Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 57 mesaje
    20 Feb 2007, 14:03
    0 0
    Stimata Doamna Directoare

    In urma unor nefericite evenimente petrecute ieri, 19.02.2007, care s-au concluzionat cu demisia mea, ma simt nevoita sa ma justific si totodata sa depun aceasta Reclamatie.
    In primul rand vreau sa acceptati sincerele mele scuze pt incalcarea unei clauze din regulamentul intern. Cum probabil deja ati fost informata am petrecut in jur de o ora in camera D-lui (...) fara a anunta in prealabil. Imi asum toata responsabilitatea faptului ca am omis sa o informez pe d-na asistenta, cu precizarea ca nu a fost ceva voluntar si efectiv sre rusinea mea mi-a scapat acest aspect din memorie. D-nul (...) m-a chemat pentru a-mi arata atlasul dumnealui. Mi-a povestit despre calatoriile facute cu raposata lui sotie si am jucat un joc de remi, dupa care vazand ca e pe cale sa adoarma, am parasit camera. In acest timp a existat un moment in care D-nul (...) a facut un comentariu cu tema sexuala, comentariu pe care eu l-am ignorat schimband imediat subiectul.
    In dimineata zilei de astazi , 20.02.2007, D-nul doctor (...) m-a supus unui interogatoriu pe care il socotesc total nepotrivit cu privire la evenimentele mentionate . Exprimarea d-lui a fost foarte agresiva si nu mi-a permis sa vorbesc, m-a intrerupt permanent pentru a folosi impotriva mea toate argumentele pe care le prezentam. A folosit expresii jignitoare : "probabil te crezi maica Tereza" , "nu ma intereseaza prin ce alte camere de barbati ai umblat si ce ai facut, aici nu esti in timpul tau liber" , "nu te mai uita asa, ca nu impresionezi pe nimeni" sunt doar cateva din expresiile pe care le-a folosit si pe care eu personal le gasesc foarte deplasate. Vreau sa precizez si faptul ca eu am continuat sa ma adresez d-lui Doctor intr-o maniera politicoasa in timp ce dansul m-a tutuit fara ca eu sa ii permit asta. De asemenea dansul s-a angajat intr-un sir de intrebari cu caracter sexual pe care ma simt incomoda sa le detaliez aici, insa care m-au umilit profund.
    Avand in vedere toate cele mentionate consider ca d-nul Doctor (...) ar trebui macar mustrat verbal daca nu chiar sanctionat pentru comportamentul sau.

    Cu stima si apreciere,
    (semnatura)

    Cum suna ? Pls daca e cazul mai cosmetizatzi voi
  •  
    • 57 mesaje
    20 Feb 2007, 14:06
    0 0
    greselile de scriere le-am dibuit. Credeti ca ar trebui sa detaliez comentariul sexual ? Adica sa spun exact ce a zis ? Ca mi-e cam jena ...
  •  
    • 161 mesaje
    20 Feb 2007, 14:12
    0 0
    vai melly ... chiar asa tzi-a vorbit mai ? Eu la chestia aia cu camerele barbatzilor cred ca il plesneam. Iar tu ii vorbeai cu "dumneavoastra" si el itzi vorbea cu "tu" ?
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Feb 2007, 14:13
    0 0
    melly, te intreb si eu ca tuta...tu lucrezi in romania?
    sau in alta tara?
    ca daca s-a intamplat la noi...
  •  
    • 1013 mesaje
    20 Feb 2007, 14:14
    0 0
    melly,parerea mea este ca ai putea sa faci si o varianta in care sa treci ceea ce ti-a zis el si vei vedea la fata locului care este atitudinea celor de acolo si functie de felul cum te trateaza...asa ii vei trata si tu.
    eu asa as face,decat sa-mi para rau dupa aceea ca nu am spus cat e si el de marlan si de cata lipsa de profesionalism a dat dovada.
    iti tin pumnii
  •  
    • 57 mesaje
    20 Feb 2007, 14:16
    0 0
    Probabil a fost si greseala mea ca in disperare sa ma apar i-am spus ceva de genul "dar domnule , eu sunt casatorita si am si un baiat, asta inseamna ca nu mai pot sta intr-o camera cu un barbat ?" Si apoi el mi9-a spus ce am scris in reclamatie ... stiu ca nu trebuia sa zic asta dar efectiv incercam sa ma apar si el imi intorcea totul de nu mai stiam ce sa spun

    Sabbra in romania lucrez ... nu era evident dupa cum s-a purtat ?

