regimul Atckins

  •  
    • 232 mesaje
    13 Apr 2010, 15:09
    0 0
    Scanteie, multumesc!
    Esti o comoara!
    Astazi m-am simtit ok, am baut si mai multa apa si mi-a trecut afurisita de pofta de dulce!
    O sa-mi pregatesc un ou fiert cu niste branza, nu mi-e foame dar trebuie sa mananc ceva.
    O am pe mama la tara si avem oua numai de la ea, nu cumparam, asa ca am noroc din acest punct de vedere.
    Am facut si sport de dimineata, plus curatenie
    Ma uit in urma la mesaje sa vad exemple de meniuri pentru o zi-doua si sa-mi iau ce-mi trebuie din oras.
    Sa aveti vointa!
  •  
    • 8403 mesaje
    14 Apr 2010, 18:49
    0 0
    nu-i asa ca se slabeste mai usor primavara?
  •  
    • 217 mesaje
    15 Apr 2010, 07:20
    0 0
    Buna dimineata!
    Cantarul meu oscileaza 79,8,ieri 79,5.
    Cred ca am ajuns la platou,am avut mult timp greutatea asta.O sa inarmez cu foarte multa rabdare si perseverenta.
    Ieri am mancat omleta cu ceapa si kaiser si muschi de porc.
    Vreau sa ajung si la alergat dar e in functie de cum o conving si pe prietena mea,si sambata la masajul cu ulei cu boia.
    O zi buna va doresc si sopr la slabit.
  •  
    • 49 mesaje
    15 Apr 2010, 18:51
    0 0
    Buna seara ! Ce fac fetele ? Eu sunt cam suparata,nu mai dau nimic jos. IMi respect dieta,fac si sport....nu foarte mult dar totusi fac zilnic. Dar am ramas la 77,5 kg de cateva zile. Sper sa fie o perioada scurta si sa reusesc sa ajung si eu sa ma simt bine in pielea mea. Voi ce mai faceti ? Ce mai mancati ? o seara buna !
  •  
    • 8403 mesaje
    15 Apr 2010, 19:54
    0 0
    Monika, unul dintre nodurile cheie din aceasta dieta este stagnarea in greutate. acum apar tentatiile. cand vezi ca nu coboara acul cantarului.

    mananca ceva mai gras la o masa. danseaza. fa ceea ce faci de obicei atunci cand obtii o infuzie de optimism. dar, sub nici o forma acum, s anu cedezi tentatiei de a renunta. vei vedea ca in curand, totul se reia de la capat.

    de regula, acul cantarului ramane putin timp acolo unde greutatea in cauza a fost mai multa vreme in trecutul tau.

    deci, iti trebuie multa rabdare. daca nu ai, o construiesti! din orice vis de al tau, orice amintire placuta, orice. se poate, cu putina vointa si imaginatie!
    mult succes!

    ps- eu nu prea mananc . stiu, nu e normal dar am intrat in etapa aceea anorexigena in care mananc salate si piept de pui pentru ca trebuie, nu pentru ca imi este foame. si cantarul merge in jos.

    in mod normal m-as bucura. dar am bucurii mai mari, care o fac pe acesta sa fie ...minora
  •  
    • 217 mesaje
    15 Apr 2010, 22:52
    0 0
    Seara buna tuturor,
    Monica eu stau la 79,.. de o saptamana , imi vine s-o iau razna,dar m-am ambitionat si nu ies din ritm.Omleta,carne si 2,3 frunze de salata..
    De vreo 3 zile,spre deosebire de Scanteie,eu am o pofta de mancare de parca as trai ultimele zile.
    Parca m-am tacanit.
    Scanteie ma bucur pentru tine,felicitari,sper curand sa ma laud si eu cu rezultate mai spectaculoase,pana atunci tot inainte cu spor.
  •  
    • 8403 mesaje
    15 Apr 2010, 23:06
    0 0
    roxana, bei ceaiuri pentru slabit?

    eu am observat ca aceste ceaiuri- alevia, fares si alte doua- nu am retinut firma, nu fac bine in dieta. maresc pofta de mancare.

