regimul Atckins

  •  
    • 8403 mesaje
    23 Apr 2010, 13:37
    0 0
    meditam, Roxana...

    cineva, pe un topic alaturat, spunea ca bicicleta eliptica ar favoriza ingrosarea picioarelor...

    voi stiti ceva de genul acesta?
  •  
    • 7673 mesaje
    23 Apr 2010, 13:44
    0 0
    biciclete aceea are o rotita...daca nu o dai la o treapta care sa ,,pedaleze" greu.....picioarele tale nu vor avea de suferit
  •  
    • 8403 mesaje
    23 Apr 2010, 13:50
    0 0
    multumesc, Corina!

    caci ma gandisem sa incep cu asa ceva, ca sa mai variez miscarea.
  •  
    • 49 mesaje
    23 Apr 2010, 18:16
    0 0
    Buna fetelor ! Ce mai faceti ? Vad ca studiati si alte diete :> Cu kg cum stati ? :> Eu sunt foarte fericita ....dupa o perioada destul de lunga de platou ...am dat jos 1.3 kg in 2 zile . Sper sa fie un inceput bun am ajuns la 76,3 kg inca 15 kg si as fii multumita. Eu azi am papat supa ...am pus in ea piept de pui,telina,morcov,postarnac si putin patrunjel. Nu stiu daca am pus ceva interzis...poate ma ajutati voi :>
    Oricum...sper ca si voua va merge la fel de bine ca si mie. Pot spune ca am scapat de 8 kg mi se pare incredibil
    Va doresc multa sanatate si la cat mai multe kg inlaturate.
    Aveti grija de voi ! :*:*:*:*
    Si va multumesc pentru incurajari ...m-ati ajutat foarte mult. Sunt sigura ca fara incurajarile voastre as fi renuntat
  •  
    • 49 mesaje
    23 Apr 2010, 18:39
    0 0
    Fetelor ! Eu sunt socata ...nu stiu daca sa rad sau sa raman "tablou" cititi si voi ce am gasit eu

    " Vreau sa slabesc!?
    Salut! Am 1.70 m si 46 kg , as vrea sa ajung la 40 kg, vreau sa incerc sa nu mananc de loc timp de o saptamana,poate doar fructe,pot sa ma abtin de la mancare!Credeti ca va ajuta se vor vedea macar un pic rezultatele ?Plus exercitii fizice de 2 ori pe zi ! "

    oare a innebunit lumea de tot ? cred ca tipa e anorexica
  •  
    • 4 mesaje
    23 Apr 2010, 21:43
    0 0
    Buna!
    Eu am tinut acest regim si sincer m-a ajutat ffff mult. Dieta Atkins este fff buna. O sursa de informatie fff buna am gasit-o pe site-ul http://www.afladespre.ro/dieta-atkins-479.htm
  •  
    • 8403 mesaje
    23 Apr 2010, 21:56
    0 0
    Monica, nu am cautat alte diete. am gasit-o intamplator pe aceasta si am expus-o discutiei, in ideea de a vedea ce se va intampla dupa ce kilogramele pleaca asa cum ne dorim fiecare dintre noi. a
    cred ca aici trebuie sa lucram cu toate mai mult, acum. la raspunsul la "ce se intampla dupa dieta?"
    si cred ca ar trebui analizat gandul acesta pentru ca, pot paria ca majoritatea persoanelor care au mai atins o greutate dorita si au pus inapoi kilogramele nu au meditat timp destul la mentinerea acestora inca din timpul curei de slabire, concentrarile fiind pe numarul de kilograme.

    si dat fiind faptul ca dieta Atkins, chiar si ca stil de viata, poate prezenta anumite riscuri, cred ca merita sa luati in calcul aceasta idee. cunosc persoane care dupa ce au slabit 15 kilograme au dat navala pe ce era interzis, fara macar sa faca un efort sa tina in frau totul. i definitiv, componenta fizica a organismului lucreaza, dar ce e de facut cu cea emotionala? mai ales ca Atkinsul este restrictiv?

    am stat si am analizat putin si de unde vine pofta de mancare excesiva in dieta asta. tinand cont de faptul ca datorita tendintei anorexigene a acesteia, stomacul se ingusteaza la un moment dat. si totusi, ceva il mentine dilatat, cu senzatile de foame implicite.

    banuiesc ca singura vinovata este apa bauta dintr-o data in cantitate mare. ideal ar fi cred, o administrare de lichide i cantitate mai mica si mai des repetata.

    in rest..mai analizez inca dieta dukan.

