regimul Atckins

  •  
    • 359 mesaje
    11 Apr 2010, 10:34
    0 0
    buna dimineata!

    n-am mai gresit, cu toate ca intentionam...noroc ca am iesit la cumparaturi si cu fiica-mea...si nu am putut cumpara inghetata( ea a mancat la paste si acum tuseste)!

    am fost la real si am cumparat preparate afumate de ei, sunculita, jamban, ciolan de porc , pulpe pui si piept pui -fff bune, din care am mancat aseara, asa ca in oras , la restaurant, n-am mai mancat nimic!
    azi dimin am facut omleta din sunculita, ceapa verde, oua si branza,
    la pranz -cred ca friptura cu salata verde
  •  
    • 217 mesaje
    11 Apr 2010, 21:40
    0 0
    Buna seara,eu am comis-o azi,am fost dupa serbarea fiica-mii la o cafenea si am baut un preparat super din lapte ,cafea,caramel,frisca,ciocolata.
    Si cum n-ar fi fost de ajuns,acum seara ,fiica-mea a avut la desert struguri(incerc macar ei sa-i formez niste principii de viata sanatoase),si am mancat si eu ca de ..si Ion e om.
    Asa ca....nu ma laud decat cu prostii.
  •  
    • 232 mesaje
    12 Apr 2010, 09:06
    0 0
    De astazi am inceput si eu dieta, stiu ca voi reusi, sa-mi tineti pumnii si sa-mi mai dati sfaturi. Anul trecut cumnata si fratele meu au slabit frumos cu aceasta dieta si stiu ca merge la sigur. O sa iau si vitamine. O intrebare am: sunt predispusa la bubite la gura( cateodata ma gandesc ca am herpes dar trec in 3-4 zile) , inseamna ca am vreo anemie sau alergie si sa-mi faca rau atkins-ul? Nici nu vreau sa slabesc mult, sunt bine proportionata si soldurile le am mari dar cred ca nu-mi sta rau, dimpotriva
    Succes va doesc si vointa!
  •  
    • 8403 mesaje
    12 Apr 2010, 09:49
    0 0
    bubitele pot fi de la levuri (candida) sau streptococ. daca ai o lucrare dentara, inseamna ca de acolo sunt problemele. incearca sa faci un exudat.poti folosi unguent cu galbenele, musetel sau Baneocin, crema. mai poti folosi si Nidoflor.

    mult, mult succes cu dieta!
  •  
    • 27207 mesaje
    12 Apr 2010, 11:09
    0 0
    buna ziua!
    azi m`am cantarit din nou. inca 500 de grame, plecate. este foarte adevarat ca in ultimele zile, mi`a fost destul de rau si nu am prea mancat, insa raul meu, nu are nici o legatura cu dieta.
    elena, spor la slabit! si bine ai venit!
  •  
    • 217 mesaje
    12 Apr 2010, 11:41
    0 0
    Elena bine ai venit !
    Si eu mi-am luat adio de la 700 gr.
    Azi dimineata dupa ce m-am cantarit am inceput sa cant de bucurie.79.8,in sfarsit,
    Azi piept de pui toata ziua.
    Spor la slabit si o zi buna.
  •  
    • 232 mesaje
    12 Apr 2010, 13:39
    0 0
    Va multumesc tuturor pentru intampinare si pentru mesajele de incurajare!
    Am mancat pana acum niste parizer cu castraveciori, putina branza si vreo 5 masline. Fara cafea, fara niciun fel de dulce, cum faceam de obicei. Nu mi-e rau, nu ma simt slabita si am facut si o plimbare de mai mult de 1 ora.
    scanteie, multumesc, nu stiu ce am la gura de-mi apar frecvent bubitele alea(cam la 3-4 luni, de fapt), nu am lucrare dentara, doar o plomba.
    In seara asta, face fratele meu o salata de ton cu porumb si maioneza, ce am voie? Porumbul e interzis, parca.Si pestele ?
    Va multumesc inca o data , sa fiti frumoase!
  •  
    • 25 mesaje
    12 Apr 2010, 14:03
    0 0
    Bine ai venit Elena.Porumb Nu peste DA.Eu nu stiu ce am patit dar de 3 zile mananc numai peste.In curand voi inota si eu intr-un acvariu.Si daca va spun ce peste mananc o sa muriti de ras:CARAS, chit ca e plin de oase imi place tare gustul.Marea problema este ca il manac prajit ,cu foarte putin ulei dar tot prajit se cheama.Greseli peste greseli dar oameni suntem.
  •  
    • 8403 mesaje
    12 Apr 2010, 14:48
    0 0
    Elena, bubitele de care vorbesti tu, se numesc perles. de obicei, apar atunci cand exista un strptococ, sau atunci cand imunitatea scade, lipsa vitaminelor din grupul B fiind insa o explicatie plauzibila- din practica am observat ca dispare rapid la un tratament injectabil cu B-uri.