    poate ca e ceva pe fond nervos. ce crezi? exista ceva emotional vorbind, care te determina sa mananci?
  •  
    • 49 mesaje
    16 Apr 2010, 15:01
    0 0
    iti multumesc pentru incurajari scanteie ....esti foarte dragutza ! chiar ma simt mai bine acum dupa ce am citit. ma bucur pentru tine k makr cantarul tau merge in jos
    roxana si eu mananc in fiecare zi omleta din 2 oua cu piept de pui si salata verde. beau apa...2L si o cana sau 2 de ceai verde . eu nu prea pot sa mananc alt tip de carne ...de porc sau altceva . sper ca asta nu agraveaza cu nimic. am o singura problema,knd vad ca nu mai dau nimic jos ma simt deprimata...picioarele nu mai vor sa se miste atat de mult pe banda ca in alte zile.... sper sa trec peste asta. nu as vrea sa renunt pentru ca mai am mult de slabit pana sa ajung sa ma simt bine in pielea mea. in concluzie,roxana noi suntem colege de suferinta
    va pup fetelor ! si va multumesc ink odata
  •  
    • 8403 mesaje
    16 Apr 2010, 20:59
    0 0
    Ei, Monica...spuneam eu de bucurii mai mari

    m-am procopsit spre sfarsitul saptamaniji trecute cu o raceala. amigdalita banala- nu stiu cum se face ca de cativa ani , nu mai racesc iarna sau toamna, ci la spartul targului, in aprilie mai. poate ca are legatura cu polenul si celalalte, nu stiu. cert e ca amigdalita mea, tratata cu penicilina trei zile a degenerat in laringita. cum nu mai pot vorbi- o fi vrand Dumnezeu sa nu spun vreo prostie, de trebuie sa tac pentru cateva zile , am trecut pe hidrocortizon hemisuccinat.

    iar eu si cu glucorticoizii....

    de aici anorexia mea, kilogramul pierdut si restul "bucuriilor".

    si tot de aceea spun acum, ca e mai bine ca sunteti sanatoase si ca pierdeti kilogramele incet dar sigur!
  •  
    • 217 mesaje
    16 Apr 2010, 21:53
    0 0
    Scanteie imi pare rau ca nu esti bine cu sanatatea,iti doresc multa sanatate si sa ai grija de tine,e cel mai important. Si un sfat ,ai grija cu sarea la cortizon.
    In ce ma priveste sunt intr-o stare de stres pentru ca vrem sa ne mutam intr-o casa mai mare si de cateva zile alerg si vizionez,si asta ma oboseste psihic.
    Ceai beau, dar din cel verde chinezesc in care pun si tei,galbenele,musetel.
    Monica nu te descuraja,pana la urma cantarul va ajunge unde vrei tu cu rabdare si perseverenta.Te inteleg prin ce treci,si mie imi vine sa plang dimineata cand vad ca nu reusesc sa scad sub 78,dar cum Atkins e o dieta care se tine pe viata,incerc sa-mi educ creierul si sa-l oblig sa accepte noul meu stil de a manca.
    Tendinta de ingrasare va exista toata viata,asa ca trebuie sa acceptam ca aceasta dieta se tine pe viata,trecand prin cele 4 etape si ajungand sa mancam maxim 90 carbohidrati pe zi.
    Asta e,tot inainte cu spor.
    Un week end placut tuturor.
  •  
    • 49 mesaje
    17 Apr 2010, 15:42
    0 0
    Scanteie,imi pare tare rau ! Iti doresc insanatosire grabnica !
    Roxana,sper sa ai dreptate si sa reusesc pana la urma ! La fel sper sa reusesti si tu.
    Un weekend placut !
    Aveti grija de voi si de sanatatea voastra. E cea mai importanta !
  •  
    • 217 mesaje
    17 Apr 2010, 16:21
    0 0
    Monica nu mai zic nimic,din nou cantarul nu se misca de la 78.8.
    Dar continui chiar daca sunt descurajata.
    Sunt sigura ca vom reusi.
    Maine as vrea s-o duc pe fiica mea la simfonia lalelelor in Pitesti.
    Ma abat un pic de la subiect dar vreau sa va intreb daca ati fost vreodata si daca merita.
    Va pup pe toate,chiar si pe cele lipsa(Adina si Ryb).
  •  
    • 49 mesaje
    17 Apr 2010, 20:28
    0 0
    Buna Roxana ! Nu am fost niciodata,desi cred ca e ceva interesant. Eu azi am papat aripioare de pui si 1 ou. Numai ca am mancat 2 bombonici si 2 fursecuri. Asta e ! Acum imi pare rau....dar....sper ca de maine sa nu mai incalc regimul :"> si eu sunt descurajata. Sper sa reusesc...la fel iti doresc si tie. Va pup :*
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Apr 2010, 21:24
    0 0
    mda ...eu tot nu pot vorbi. dupa patru injectii, dimineata puteam respira, in seara asta insa iar e circ. si tusesc de mama focului. o feerie dar uite ca e si aceasta o lectie...sa vorbesti prin semne si sa iti controlezi respiratia.