    Da, eu i-am vorbit numai cu "D-voastra" iar el de la inceput m-a luat cu "tu". Desi e posibil sa fie mai mic decat mine de varsta !
  •  
    • 345 mesaje
    20 Feb 2007, 14:27
    0 0
    Melly parerea mea este sa detaliezi un pic si sa stergi chestia cu recomandarea ta...cu mustrarea..spune ca lasi la latitudinea lor , e mai bine asa suna ca si cand le-ai indica ce masuri sa ia.
  •  
    • 57 mesaje
    20 Feb 2007, 14:31
    0 0
    ok ..dar cum sa spun ? ca "m-a intrebat daca mi-am aratat sanii d-lui X sau daca d-lui mi-a oferit bani in schimbul unor favoruri sexuale" ? Mi se pare cam prea jenant sa spun in SCRIS asa ceva .... ca ce e scris ramane cine stie cate persoane or sa citeasca asta
  •  
    • 1829 mesaje
    20 Feb 2007, 14:49
    0 0
    in sfarsit dupa 2 zile am reusit sa citesc tot si sincer am inteles multe....daca pana acum le consideram tampite si nebune pe fetele anorexice acum imi dau seama ca e o boala si inca una grava si imi pare sincer si din suflet rau pt ele si mai stiu ca eu din afara n-o sa ajung sa inteleg probabil niciodata prin ce-ati trecut sau treceti voi .....dar citind postarile voastre macar stiu ce sa nu zic daca voi avea vreodata vreun caz in anturajul meu...

    totodata cred ca postul asta negru nu e nociv si deficitar sanatatii - lucru care pana acum mi se parea iarasi o prostie...ce incerc sa zic este ca va multumesc ca mi-ati deschis ochii fetelor....

    acum despre mine ce sa zic: ma regasesc in unele dintre chestiile postate desi niciodata nu am facut nimic constient dar imi dau seama acum cat de subtire a fost linia....ca sa ma explic: aveam perioade cand nu mancam aproape nimic(pe la 20 de ani) dar nu era din dorinta de a slabi(desi ma bucuram ca slabeam)-cel putin nu constienta- ci din cauza supararii, a stresului, a n motive - zic eu- nu aveam pofta de mancare...deci avem periode cand rontaiam la un sfert de sandwich cate o juma de ora, iar restul in dadeam sau aruncam...si imi amintesc ca mama imi punea sandwichiuri dintr-alea ca la cosasi din paine de casa (nu stiu acum, da pe vremea aia erau mari feliile)....norocul meu - zic acuma dupa v-am citit pe voi- a fost ca nu ma tinea mai mult de o saptamana hai doua....iar cu asta m-am confruntat de 2,3 ori in viata mea si am slabit drastic (ziceau cei din jurul meu,mie-mi placea cuma arat) si sincer va zic ca nu mi-am dat seama ca as avea o problema care poate in viitor va avea consecinte poate....ma rog n-o sa va plictisesc cu chestiile astea dar acum imi dau seama cat de fragila e linia ....

    in legatura cu ce zicea raw despre OCD-imi amintesc cand eram mica (probabil aveam vreo 6 ani cred) am fost in vizita la o matusa si aveam impresia ca daca nu zic: "m-am pacalit, nu in blocul asta stam sau m-am pacalit nu la etajul asta stam, sau m-am pacalit nu la usa asta stam, sau m-am pacalit nu vroiam sa merg in camera asta, etc(nu-mi vin toate)- cand dadeam cu ochii de ceva- imi creste nasul ca lui Pinocchio...stiu ca suna aberant si e prima data cand zic ceva despre asta, de fapt mi-am si uitat, mi-am adus aminte acum citindu-va....nu stiu daca era OCD-ul asta da' nu cred ca era tocmai normal...amintindu-mi mai bine nici nu eram atenta la conversatiile din jurul meu din cauza a ceea ce-mi repeteam eu obsesiv in gand....nu stiu cum mi-am revenit, dar stiu ca mi-era rusine sa vorbesc cu mama sau cu oricine altcineva de teama ca se va adeveri si-mi va creste nasu'..... - imi si vine sa rad acuma....

