regimul Atckins

  •  
    • 359 mesaje
    8 Apr 2010, 18:12
    0 0
    buna seara la toata lumea!

    eu azi am mancat oua fierte( rosii) , drob de miel, friptura de porc si pulpa pui cu salata de castraveti.

    unde or fi celelalte fete>??
    nu li s-a terminat vacanta?
  •  
    • 49 mesaje
    8 Apr 2010, 18:13
    0 0
    Fetelor , voi cat ati slabit si in cat timp ? Va rog sa nu va suparati pe mine daca ati mai spus , iar eu neatenta cum sunt nu am vazut... :">
  •  
    • 8403 mesaje
    8 Apr 2010, 19:24
    0 0
    bine ai venit, Monika! mult succes cu noua dieta!

    eu sunt ok. capatasem cateva kilograme in plus, dar din cu totul alte motive. s-au dus. am rasuflat usurata, ce e drept. nu facusem abuzuri si tocmai de aceea m-am mirat.

    in rest, ma mentinla o greutate constanta. dar..revin in faza de inductie si asta pentru ca altfel se deruleaza metabolismul meu atunci
  •  
    • 217 mesaje
    8 Apr 2010, 22:36
    0 0
    Monica eu am slabit acum 3 ani 17 kg in 6 luni,acum tin dieta de la 12 ian,deci de 3 luni ,aproape 12 kg, si crede-ma am calcat mult in strachini.Mai beau un paharel in cluburi,mai imi fac un dulce low carb,poate daca nu faceam atatea prostii slabeam mai bine.Azi de ex.mi-am facut ciocolata de casa.Unt(100 gr),2-3 linguri de apa,1 punga lapte praf marca nr.1(are 130 gr si 20,8 carb),putina cacao(un varf de cutit),rom,vanilie si 3 linguri indulcitor Clio.Si chestia asta delicioasa o mananc in 2 zile.
    La cina piept de pui cu sos de usturoi.Pentru maine ma mai gandesc si va spun.
    Am facut prezenta,a aparut Adina,Scanteie,dar unde e Ryb?
  •  
    • 49 mesaje
    8 Apr 2010, 23:24
    0 0
    Va multumesc pentru sfaturi ! Sunteti niste dragutze :* Noapte buna !
  •  
    • 217 mesaje
    9 Apr 2010, 09:05
    0 0
    Buna dimineata la toata lumea.
    Sunt bine dispusa ca am sa ma duc la masaj dupa ce-mi las copila la gradinita.Sper sa ma simt si mai bine si sa ma ajute un pic si asta la slabit.
    Nu m-am hotarat ce mananc azi,dar mi-am propus sa nu ies din piept de pui vreo 2 saptamani.
    Cantarul nu se misca de la 80,dupa ce reusisem performanta de 78.8 si asta ma supara teribil si-mi strica buna dispozitie(care si asa nu o am dar....)
    Pupici la toate si o zi buna.
  •  
    • 49 mesaje
    9 Apr 2010, 10:04
    0 0
    Buna dimineata ! Lasa roxana ca o sa reusesti, cu multa rabdare. Asa am patit si eu ...cantarul nu mai vroia sa se miste am asteptat,am asteptat...imi pierdusem speranta . Si azi dimineata....SURPRIZA ! s-a miscat ...nu mult , dar s-a miscat. Sunt convinsa , asa o sa se intample si la tine ! Eu pana acum nu luam in calcul cei 2 L de apa , dar ieri m-am fortat si am baut cam 1,5 L si cred ca si asta m-a ajutat. plus cateva abdomene si mers 1 ora pe banda voi ce metode de a face miscare preferati ?
  •  
    • 217 mesaje
    9 Apr 2010, 16:29
    0 0
    Buna fetelor,am fost azi la masaj cu ulei cu ardei iute si dupa m-a impachetat in folie.A fost super si accesibil la pret.
    Cat despre miscare Monica eu fac vinerea dans .Atat.Mai multa nu sunt in stare.
    Meniul de azi ficatei si diseara piept de pui ,ambele cu sos de usturoi si smantana.
    Va pup
  •  
    • 359 mesaje
    9 Apr 2010, 16:40
    0 0
    eu nu mai zic nimic!
    am iesit ieri in oras, am stat cuminte la masa, am baut 2 ape is o cafea...dar cand am plecat de acolo am fost la o statie peco si am cumparat inghetata (2) si batoane mars...s-a dus toata dieta! o iau de la capat azi!
  •  
    • 49 mesaje
    9 Apr 2010, 18:22
    0 0
    Vad ca mai sunt pofticioase ca mine pe aici :">
    Ma bucur ca sunteti bine. Eu azi am mers 40 min pe banda... Am papat de dimineata 2 oua...LA pranz piept de pui la gratar si salata. Acum de Seara copanel de pui :>
    Aveti grija de voi :*
  •  
    • 217 mesaje
    9 Apr 2010, 19:10
    0 0
    Adina abtine-te ca acum vine 13 mai si sarbatorim domnisoara.
    Ce e cu noi anul asta? Aveam atata ambitie acum 3 ani.
    Hai sa ne adunam si sa ne incurajam si sunt sigura ca o vom scoate noi la capat.
    Bafta sa avem !
  •  
    • 27207 mesaje
    9 Apr 2010, 19:16
    0 0
    eu va citesc din umbra stagnez! sper sa o iau iar din loc, dar parca m`am impotmolit
  •  
    • 8403 mesaje
    9 Apr 2010, 20:36
    0 0
    ce e cu noi anul acesta? cred ca stim ca dieta e eficienta si ca...ne putem permite abateri. ne putem intoarce oricand la ea. mie mi-a intrat in sange deja.

