Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 161 mesaje
    18 Feb 2007, 12:27
    0 0
    http://www.youtube.com/watch?v=6kL6GIe-iu8

    E un filmuletz despre un tip dolofanel care posteste cu apa 40 de ore dupa care se duce sa i se curetze colonul. E cam lung are 20 de minute dar cred ca se merita vazut. E funny dar contzine multe informatzii
  •  
    • 199 mesaje
    18 Feb 2007, 12:50
    0 0
    Uohohou ! Curajos tipul ca a filmat asa ceva. Nu prea am intzeles la final tipa i-a sugerat in continuare sa tzina post si sa bea si sucuri ? El a spus ca vor mai urma cateva "sedintze" din astea pt ca nu iese totul odata. Oricum interesant filmuletz si doctoritza aia a fost de nota 10
  •  
    • 1620 mesaje
    18 Feb 2007, 12:59
    0 0
    Angel, citeam deunazi de un experiment pe puii de sobolani lasati singuri ( cum singura iti revii tu din toate) si care au incetat sa mai creasca. Aceiasi pui, mangaiati pe spate cu o pensula umeda calduta au inceput din nou sa secrete hormoni de crestere.
    Se pare ca fiintza vie mai are nevoie din cand in cand de cate o pensula umeda caldutza pe schinare ca sa ii fie bine
  •  
    • 89 mesaje
    18 Feb 2007, 13:20
    0 0
    Ugh ... am avut reflex de voma cand a iesit bucata aia mare :/ Chiar merita laudat tipul asta pt ca a filmat asa ceva si a pus filmuletzul pe net sa vada toata lumea ce era in colonul lui ... eu n-as putea
  •  
    • 3729 mesaje
    18 Feb 2007, 17:23
    0 0
    in sfarsit am reusit sa-mi fac rost de suc de rosii si de suc de mere!!!
    ma simteam nitel cam rau, banuiesc ca am ajuns la saturatie cu sucul de portocale si cu apa...
    dupa primul pahar de suc de rosii...eram parca as fi mancat pe saturate
    nu credeam ca e asa de bine...acum ma simt MULT MAI BINE!
  •  
    • 89 mesaje
    18 Feb 2007, 17:28
    0 0
    Fetele cu ana in special as vrea sa va intreb ceva ... daca am o cunostintza slabutza, pe care din diverse motive o "suspectez" ca fiind anorexica ..eu nefiind prietena ei ci doar o cunostintza, cu ce o pot ajuta ? Adica, pe voi, fetele ana cu ce va putem ajuta noi din afara ?
  •  
    • 1620 mesaje
    18 Feb 2007, 17:30
    0 0
    O poti ajuta neingrijorandu-te fatzis de starea ei. Tratand-o ca pe o persoana normala.
  •  
    raw
    • 29 mesaje
    18 Feb 2007, 17:40
    0 0
    Claudia daca imi permitzi as vrea eu sa raspund desi nu sunt ana ... Am fost internata impreuna cu alte fete cu tulburari alimentare (ana, mia) iar de ani de zile fac terapie de grup cu ele.

    Despre fetele anorexice pot spune ca sunt cele mai inteligente, mai bune, mai intzelegatoare, mai deschise, mai lipsite de prejudecatzi, mai calde si mai sensibile fiintze din lume. Pe cat sunt de egoiste si stricte cu propria persoana, pe atat sunt de intzelegatoare fatza de restul oamenilor si mereu vor sa ajute. Iar sensibilitatea asta a lor poate fi foarte usor si neintentzionat exploatata ... orice jignire oricat de mica o iau foarte, foarte personal si orice repros este dureros pt ele.