    grace: cum nu citisem tot asta mi-a reiesit din postarea ta .... nu te pot contrazice cu posturile in general la musulmani pt ca nu stau cu un musulman,in schimb despre Ramadan eu stiam ca e toamna (octombrie - noiembrie) intradevar data se schimba (o calculeaza dupa luna nu-stiu-cum)iar de cativa ani de cand traiesc pe aici prin orient nu stiu sa fi fost Ramadanul vara....poate au si alte posturi, dar Ramadanul e doar toamna...chiar o sa-mi intreb in jur de curiozitate....in fine scuze pt misunderstanding

    meli - nu te lasa da-l in gat pe nenorocitul ala!!!

    runny, elenush,eveleena(scuze daca uit pe cineva) - multam mult pt toate informatiile va pup si va tin pumnii in continuare..sunteti puternice si veti iesi la liman!!!!....
  •  
    • 345 mesaje
    20 Feb 2007, 14:50
    0 0
    Jenant nu este sa spui tu, jenant a fost ca te-a intrebat el..pune sub o alta forma...ca te-a intrebat dc i-ai oferit favoruri sexuale si dc ti-ai aratat partile intime mosului.
  •  
    • 345 mesaje
    20 Feb 2007, 14:55
    0 0
    Yo-me ma bucur ca ai reusit sa citesti si ai inteles.
    Eu nu stiu exact cum se calculeaza zilele pt Ramadam dar al meu barbat mi-a spus ca acum vreodouazeci si ceva de ani a cazut vara .
    Acest topic a devenit o oaza intr-un desert unde fiecare isi poate aduce la suprafata temerile cele mai ascunse...
  •  
    • 1135 mesaje
    20 Feb 2007, 15:12
    0 0
    melly, am schimbat putintel... vezi cum ti se pare.

    Stimata Doamna Director,

    In urma unor nefericite evenimente petrecute ieri, 19.02.2007, care s-au concluzionat cu demisia mea, ma simt nevoita sa va relatez cele petrecute si totodata sa depun aceasta reclamatie.

    In primul rand vreau sa acceptati sincerele mele scuze pentru incalcarea unei clauze [spune ce clauza, punctual, daca o stii] din regulamentul intern. Cum probabil deja ati fost informata, am petrecut in jur de o ora in camera D-lui (...) fara a anunta in prealabil. Imi asum toata responsabilitatea faptului ca am omis sa o informez pe d-na asistenta, cu precizarea ca nu a fost ceva voluntar si efectiv mi-a scapat acest aspect din memorie. D-nul (...) m-a chemat pentru a-mi arata atlasul dumnealui, mi-a povestit despre calatoriile facute cu raposata lui sotie si am jucat un joc de remi, dupa care, vazand ca e pe cale sa adoarma, am parasit camera. In acest timp a existat un moment in care D-nul (...) a facut un comentariu cu tema sexuala, comentariu pe care eu l-am ignorat, schimband imediat subiectul.

    In dimineata zilei de astazi, 20.02.2007, D-nul doctor (...) m-a supus unui interogatoriu pe care il socotesc total nepotrivit cu privire la evenimentele mentionate . Exprimarea d-lui a fost foarte agresiva si nu mi-a permis sa vorbesc, m-a intrerupt permanent pentru a folosi impotriva mea toate argumentele pe care le prezentam. La intrebarea dumnealui privind calificarea mea pentru acest post, am raspuns ca tot ce doresc este sa ajut oamenii bolnavi, iar comentariul dlui a fost: "probabil te crezi maica Tereza". A folosit diverse expresii jignitoare: "nu ma intereseaza prin ce alte camere de barbati ai umblat si ce ai facut, aici nu esti in timpul tau liber", "nu te mai uita asa, ca nu impresionezi pe nimeni" sunt doar cateva din expresiile pe care le-a folosit si pe care eu personal le gasesc foarte deplasate. Vreau sa precizez si faptul ca eu am continuat sa ma adresez d-lui Doctor intr-o maniera politicoasa in timp ce dumnealui m-a tutuit fara ca eu sa ii permit asta. De asemenea, dumnealui s-a angajat intr-un sir de intrebari cu caracter sexual pe care ma simt incomoda sa le citez aici, gen daca i-am aratat partile intime sau daca mi-a dat/promis bani in schimbul unor favoruri sexuale. Aceste comentarii m-au umilit profund si am parasit biroul in lacrimi.