    imi permit sa iti mai fac o recomandare vis a vis de dieta. eu as scoate parizerul, dat fiind faptul ca in el sunt adaugate produse pe baza de amidon. in general, eu evit tot ce este produs de carne prelucrata- inclusiv kaiser, cabanos, sunca, orice fel de salamuri. singurele produse pe care le accept sunt micii .

    cat despre peste, este optiunea cea mai grozava in atkins. alaturi de fructele de mare.
  •  
    • 27207 mesaje
    12 Apr 2010, 17:25
    0 0
    Elena, primele trei zile, sunt cele mai grele. Dupa aceea o sa vezi ca nu vei mai suferi de foame, deloc. Tinem pumnii!
  •  
    • 217 mesaje
    12 Apr 2010, 18:20
    0 0
    Ma bucur ca suntem mai multe in aceasta cursa.
    E mai usor cand mai schimbam pareri si ne incurajam chiar daca mai gresim.
    Eu am avut azi pofta de iaurt si am mancat ,cu ardei umpluti.
    Chiar n-am avut timp sa mai imi fierb pieptul de pui.
    Si diseara tot asta voi manca.
    Spor la toata lumea.
  •  
    • 27207 mesaje
    12 Apr 2010, 18:46
    0 0
    am mancat pulpe de pui dezosate, facute la plancha electrica si cu cascaval deasupra. langa, castraveti. pe seara, nelipsita portocala stiu, eu tot cu portocalele, insa nu ma pot lasa de ele
  •  
    • 49 mesaje
    12 Apr 2010, 19:15
    0 0
    buna seara fetelor ! vad ca unora va merge bine cu dieta si mie imi merge bine doar o intrebare am : are ceva daca nu mananc dimineata ? nu am timp decat in weekend succes !
  •  
    • 49 mesaje
    12 Apr 2010, 20:00
    0 0
    Nu e nimeni pe aici ?
  •  
    • 232 mesaje
    12 Apr 2010, 23:04
    0 0
    Monik, eu nu stiu sa-ti raspund dar cat de curand o sa-ti raspunda cineva, fii sigura. Poate maine dimineata. Eu cred ca ar trebui totusi sa mananci si dimineata, ziceau fetele ceva de respectarea meselor.

    scanteie, de retinut recomandarea in legatura cu parizerul si respectata; astazi a fost I zi si de-asta am ales varianta cu mezelurile, de maine ma dau pe restul alimentelor permise. multumesc
    Sa fac niste B-uri? Doctora de familie si o alta doctora(medic endocrinolog) mi-au recomandat calciu si mg injectabil primavara si toamna dar nu se mai face...si calciu oral nu asimilez...
    Am avut o ameteala usoara si m-a durut foarte tare capul, nu mi-a trecut durerea decat dupa un praf mentolat(Oki parca). Si am poftit la compot ciudat fiind ca mie nu imi plac compoturile deloc. Dar nu am baut. Si mai ciudat este ca ma simt slabita de parca as fi sarit peste o masa, tremur deja, cred ca ma bag la somn fiindca nu mi-e bine deloc, transpir si am ametit.
    Noapte buna va doresc si sa ne auzim maine cu bine!
  •  
    • 217 mesaje
    12 Apr 2010, 23:11
    0 0
    Buna seara,
    Monica eu nu mananc decat maxim 2 mese pe zi,desi dieta Atkins spune clar 3 mese si 2 gustari.N-am putut niciodata sa respect acest program tot din cauza timpului,si oricum mie mi se face foame dupa amiaza.E un obicei pe care il am de ani buni.
    Eba obligatoriu la aceasta dieta este Omega 3,multivitamine+minerale,si vitamina E,din fiecare cate 1 in fiecare zi.De la mine putere ti-as mai recomanda calciu+magneziu+zinc.Eu asa iau si mi-e foarte bine.
    Noapte buna va doresc si spor la dieta.
  •  
    • 232 mesaje
    13 Apr 2010, 09:19
    0 0
    Buna dimineata!
    Incep a doua zi de dieta dar nu am chef sa mananc nimic, nu-mi place absolut nimic.L-am rugat pe fratele meu sa tina si el dieta fiindca el a mai tinut-o dar a spus ca nu are chef acum, ca scoate iar painea total din alimentatie. La el a functionat aceasta metoda si alta data, a slabit . La mine nu a mai functionat, 3 luni nu m-am atins de paine si am facut sport frecvent dar degeaba, aveam tot aceleasi kg ca la inceput. Tin dieta dar sunt nehotarata fiindca pe de o parte am haine care as vrea sa-mi vina mai bine iar pe de alta parte imi place de mine si asa. Am depasit complexele din adolescenta si tinerete cand nu ma acceptam si imi uram corpul, cand eram slaba de mi se vedeau coastele si mie mi se parea ca fug suncile pe mine, ca sunt o masa de gelatina si celulita. Acum, cand am intr-adevar niste kg in plus, am invatat sa ma iubesc si sa-mi iubesc corpul asa cum e. Nici nu am invatat, acceptarea a venit de la sine, cred ca din cauza ca am implinit 30 de ani? Plus ca nu am nici colacei, nici burtica,
    Dar sa va spun de visele de azi-noapte: se facea ca m-am dus la o patiserie unde era inghetata foarte buna si statea lumea la coada ca la paine in alte vremuri si mi-am luat 2 inghetate tip Jumbo, cred ca erau de jumatate de kg una si mi-am mai luat si o jumatate de cozonac cat o mamaliga de mare si planuiam sa nu le impart cu nimeni. Dupa ce le-am infulecat, a venit sora-mea si m-a luat cu masina si m-a servit cu prajituri cu cacao, ciocolatata etc si astea de tip Jumbo, ca nu pu.team nici sa musc din ele de mari ce erau. Nu e prima data cand visez ca ma infrupt din tot felul de bombe calorice insa de data asta am depasit orice limita.