    Valabil pentru toate fetele cu tulburari alimentare : desi poate e greu sa acceptzi asa ceva, NU POTZI ajuta o fata cu ED sa se vindece. Nu ii potzi spune unei binge sa nu mai manance si sa tzina dieta, nu ii potzi spune unei bulimice sa nu mai vomite, nu ii potzi spune unei anorexice sa manance si sa crezi ca asa o ajutzi. Iar pentru fetele ana din experientza mea am vazut ca SINGURUL lucru pe care il potzi face pentru a le ajuta este sa le aratzi ca le intzelegi, ca nu sunt singure. La ele se manifesta cel mai tare ura fatza de sine, depresia si sentimentul acut de singuratate. Si pt ca mai totzi comenteaza aspectul lor fizic, le spun ca sunt bolnave, le spun sa manance ..se simt SI mai singure si neintzelese. Nu le potzi vindeca, insa le potzi face sa nu se mai simta atat de singure, pt ca este extrem de important sa simta macar o singura persoana ca le intzelege si nu le judeca. Imi dau seama pt familie si prieteni ca este practic imposibil de suportat sa le vada ca se autodistrug zi de zi si sa stea fara sa faca nimic. Insa din ce am vazut ... chiar nu le poate ajuta nimeni decat daca ele VOR sa se auto-ajute. pana atunci tot ce potzi face este sa incerci sa nu le adancesti nefericirea
  •  
    • 89 mesaje
    18 Feb 2007, 17:46
    0 0
    totusi ma gandesc ca un prieten, o mama, o sora ... chiar nu poate privi asa ceva fara sa faca nimic. Nu cred ca se poate
  •  
    raw
    • 29 mesaje
    18 Feb 2007, 17:49
    0 0
    da, asa e. Insa tu ai pus o intrebare. Crede-ma ca toate fetele ana de acolo oricat sufereau psihic si fizic de 100 de ori mai mult le aducea la disperare faptul ca familia si prietenii lor sufereau din "cauza lor". Crede-ma ca plangeam si eu in hohote odata cu ele doar ascultandu-le ..desi si eu aveam partea mea de suferintza totusi prin ce trec ele ..of .. e crunt

    Si le mai potzi ajuta cerandu-le ajutorul in ceva cu care stii ca te pot ajuta. Au un altruism iesit din comun si am vazut ca le face bine cand pot ajuta alte persoane
  •  
    • 552 mesaje
    18 Feb 2007, 18:48
    0 0
    Angeldust,ce bucurie sa te "vad" pe aici!
    <>
    ...de asta ma lovesc zilnic. Cunoscutzii sau prietenii(nu aia ft apropiati)cred k de fapt e un moft,k ma alint sau k vanez complimente,cand eu kiar MA SIMT grasa.
    S-ar putea sa nu am un body image real si spun asta gandindu-ma de cate ori,privind anumite poze cu mine,nu-mi recunosteam corpul si realmente simteam ca aparatul respectiv "slabeste"sau ca e "unghiul favorabil"...

    elenush_,ms de raspuns!:*

    raw,am regasit-o 100% pe prietena mea ana/mia (mai mult ana,ce-i drept) in descrierea ta!Altrusita cu cei din jur,toleranta pana la dzeu,dar extrem de dura si necrutzatoare cu ea insasi.
  •  
    • 1652 mesaje
    18 Feb 2007, 20:23
    0 0
    Roxana, tu esti frumusica tare si la fatza si foarte sexoasa si e maaare pacat sa fii complexata sau frustrata, pentru ca sunt sigura ca asta se transmite si se simte in atitudinea ta si cei din jur nu au cum sa perceapa asta intr-un fel pozitiv.

