Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    raw
    • 29 mesaje
    19 Feb 2007, 10:01
    0 0
    xtine dat tu esti dignosticata cu OCD sau doar presupui ca ai din ce ai citit ? Nu stiu ce sa itzi spun ..poate are scufita alte idei ... dar din cate stiu eu (inclusiv experientza) OCD nu se poate controla fara medicamentatzie
  •  
    • 750 mesaje
    19 Feb 2007, 10:06
    0 0
    mai de mult mia spus psiholoaga ca as avea o puternica psihoza, si OCD....
    m am documentat si inclin sa cred ca are dreptate...mi a spus de atunci adica 4 ani ca nu se poate face nimik fara medicatie dar eu nu pot sa cred asta....vreau terapie..dak nu merge , o sa iau si pastile
  •  
    • 161 mesaje
    19 Feb 2007, 10:24
    0 0
    Fetelor mai am si eu o nelamurire cu privire la anorexie . Victoria Beckham si Mary-Kate Olsen (mai sunt si altele dar ele imi vin acum in minte) sunt anorexice declarate. Adica cu diagnostic pus si recunoscut public. Ce se intampla cu ele ? Asta nu presupune ca sunt supravegheate medical ? Totusi sunt ATAT de slabe ... nu postez poze ca sigur le gasitzi si voi, totusi e clar ca sunt inca anorexice sunt efctiv piele si os
  •  
    • 57 mesaje
    19 Feb 2007, 10:29
    0 0
    Fur_elise ... cum spuneam inca de la inceput eu sunt de 18 ani anorexica si nu m-am recuperat total. Am reusit sa trec peste traumele unui viol, peste dependentza de droguri, peste dependentza de tzigari, peste frigiditate, peste depresie ... totusi anorexia nu am reusit sa o depasesc. Pur si simplu traiesc cu ea, tzinand-o sub control. Nu pot trece de 48 de kg fara sa o iau razna, daca vad asemenea cifra pe cantar ma apuc de exercitzii si nu mananc mai nimic in ziua aia. Nu pot sa mananc fara sa fiu foarte constienta de ceea ce bag in mine, de calorii si tot ce contzine fiecare dumicat. Cand sotzul meu mananca junk food nu pot sta langa el in pat fara sa simt ca stau langa un desheu ... e sotzul meu si il iubesc dar cand stiu ce a bagat in el si ce se intampla in intestinele lui efectiv imi e dificil sa stau langa el in pat. Insa sunt sanatoasa, mananc sanatos, nu am mai avut un atac de panica in ani de zile, nu imi urasc corpul, nu ma subestimez si per total sunt destul de fericita. Insa vindecata ? In mod sigur nu
  •  
    • 1620 mesaje
    19 Feb 2007, 11:02
    0 0
    Xtine , ori alegi o terapie de lunga durata care dealtfel e foarte scumpa si solicitanta, 3 ori pe saptamana , dureaza minimum 4 ani, si costa destul de mult - si anume psihanaliza- care e mama terapiilor , alegi varianta B, si anume medicamente o perioada, impreuna cu terapie scurta (1-2 ani).
  •  
    • 18 mesaje
    19 Feb 2007, 11:10
    0 0
    Mary-kate , Victoria ... dar nu spunetzi nimic de Nicole Richie. She is the best : http://www.youtube.com/watch?v=AtKx5DvZOoM
  •  
    • 57 mesaje
    19 Feb 2007, 11:19
    0 0
    Si tu crezi ca Nicole e fericita ? De cate ori a fost spitalizata in ultimele 6 luni ? Crezi ca e "fun" sa lesini pe strada de atatea ori incat nu mai stii ce motive sa invoci ? de la caldura, de la epuizare, toxinfectzie alimentara si altele ..cand toate stim de fapt ce se intampla cu ea, de ce e mereu prin spitale, de ce lesina, de ce cheama politzia pt ca "o urmareste cineva cu masina" sau pt ca "o urmaresc 2 barbatzi pe strada". E bolnava, e paranoica, e nefericita, sufera la fel ca oricare din noi care am trecut prin asta. Nicole are toata simpatia mea ... dar sa o dai exemplu ? Esti SIGURA ca vrei viatza ei ?
  •  
    • 750 mesaje
    19 Feb 2007, 11:24
    0 0
    scufita...cu psihanaliza asta..unde si cat costa?

    mersi
  •  
    • 161 mesaje
    19 Feb 2007, 11:27
    0 0
    Chiar, asigurarea medicala nu acopera si tratamente pt boli mentale ?

    Apropo de asta, daca va uitatzi la atkins sunt fete care se plang de ficat ...exact ce spunea runny. Am dar paste la mesajul ei acolo si am fost intampinata cu atata agresivitate de parca as fi insultat pe cineva
  •  
    • 131 mesaje
    19 Feb 2007, 11:40
    0 0
    Buna fetele Am intrat in a patra zi de dieta cu 8 banane si doua pahare de lapte. Concluzia de pana acum : e greu, parca nu mai fac foamea ca in primele doua zile in schimb imi e poftaaaaaaaaa de de toate, in special de dulce si de gras... niste jumari sau o slaninutza din aia cu sorici si usturoi ..aoleu imi ploua in gura Oricum e mai bine decat cu alte diete pt ca macar nu stau sa ma gandesc toata ziua ce mananci, ce am voie si ce n-am voie ..pt ca stiu ca n-am voie nimic Deci macar n-am stresul caloriilo, carbs-urilor , cantitatzilor etc. Apoi partea cea mai buna este ca intr-adevar slabesc. Eu am incredere in fete care au spus ca nu ma voi ingrasa pe urma.