    Iau niste multivitamine, sper sa fie bine, senzatia de rau se instalase iar acum jumatate de ora.

    O zi frumoasa, doamnelor , succes la dieta si sa fiti frumoase!
  •  
    • 8403 mesaje
    13 Apr 2010, 09:59
    0 0
    Elena, faptul ca te simti putin rau, tine de schimbarile ce au loc un organismul tau.

    de obicei, un corp, datorita obiceiurilor pe care le are omul, poseda un anumit stil de a regla toate componentele activitatilor sale. incepand cu metabolismul si terminand cu banala respiratie. faptul ca tu ai inceput aceasta dieta, este sinonim- sau ar trebui sa fie - cu a restarta organismul sau a reinstala din nou sistemul de operare. lucrand doar cu proteine si lipide o vreme, vei invata sa iti cunosti organismul in alte conditii. dat fiind insa faptul ca el are deja niste tabieturi si consuma mai putina energie ca sa mentina aceasta homeostazie, cum i se spune si fiind fortat sa treaca pe un alt mod de a lucra, se comporta ca si un copil mic. bate din picioare. in cazul tau, ametelile si raul pe care il simti.

    starea aceasta insa este temporara, dispare in maximum trei zile, dupa care te vei simti mult mai bine. la mine a fost ca si cum organismul a intrat intr-un episod prelungit de...pace. a disparut un anume tremur interios care ma mentinea intr-un soi de stare de alerta continua. si nu, nu eram genul care sa alerge la frigider sau sa faza alte abuzuri.

    revenind la ceea ce ti se intampla, aceasta stare de rau se datoreaza faptului ca, privat de carbohidratii pe care ii consumai pana acum, organismul intra mai intai intr-o stare de hipoglicemie. de aici durerea de cap, ameteala si restul. trec insa, imediat ce organismul este fortat sa invete ca are depozite adipoase de unde poate scoate acizii grasi ca sursa de glucoza pentru activitatile sale. se numeste adaptare. natura a fost magistrala atunci cand a facut acest corp, deoarece intotdeauna exista alte cai prin care pot fi mentinute functiile in organism. adaptarea este necesara, si de multe ori, conduce la o evolutie.

    totul este sa nu se ajunga la excese. ele sunt permise doar in primele zile, in sensul ca simti nevoia de a manca ceva dulce. mananca atunci un ou, mananca o maslina, mananca putina carne- fiarta- dar nu manca nimic dulce- cum a fost exemplul necesitatii bruste de compot la tine. apoi, prin insasi natura dietei, totul s eva regla. in sensul ca nu vei mai putea sa mananci, pentru ca va disparea senzatia de foame, vei manca doar pentru ca va trebui sa o faci, si vei manca portii bine gandite dinainte, cat sa se incadreze intr-un anumit numar de calorii, functie d ece gen de persoana esti- activa, sedentara,cu efort mare, mediu, etc.

    nu trebuie sa iti faci probleme in privinta bubitelor de care vorbesti si de dieta. cel mult, poti sa dai cu un pic de vitamina A uleioasa, sau sa iei capsule de vitamina A. am o banuiala insa, ca vor disparea.

    daca reusesti sa gasesti oua de tara, proaspete, este perfect. si spun asta pentru ca, daca te uiti pe net la compozitia oului de gaina, ramai impresionata de cate minerale si vitamine contine acesta. si realizezi ca, pe langa salatele, varza, telina si ridichile- nu mai spun maslinele, pe care dieta le permite, ai un aport suficient de minerale si vitamine, pana in momentul in care reintroduci treptat si cu atentie, legumele si fructele.

    mult succes!
  •  
    • 49 mesaje
    13 Apr 2010, 11:13
    0 0
    Ce faceti fetelor ? Va multumesc pentru sfaturi
    Eu pt pranz imi pregatesc omleta din 2 oua (fara ulei) cu putin piept de pui si putina branzica. E ok ?
    Va multumesc inca odata pentru raspunsuri.
  •  
    • 8403 mesaje
    13 Apr 2010, 11:55
    0 0
    e ok, Monika!

    felicitari pentru faptul ca nu folosesti uleiul bine gandit!