    Monica, felicitarile noastre pentru reusita pe care ai obtinut-o! tine-o tot asa!
  •  
    • 217 mesaje
    24 Apr 2010, 08:27
    0 0
    Buna diminieata si felicitari Monica.La mine s-a intamplat ceva si mai incredibil,dupa ce am cantarit 78.3,dupa 2 zile de Atkins cantaresc 79,2.Incredibil.
    Nu imi explic ce se intampla,de aceea am trecut pe dieta pe care o studiaza Scanteie.Mananc la fel ca in Atkins,dar completez in prima faza cu lapte si iaurt 0 grasimi,iar in a2a cu legume.deci mare diferenta nu este,dar si eu m-am gandit ca nu pot tine Atkinsul toata viata,si o data va trebui sa ne reantoarcem la o alimentatie normala.
    Dieta dukan te invata cum sa faci asta,
    La mine este a doua zi din faza de atac.Poate peste 5 zile cat trebuie sa tin eu faza asta,acul cantarului se va misca.Dupa testul care l-am facut pe ducandiet ar trebui sa scad 1,9 kg.
    Duminica placuta va doresc si spor la slabit.
  •  
    • 49 mesaje
    24 Apr 2010, 10:18
    0 0
    Buna dimineata fetelor ! Si mie mi s-a intamplat ceva aiurea. Ieri dimineata aveam 76,3 si azi am 76,9 . In fine ! Nu stiu ce sa zic ! Nu ma las dezamagita ... Roxana,imi pare rau pentru tine,dar sunt sigura ca o sa reusesti ! Sper sa reusim toate !
    Va multumesc pentru felicitari ! Sunteti niste scumpe . VA pup :*:*:*:*:* weekend placut !
  •  
    • 8403 mesaje
    24 Apr 2010, 11:10
    0 0
    Monika, daca esti in perioada de dinainte de ciclu, daca ai mancat ceva sarat, e si normal sa ai in plus la cantar.

    stai calma si continua.

    Roxana, si eu am analizat aceeasi poveste. ce voi face dupa atkins? stil d eviata ca stil de viata, dar nu pot manca numai proteine si grasimi o viata intreaga. intr-o vreme slabeam foarte frumos fiind lactovegetariana. dar pe vremea aceea faceam si jogging dimineata pe malul unui rau dar si aerobica dupa amiaza. acum insa nu mai am cheful acesta de miscare. obiceiuri proaste. in fine.

    revenind la subiect, eu Dukanul il voi incepe dupa ce scap de toate kilogramele nedorite. oricum, lapte batut iti recomand, nu iaurturi din alimentara. ia lapte de la femeile din piata, prepara-l tu singura in casa. m-am uitat azi la calorii lapte batut pe Oneden si nu e un continut mare de carbohidrati la 100 de grame. 3,9 g la iaurtul dietetic cu 0% grasimi. laptele batut are 4g.
  •  
    • 49 mesaje
    24 Apr 2010, 13:59
    0 0
    Da...ieri am mancat putin sarat dar asta e...o sa reusesc pana la urma. Pot spune ca si pe mine ma atrage dieta Dukan . Dar nu stiu daca sa renunt la Atkins sau nu... Oricum ar fii,de diete tot nu ma las. Nu vreau sa ma ingras la loc sau poate chiar mai mult. Ai dreptate in legatura cu mentinerea greutatii dupa dieta,cred ca mentinerea este partea cea mai grea
    Si mai cred ca dieta ce ai prezentat-o ne poate ajuta foarte mult. Eu iti multumesc pentru ca ai postat aici dieta ! Si iti multumesc pentru sfaturi Succes !
  •  
    • 8403 mesaje
    26 Apr 2010, 10:43
    0 0
    cum este ziua la voi?
  •  
    • 49 mesaje
    26 Apr 2010, 17:32
    0 0
    la mine ziua a fost ok de dimineata cantarul meu arata 76 kg ... daaaar azi "am calcat in strachini" ...am mancat o felie de cozonac cu lapte ....si ....mi-e fricaaa sper sa nu vad maine ca se "rupe" cantarul )))
    la voi cum a mers ? cu kg cum stati ? eu scad destul de incet ,dar sunt multumita.
    va pup fetelor ! succes ! :*
  •  
    • 8403 mesaje
    27 Apr 2010, 17:43
    0 0
    eu sunt bine, ma bucur ca am mai dat jos 1 kg, in ciuda faptului ca am incalcat dieta cu fructele acelea.