    cat despre stagnare, eu va marturisesc, ca la doua saptamani dupa ce am inceput dieta, m-am simtit rau. imi trantisera prietenele covrigi calzi in mana, bomboane si prajituri cu frisca. naturala. ultima e slabiciunea mea, mai ales daca mai e in amestec cu fructe. asa ca a doua zi ma simteam de parca trecuse un tractor peste mine. ma abtinusem si nu mancasem. nimic. cum in ziua urmatoare eram aceeasi nauca, am mancat un castronel de salata de fructe. direct deci, dupa inductie. a fost o portocala, jumatate de bana, ananas, compot de ananas, caise. aparent, pt un om normal, nimica toata. mai ales pe post d eo masa. numai ca eu am trantit trei mese in ziua aceea. cu aceeasi combinatie. adica ditamai bombele cu fructoza pentru un om ce a tinut Atkins. toata ziua.

    urmarea? a durat sase zile pana cand acul cantarului s-a miscat din nou.si as fi renuntat si eu, daca nu m-as fi uitat in oglinda si nu as fi vazut cum se topise tesutul adipos din unele zone.

    v-am povestit asta, in ideea ca poate unul dintre alimente contine un carbohidrat care nu va prieste. fiti atente si la salata si la ridichi si la ce mai folositi cate grame de carbohidrati au, in functie de etapa dietei in care va aflati.

    in rest, va doresc ca maine si nu umai, sa vedeti cum s-au mai topit din adipozitati.

    ps- uneori, nu se duc cu gramele, ci direct, cu un kilogram. aveti rabdare!
  •  
    • 27207 mesaje
    17 Apr 2010, 21:26
    0 0
    Aici sunt si eu. Azi spanac si piept de pui, telemea si o rosie. Cantarul se misca foarte incet, in schimb hainele cad de pe mine Cred ca in curand trebuie sa imi reinnoiesc radical garderoba. Urasc chestiile astea Ma obisnuiesc cu anumite haine, care imi sunt comode si foarte greu ma pot hotara sa cumpar altele de care nu sunt sigura ca ma vor face sa ma simt la fel de bine in ele.
    Fetelor, bafta!
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Apr 2010, 21:35
    0 0
    apropo de expozitia de lalele de care vorbea Roxana...Ellado, la topicul de pe Cafenea spunea ca expozitia este o feeriema rog, a folosit alte cuvinte, insa eu stiu ca acolo unde sunt flori este si o masiva incarcare cu energie).

    merita!
  •  
    • 217 mesaje
    18 Apr 2010, 09:04
    0 0
    Buna dimineata !
    Iau micul dejun,2 cani de cafea.
    Nu stiu daca sa-mi expun azi copilul dupa vestile de la stiri referitoare la norul vulcanic.Si mai port si lentile de contact.
    La 11 ma duc la masaj cu ulei de paprika.Maseoza spune ca dupa 4 sedinte incep rezultatele.Sper sa fie bune.
    Duminica placuta va doresc cu mult soare si caldura.
  •  
    • 217 mesaje
    19 Apr 2010, 07:33
    0 0
    Buna dimineata !
    Azi sunt mai fericita,m-am cantarit si am scazut 800 gr,am 78,5.
    Asta da zi buna.
    Ieri am mancat toata ziua salata verde cu ton si cateva boabe de porumb,la desert struguri(cateva boabe).
    Va doresc o saptamana frumoasa si cu mult spor in tot ce faceti.
    Scanteie cum te mai simti?
  •  
    • 40 mesaje
    19 Apr 2010, 09:50
    0 0
    buna dimineata, vreau sa va felicit pt ambitia de care dati dovada , cat si despre kg in minus.
    si, asa, poate ca voi incerca sa va urmez sfaturile(si dietele) doar, doar mai scap si eu de kg in plus.
  •  
    • 8403 mesaje
    19 Apr 2010, 10:50
    0 0
    buna dimineata!

    eu am stagnat. nici un gram in plus, nici un gram in minus. nu e rau, avand in vedere tratamentele pe care le-am bagat in mine. si care de regula, se lasau cu urmari.

    azi sunt mult mai bine. respir normal, s-au dezumflat gatul, ganglionii, se mai mentine doar o raguseala discreta. dar mi-am invatat lectia: tac si stau cu esarfe la gat.

    si sunt fericita. ieri, mi-am regasit niste prieteni vechi si mi-a placut sa vad cum ne radeau pur si simplu ochii din cap, cand ne sorbeam din privri cu totii. nu ne-am mai vazut de zece ani. ma bucura sa vad ca raman multe lucruri si sentimente vii, dupa atatia si atatia ani.....

    ps- Ecstacy, bine ai venit si...mult, mult succes pe drumul acesta!