    Avand in vedere cele relatate, consider ca am fost hartuita si astept raspunsul dvs scris la [adresa ta de corespondenta].


    Cu stima si apreciere,
    (semnatura)
  •  
    • 345 mesaje
    20 Feb 2007, 15:22
    0 0
    Cred ca nu suna prea bine acolo "consider ca am fost hartuita" ci poate sa spuna ca atitudinea a fost jignitoare ,rauvoitoare si umilitoare
  •  
    • 1829 mesaje
    20 Feb 2007, 15:23
    0 0
    scuze pt postarea lunga fetele ...

    asa acum hai sa intreb si io ca voi sunteti expertee duminica (inainte sa citesc tot) mi-am zic ca ma apuc de regim cica, am si io vreo 4-5kg de care m-as descotorosi....asa si duminica am mancat toata ziua 2 mere, 2 pachetele de biscuiti(wheat) si seara o crema de cookies Danone, luni 3 mere, 2 pachetele de biscuiti, seara am ciugulit de 2 ori din pastele lu' barbatu-mio si am mai mancat o crema danone, azi am mancat pana acum 2 mere si nici nu mi foame (adica am avut ocazia sa infulec croissante, prajituri,inghetata si alte alea dupa care sunt inebunita si nu m-au tentat)....am vazut ca m-am desumflat ca sa zic asa, adica nu se mai vede burtica mea prea mult, dar nu prea cred ca am slabit....cum nu ma pricep deloc la glucide, lipide, carb si alte alea zice-ti-mi si mie va rog ce gresesc, ce ar trebui sa includ ca sa nu ma ingras dupa aia, etc ....acuma stiu ca nu fac bine si ca o sa mi-o iau de la voi....mentionez ca in urma cu cateva luni am facut o cura de cateva saptamani cu legume si fructe, apa, cate-o supa din cand in cand si carne de pui grill, am slabit, dupa aia am plecat in vacanta si m-am intors cu mai multe kg...

    by the way sabbra si rodnia va invidiez ca puteti tine postul, eu nu am atata tarie, dar m-ar tenta sa incerc....

    offtopic -grace: probabil ca acum multi multi ani Ramadanul o fi fost si vara, ce-am zis eu este doar din ce-am vazut eu de cand sunt aici....
  •  
    • 1135 mesaje
    20 Feb 2007, 15:24
    0 0
    Nu suna prea grozav... dar asta s-a intamplat si daca ea nu pronunta cuvantul 'magic' le e mai usor sa musamalizeze tot. Poate o eva avocat ar sti sa redacteze mai bine...

    http://www.eva.ro/psihologie/articol7-1.html

    sau mai relevant: http://www.cariereonline.ro/index.php?m=article&article_id=396
  •  
    • 1829 mesaje
    20 Feb 2007, 15:25
    0 0
    cred ca poate sa foloseasca"am fost hartuita verbal'....
  •  
    • 1135 mesaje
    20 Feb 2007, 15:42
    0 0
    HARTUIREA LA LOCUL DE MUNCA
    Hartuirea afecteaza dreptul fiecaruia dintre noi de a ni se respecta demnitatea personala la locul de munca. Cand colegii, sau superiorii, ne supun la presiuni exagerate care in mod evident ne provoaca o stare de disconfort psihic, atunci, la prima vedere, s-ar putea spune ca avem de a face cu un caz de hartuire. Iata definitia formulata de Comisia Europeana, in cadrul Recomandarii cu privire 1a protejarea demnitatii femeilor si barbatilor in mediul profesional (noiembrie 1991) stabileste:
    „... Statele membre trebuie sa ia masuri concrete pentru a institui regula conform careia orice comportament de natura sexuala sau bazat pe apartenenta la un anumit sex, care afecteaza demnitatea femeilor si barbatilor la locul de munca, inclusiv comportamentul superiorilor si al colegilor de serviciu, este inacceptabil, daca:
    • persoana vizata considera ca respectivul comportament este nedorit, jignitor si depaseste limitele rezonabilului;
    • respingerea de catre persoana vizata a comportamentului respectiv, sau acceptarea lui de catre persoana vizata... este utilizata in mod explicit ca motiv al unei decizii ce afecteaza posibilitatea persoanei respective de a avea acces la pregatire profesionala... incadrare in munca... promovare, sau ca motiv pentru orice alt gen de decizie de serviciu;
    • creeaza un mediu profesional inhibant, ostil sau umilitor pentru persoana vizata de comportamentul respectiv.
  •  
    • 156 mesaje
    20 Feb 2007, 15:53
    0 0
    Buna Yo_Me. Cum am mai spus si in alte postari ale mele, referitor la mancare si exclzand my ED, un lucru ma defineste categoric : urasc dietele Asta din cauza ca in cazul meu si al TUTUROR persoanelor pe care le cunosc si au tinut vreodata o dieta - nu a mers. Dietele sunt cam de 4 feluri :