    Roxana, tu cum esti? daca simti ca nu are efect dieta noua, treci pe Atkins imediat. spun asta pentru ca organismul va recunoaste mai usor vechea dieta si o vei putea lua de la capat mai repede.

    daca insa continui cu Dukan, nu introdu inca laptele. nu e momentul. chiar daca il suporti bine.
  •  
    • 359 mesaje
    27 Apr 2010, 18:56
    0 0
    buna seara!
    am 'trecut' numai sa va salut, am mancat prostii asa ca revin cand incep atkinsul !
    succes !
  •  
    • 8403 mesaje
    29 Apr 2010, 15:22
    0 0
    am gasit pe ....eva punct ro o reteta ..Atkins

    o redau aici.

    Foarte colorata si doar cu 150 de calorii, in fiecare portie cu tot cu smantana.

    Ingrediente:

    un piept de pui fiert, un castravete mare de sera sau 4-5 castraveti mici, doua legaturi de ridichi, o legatura de marar, cimbru uscat, doua linguri de seminte de floarea soarelui, doua linguri cu smantana, o lingura de otet balsamic, sare, piper, ulei.

    Preparare:

    taie fasi puiul si castravetii, da prin razatoare ridichile si toaca marunt mararul. Amestea toate acestea. Adauga semintele de floarea soarelui si cimbrul uscat. Prepara un sos din smantana, otet, 2-3 linguri de ulei, sare, piper, amesteca si toarna-l peste salata. Amesteca si serveste imediat cu crutoane sau paine prajita.
    Sfat Eva: poti folosi alune sau nuci, in loc de seminte de floarea soarelui.


    in rest, sper ca sunteti bine!
  •  
    • 49 mesaje
    2 Mai 2010, 09:40
    0 0
    Buna dimineata ! Ce faceti fetelor ? Ce s-a intamplat cu voi de nu mai scrieti pe aici ? Sper ca sunteti bine ! Cu kg cum stati ? eu in ultimele zile m-am "rasfatat" am avut noroc ....nu am pus nimic la loc pentru ca nu am exagerat. De ieri am reinceput dieta si .....SURPRIZA ! de la 76.3 am ajuns la 75.3 sunt foarte bucuroasa. Voi cum stati ? Ce ati mai mancat ? Va pup ! weekend placut !
  •  
    • 8403 mesaje
    7 Mai 2010, 12:26
    0 0
    alt kilogram si jumatate dus

    voi v-ati lasat de dieta cumva? e o tacere pe topicul asta....
  •  
    • 27207 mesaje
    7 Mai 2010, 13:31
    0 0
    chiar as fi curioasa cate am mai ramas in competitie
    azi piept de pui la gratar si fiul meu a facut un nemaipomenit gen de sos tzatziki, perfect pentru regimul meu. E o nebunie gratarul uns cu acest sos.
    Se ia un castravete mic, se da pe razatoare si se stoarce. la fel se procedeaza si cu o jumatate de ceapa mica. Se amesteca cu un pahar mic de smantana (in loc de iaurt), se sareaza, pipereaza si se adauga marar taiat marunt. Este bine sa fie lasat o noapte la frigider, pentru a se amesteca aromele. Pofta buna!
  •  
    • 21507 mesaje
    7 Mai 2010, 15:19
    0 0
    baga si marar,sa vezi ce bun e