    faza e ca am observat ca la niste abateri...ii ia corpului cateva zile, daca nu o saptamana pana cand misca iar acul cantarului.
  •  
    • 25 mesaje
    10 Apr 2010, 00:31
    0 0
    Scriu tarziu, dar mi-a fost dor de voi.Am citit sporadic tot ce ati scris (scuze) pt ca sunt tare obosita (eu abia am ajus acasa)Promit sa citesc mai atent maine.Bun venit pt Monika.Pt voi succes chiar daca se mai greseste, important este sa invingem.Eu nu am luat in greutate pt ca motivul important a fost anturajul si factorul de stres.Gasesti pe toate gardurile oameni "destepti" care stiu ce este mai bine pt tine si daca ai pareri diferite esti un "ciudat".
    Sa le fie de bine , eu vreau sa ma simt bine in pielea mea!!!Va pup
  •  
    • 25 mesaje
    10 Apr 2010, 00:38
    0 0
    Scuze daca am omis pe cineva.De vina este doar oboseala si dorinta mea de a reusi!
  •  
    • 217 mesaje
    10 Apr 2010, 09:39
    0 0
    Neata!
    Sunt la cafea,inca nu m-am trezit bine dar am intrat sa va citesc.E placerea mea de dimineata.
    Scanteie la mine dureaza inca prostia care am comis-o (covrig,sarmala,paine prajita,salata beof).Abia azi dimineata cantarul arata 79.8,cand acum 7 zile arata 78.8.Imi pare rau ca am gresit si sper sa nu mai repet,platesc prea mult.Si sunt sigura ca impreuna ne putem sustine si putem reusi.
    Cara bine ai revenit,ne-ai lipsit si tu Ryb mai scrie-ne,cred ca ne face bine sa ne citim una pe alta.
    As vrea sa ma duc si la alergat 1 data pe saptamana,dar nu promit nimic,e numai un proiect pe care nu stiu daca-l voi finaliza.
    Va urez un week end placut,chiar daca am auzit ca se intorc ploile.
  •  
    • 49 mesaje
    10 Apr 2010, 09:59
    0 0
    Neata fetelor ! Cum va simtiti azi ? Eu sunt happy cantarul meu s-a miscat bine in jos dupa o saptamana de stagnare in 2 zile am dat jos 1,5 kg :> asa o sa se intample si la tine roxana. :* Vroiam sa va intreb daca aveti vreo idee .... Eu am si burtica nu zic nu, dar ma dezavantajeaza posteriorul :"> si grosimea picioarelor ...si de cand tot tin (o luna) am slabit doar in partea de sus .... Si nu stiu cum sa fac sa se micsoreze cat de cat si partea de jos,eu acolo am adevarate probleme Daca stiti vreo metoda , va rog sa-mi spuneti si mie. Multumesc ! Si succes,la cat mai multe kg inlaturate
  •  
    • 8403 mesaje
    10 Apr 2010, 12:48
    0 0
    Cara, bine ai revenit! nu mai pune la suflet toate prostiile. fiecare om percepe viata asa cum este ea. are dreptul asta. ca nu au alte drepturi, asta e.