    Insa am impresia ca e un inceput de problema : am scaune moi. Nu am diaree, inca ies normal dar mai moi ca inainte. E de rau ?
  •  
    • 1021 mesaje
    19 Feb 2007, 11:46
    0 0
    xtine, pe site-ul www.psihoterapie.ro vei gasi lista psihoterapeutilor acreditati in cam toate tipurile de psihoterapii, cu numere de telefon si site-uri. Eu nu pot sa intru acum pe adresa, sper la tine sa mearga. Psihanaliza e cam scumpa, din cate stiu eu cea mai ieftina e vreo 10 euro pe ora... sau chiar mai mult.
  •  
    • 156 mesaje
    19 Feb 2007, 11:51
    0 0
    Buna carolina. E normal sa ai scaunele mai moi. Totusi pentru a preveni diareea ai putea adauga la dieta un iaurt mic degresat in care amesteci o lingura de ulei de chimbir... ar trebui sa te mai stranga la stomac.

    Cat despre ingrasat dupa cura, daca nu dai iama in frigider si mananci normal te asigur ca nu te ingrasi. In dieta asta ai si proteine, si carbohidratzi, si grasimi + ca mananci peste 1000 de calorii pe zi deci nu e nici o dieta hipocalorica. "Secretul" consta in faptul ca atat laptele cat si bananele sunt alimente mai "havy", nu foarte usor de digerat si avand parte de carbohidratzi exclusiv din alimentele astea vei folosi toate resursele pt arderi si nu asimilezi nimic, decat calciu. Insa corpul primind toate cele mentzionate, nu intra in "panica" asa cum intra in cazul unei diete low carbs (caz in care va incepe sa asimileze carbs like crazy dupa intreruperea dietei) sau a unei diete hipocalorice. Deci metabolismul nu sufera schimbari. INSA ... e adevarat ca aceasta dieta itzi provoaca diverse pofte si vei fi foarte tentata sa mananci mai mult. Eu am spus de la inceput asta. Totul e sa te abtzii o vreme dupa ce intrerupi dieta, in timp vor disparea si poftele.

    Si NU e indicat sa tzii mai mult de 7 zile. Pt a nu afecta tranzitul intestinal sau rinichii.
  •  
    • 1620 mesaje
    19 Feb 2007, 11:55
    0 0
    Xtine, cea mai potrivita persoana pe care o cunosc, este la Ploiesti. Nu e chiar un capat de tara sa ajungi acolo, de 1-2 ori /saptamana. Daca totusi nu poti, spune-mi.
  •  
    • 750 mesaje
    19 Feb 2007, 11:58
    0 0
    SCUFITA...MERSI (SI TIE DISTRESS)...
    NU POT AJUNGE IN PLOIESTI...DOAR BUCURESTI
  •  
    • 131 mesaje
    19 Feb 2007, 11:59
    0 0
    elenush, fata, te pup . Iaurtul ala mic e mai mult decat binevenit ... orice variatzie o intampin cu drag si bucurie Cat despre pofte, stiu, m-ai avertizat. Si n-ai vorbit tampenii chiar am niste pofte extraordinare ...foame in sine nu prea mai am dar pofte ...haoleu ! Sper sa reusesc sa ma abtzin dupa ce termin cura. Nu voi tzine mai mult de 7 zile, am notat. Multzam inca o data ... I trust you
  •  
    • 199 mesaje
    19 Feb 2007, 12:03
    0 0
    Pe mine m-a amuzat carolina ... cand i-a pomenit elenush de dieta asta raspunsul ei imediat a fost "what ????" Si 20 de minute mai tarziu se apuca de dieta


    Mai fetelor, cumva offtopic ca tot intreba Elise daca tratamentul pt boli mentale e inclus in asig de sanatate ..si pe mine ma intereseazsa. Se dau retzete compensate pt asa ceva ? Si inca o chestie ..asa cum sunt analizele gratuite, nu este si un examen psihologic gratuit ? Intreb si eu, ca habar n-am ..doar ca mi s-ar parea normal
  •  
    • 131 mesaje
    19 Feb 2007, 12:05
    0 0
    da, cred ca a fost comica reactzia mea Mi s-a parut o cura foarte ...sinistra, sa zic asa De-aia imediat mi-am sunat doctoritza s-o intreb daca pot tzine asta si daca ea mi-a dat unda verde la sanatate iar elenush la slabit .... I went for it De slabit vad ca slabesc, tot ce sper e sa ma abtzin dupa aia sa nu ma fac cat balena
  •  
    • 3729 mesaje
    19 Feb 2007, 12:07
    0 0
    buna fetelor!va pup!
    ziua 7...
    iar la birou, ceva mai mult stres...
    sunt ok...
    intradevar as fi avut nevoie de repaus pe perioada postului...dar asta este
    rodnia cum esti?
    sper ca toate celelalte sunteti ok.
  •  
    • 1620 mesaje
    19 Feb 2007, 12:25
    0 0
    Xtine, atunci caut-o pe Irina Holdevici la Clinica SIMONA http://www.patrascujohn.3x.ro/r-11.html
    programeaza-te la ea. Eu cred ca o sa te ajute.
  •  
    • 750 mesaje
    19 Feb 2007, 12:35
    0 0
    multumesc mult