    Am prietene care sunt rotunjoare dar au asa o atitudine pozitiva si incredere in ele incat pur si simplu radiaza si e o placere pentru oricine sa fie in preajma lor. Si nu mai zic ca au numai barbati unul si unul de ramanem toata slabanoagele cu gura cascata
    Mai am in schimb si prietene mereu stresate de felul in care arata si oricat de bine ar arata nu sunt satisfacute si sincera sa fiu ma streseaza pe mine chestia asta. Pentru ca mereu cand le chemi in oras nu vor sa vina ca nu sta bine nu stiu ce pereche de pantaloni pe ele, nu vor sa mergem sa mancam ca ele sunt la dieta, fug de barbatii care le dau tarcoale pentru ca tocmai s-au ingrasat 2 kile si considera ca de abia dupa ce le dau jos pot sa faca treaba asta, etc etc. Pe scurt, ele pierd toata distractia.
  •  
    • 4411 mesaje
    18 Feb 2007, 22:49
    0 0
    fetelor cum vi se par aparatele acelea pentru masaj?..eu nu fac sport.m ar ajuta un aparat pt masaj sa slabesc ceva..mai am de dat jos vreo 5 kg..ce bine ar fi sa fie bun voi le stiti pe toate dati mi si mie un sfat pls ca aud tot felul de pareri si nu stiu daca sa l iau sau nu.
  •  
    • 1620 mesaje
    18 Feb 2007, 23:08
    0 0
    Gasesti la the Body shop un aparat de masaj manual, ca o caracatitza mica cu vreo 5 brate. Iei si un gel anticelulitic si te masezi. Dupa capul meu sunt mai bune decat electrostimularea din faimoasele centuri cu baterii.
    Si seara, da seara, aplici pe zonele x gel anticelulitic, te infashori cu folie de plastic alimentara si dormi asa.
  •  
    • 4411 mesaje
    19 Feb 2007, 00:19
    0 0
    E o idee buna scufita insa nu cred ca ma pot masa bine pe coapse..Imi voi cumpara si unul dintr acesta sa vad cum este.eu ma gandeam la un aparat dintr acela mare cu diverse benzi..
  •  
    • 441 mesaje
    19 Feb 2007, 08:54
    0 0
    Andreea si eu am aceeasi problema , eu merg astazi sa vad ce gasesc si la ce preturi ... sper numai sa functioneze si sa nu aruncam bani pe fereastra .
  •  
    • 750 mesaje
    19 Feb 2007, 09:17
    0 0
    buna...
    poate e putin off topic dar dak deschir alt topic mi e ca nu mi va raspunde nimeni si aici am gasit o multime de raspunsuri...si voi vad ca sunteti atat de bine informate asa ca va rog HELP:
    am nevoie de info despre OCD ....unde se poate trata..terapie si costuri m ar interesa...va rog mult de tot raspundeti mi si mie

    mii de multumiri
  •  
    • 1620 mesaje
    19 Feb 2007, 09:36
    0 0
    Depinde foarte mult de structura ta pentru alegerea tipului de terapie.
    Te sfatuiesc totusi sa faci o terapie de scurta durata, o cognitiv comportamentala, tranzactionala, ceva.
    Ma mai gandesc si-ti spun.
  •  
    raw
    • 29 mesaje
    19 Feb 2007, 09:38
    0 0
    xtine ... nu cred ca un bolnav de OCD poate "supravietzui" sub tratament in Romania. Cum am mai spus cateva pagini in spate, diagnosticul este foarte greu de pus si sunt necesari in cele mai multe cazuri 1-2 ani macar de terapie si control psihologic, testari & etc pt a putea fi corect diagnosticat. Asta in conditziile in care medicamentatzia este specifica. Daca unui bolnav de OCD i se administreaza medicamentatzie pt tulburare bipolara (de exemplu) sau vreun tip de schizofrenie poate rezulta in permanent brain damage. Din cauza asta in Ro spitalele sunt pline "de nebuni" .. "nebunii" aia sunt bietzi oameni diagnosticatzi gresit.
  •  
    • 750 mesaje
    19 Feb 2007, 09:57
    0 0
    mersi de raspunsuri...
    dar eu ce fac??? simt ca daca nu fac ceva acum iar o sa las timpul sa treaca...o vreme o sa o tin ' sub control" si dupa un timp iar o iau razna
    am hotarat ca nu mai pot sa traiesc asa...imi controleaza viata...trebuie sa take action!!!! acum...mai astept sfaturi...va rog nu ma lasati....