    Roxana, nu mai cultiva o stare negativa doar pentru ca ai luat un kilogram in plus. si Invierea trebuie sarbatorita cumva! eu m-am trezit cu mai multe kilograme in plus, si asta din cauze fiziologice. pe moment nu mi-am dat seama ce se intampla, am inceput sa rad si mi-am vazut de treaba. dupa trei zile zburasera pe apa sambetei.

    ce imi place la regimul acesta este ca, devenind un mod de viata, mesele- chiar daca sunt abateri d ela dieta, sunt mici. dar mici. sa vreau acum sa mananc un mar intreg nu pot. si asta imi aminteste d enebuna de sora mea mai mica, ce slabise numai cu un mar pe zi si un iaurt. asa o invatasera simandicoasele ei prietene italiene. ii spusesem atunci ca nu e intreaga la minte, dar azi, o inteleg.

    intreaga dieta Atkins este anorexigena. pur si simplu. grasimile atat de blamate conlucreaza cu hormonul satietatii, leptina.si leptina aceasta nu apare in organismul dereglat metabolic oricum.de aceea si zambesc cand este eliminata din aproape toate dietele. in carne si in oua sunt substante de tipul fenilalaninei- care se comporta ca un anorexigen, si al tiraminei care este un energizant natural autentic, prin modul in care lucreaza in paralel cu sistemul neurovegetativ. de aceea si spun ca nu e nevoie de cafea cu dieta asta. da o energie, cum rar o intalnesti la varste adulte.

    aha..si acum iar zambesc, caci m-am trezit sa dau sfaturi, cand vorba lui Badea, am kilograme in plus.dar cum eu am chef s adau nazistilor tot timpul una peste nas, uite ca o fac. toate vegetalele- varza, salata, telina, au cianati si izotiocianati in compozitie. astea sunt anorexigene iar. dar sunt si gusogene naturale. adica, impiedica intrarea iodului in celule. de aceea eu as manca acesta grupa, separat de mesele cu alimentele care contin un aport suplimentar de iod- de tipul oualelor, al fructelor de mare, al pestelui si al ciupercilor.

    in rest, noi sa fim sanatoase!
  •  
    • 25 mesaje
    10 Apr 2010, 13:54
    0 0
    O zi cat mai buna va doresc.Daca tot am ajuns in casa mea dupa 2 saptamani de "pelerinaj" pe la socrii, imi fac de cap si mananc exact ce vreau eu.Este cea mai mare bucurie a mea de o vreme...CA NU IMI FACE NIMENI PROGRAM...
    Deci eu am slabit in saptamanile astea 2 kg dar nu neaparat din cauza dietei (desi am incercat sa o respect).Cred ca atkins trebuia sa includa in aceasta dieta si pe cineva care sa iti manance nervii in mod sistematic.Acum fac haz de necaz si nici macar nu imi mai pasa.
  •  
    • 217 mesaje
    10 Apr 2010, 21:25
    0 0
    Cara esti o dulce,sunt asa de suparata(am o prietena f.buna bolnava) si mesajul tau chiar m-a scos din stare.Am dat din plans in ras.
    Noapte buna va doresc!
    A,am uitat,azi piept de pui,kaiser ,un pic de smantana,un pic de almette si am facut ardei umpluti cu carne,fara orez.
    Abia astept sa mananc.
    Pupici