestii ..pe mine nu ma deranja sa fac asta si nu simtzeam repulsie chiar ma deranja sa aud cum vorbesc celelalte ingrijitoare. Dar asta e ... acum pasul e facut oricum nu as mai fi avut pace sufleteasca dupa povestea asta acolo
  •  
    • 1135 mesaje
    20 Feb 2007, 18:03
    0 0
    Sabbra stiu, dar ai fost absolut mortala! Te pup ca tare m-ai binedispus!

    Melly, sa ne tii si pe noi la curent daca urmeaza ceva. Teoretic ar trebui sa se faca o investigatie... Inca o data, chiar imi pare rau pentru ca ti-ai pierdut locul de munca. Nu mai sunt alte camine similare unde sa cauti?
  •  
    • 57 mesaje
    20 Feb 2007, 18:09
    0 0
    Am sa caut dar ..slabe sanse. Nu cred ca am cu ce sa va tzin la curent, chiar daca se va face ceva eu nu am cum sa aflu ca doar nu or sa ma sune sa imi povesteasca. Asta e ..by gones