    - restrictionezi caloriile sub 1000 . Slabesti dar nu potzi tzine mult timp pt ca suferi de foame sau ajungi la platou. Daca tzii doar o perioada scurta dieta asta dupa ce revii te ingrasi, sau te poti ingrasa chiar in timpul dietei daca metabolismul se adapteaza. Deci nu merge

    - restrictionezi carbohidratii. S-a mai povestit despre asta, nu mai repet si eu. Ideea e ca slabesti dar te ingrasi dupa. Deci nu merge

    - restrictionezi grasimile. E posibil sa nu slabesti deloc. Deci nu merge

    - mananci disociat. Merge, slabesti dar e farte monoton sa mananci asa, apar diverse pofte. daca opresti , te ingrasi. ---> nu merge

    Nu pot sa recomand o dieta. Sincer ..nu pot. In afara de dieta aia cu lapte si banane care e FOARTE grea, toate dietele itzi afecteaza metabolismul si pui la loc mai mult decat ai dat jos.

    Eu nu tzin nici o dieta ci un stil de viatza care nu e atat alegerea mea cat consecintza faptului ca am o ED, care mi-a cauzat probleme mari de sanatate si nu mai pot manca normal. Iar "dieta" mea ... regimul, stilul de viatza sau cum vretzi nu o pot recomanda nimanui pt ca nu cred ca o poate tzine cineva. Nu cred ca o persoana care nu are sau nu a avut o ED timp de ani de zile poate avea un asemenea control asupra a ceea ce mananca. Si nici nu doresc asta cuiva. Pur si simplu esti FOARTE constient de tot ceea ce mananci, in momentul in care mananci. Cred ca asta pot confirma si melly, runny sau eveleena. Esti constient de tot ceea ce contine lingura de supa sau dumicatul de mancare sau gura de suc pe care o consumi in momentul asta. Nu e un lucru bun ...
  •  
    • 3729 mesaje
    20 Feb 2007, 15:58
    0 0
    mi-e ciuda acum...stiti de ce? ptr ca trebuia sa ma cantaresc inainte...si dupa...
    eu bineinteles ca ma voi cantarii imediat ce termin postul...dar vroiam si sa stiu CAT am dat jos...
    avand in vedere ca aveam aproximativ 50...poate voi reusi sa fac un calcul cat de cat corect...
    yo_me... nu pot sa fac recomandari pentru ca nu sunt in cunostinta de cauza, pot sa iti spun doar ca din sfaturile date de fetele acestea am luat numai lucruri bune, si tot ceea ce mi-au recomandat ele s-a adverit. am avut incredere in ele, si nu m-au dezamagit! poate in subconstientul meu am vrut sa incerc si eu...poate am imbinat utilul cu placutul, am slabit, si mi-am detoxifiat organismul...cert e ca ma simt BINE! fizic sunt mai bine decat am fost vreodata...
    tu poti sa iei deciziile care ti se par corecte pentru corpul tau...
    eu insa pot sa garantez ca fetele sunt pline de bunavointa si sinceritate!
  •  
    • 1620 mesaje
    20 Feb 2007, 16:06
    0 0
    Bine zis. Este evident inca de pe la pagina optzecisiceva ca dietele de cele mai multe ori fac mai rau decat mai bine.
    Vis a vis de constienta a ceea ce bagam in gura ca numar de calorii si "substanta activa" am ceva de zis:
    daca am putea sa mutam aceasta constientza de la lingura la noi insine, la corpul nostru, la cum mancam in gura, esofag si stomac, la cum ne simtim hranite inainte de a ne simti pline sau vinovate, ar fi un exercitiu foarte bun.