regimul Atckins

  •  
    • 8403 mesaje
    25 Mar 2010, 19:38
    0 0
    pe aici...cantarul coboara. ma bucura asta, dar ma gandesc sa trec la o gimnastica mai intensiva.
    azi, meniul a fost pestele. toata ziua. daca tot il ador...cu salata. si masline. si putina lamaie.
  •  
    • 8403 mesaje
    25 Mar 2010, 21:35
    0 0
    retete noi:
    Ingrediente: 300 g măsline, 300 g unt, ceapă şi zeamă de lămâie, după gust.

    Mod de preparare: Măslinele se curăţă de sâmburi si se trec prin maşina de tocat odată cu ceapa crudă. Se freacă untul sub formă de spumă, apoi se adaugă pasta de măsline şi zeama de lămâie.

    ngrediente: Pentru 500 g: 15 galbenusuri fierte tari, 150 ml ulei, 100 g mustar, sare , dupa gust.

    Mod de preparare: Gălbenuşurile se dau prin sită, se freacă cu uleiul, muştarul, şi sarea. Dacă pasta este prea consistentă se adaugă supa de carne sau lapte pînă se obţine o pastă cu consistenta de alifie. La această pastă se mai poate adăuga pastă de peşte după gust.

    Ingrediente: 500 g măruntaie de pasare, 50 g muştar, 3 oua, sare şi piper, dupa gust.

    Mod de preparare: Măruntaiele de pasare (ficăţei, pipote, inimă), fierte, se dau prin maşina de tocat, apoi pasta obţinută se amestecă cu ouăle fierte tari şi marunţite, cu muştarul, sarea, piperul şi cu puţină apa. Se amestecă compoziţia pana se obţine o pastă omogenă.
  •  
    • 8403 mesaje
    25 Mar 2010, 22:04
    0 0
    ngrediente:

    * 1 lingura zeama de lamaie proaspat stoarsa
    * ½ lingurita ghimbir proaspat ras
    * ½ lingurita piper negru proaspat macinat
    * 2 catei de usturoi
    * 4 jumatati de piept de pui dezosat si fara piele

    Mod de preparare:

    1. Amestecati intr-un bol zeama de lamaie, ghimbirul, piperul si usturoiul.
    2. Puneti bucatile de piept de pui intr-un castron adanc.
    3. Turnati deasupra sosul de ghimbir, intorcand carnea pe toate partile pentru a se acoperi bine cu sos. Acoperiti vasul si lasati la rece intre 30 de minute si 2 ore.
    4. Ungeti cu putin ulei o tigaie mare antiaderenta.
    5. Puneti-o pe foc slab spre potrivit pana cand se incalzeste.
    6. Adaugati bucatile de piept de pui.
    7. Prajiti-le pe o parte si pe alta, circa 8 minute in total pana cand se fragezesc.

    Informatii nutritionale per portie:

    129 calorii, 26 gr proteine, 1 gr carbohidrati, 1 gr grasime, 0 gr grasimi saturate, 75 mg sodiu, 65 mg colesterol, 0 gr fibre.
  •  
    • 25 mesaje
    26 Mar 2010, 06:39
    0 0
    Eu plec azi intr-o mica vacanta de paste unde nu o sa am calculator, asa ca va doresc din suflet sarbatori fericite, liniste sufleteasca, belsug si lumina (si binenteles kg mai putine).
    Daca reusesc sa pun mana pe un calc va dau de veste.Tineti-mi pumnii am 800km de facut si cu drumurile noastre... ma apuca noaptea.Va pup si mult spor!
  •  
    • 8403 mesaje
    26 Mar 2010, 09:21
    0 0
    Sarbatori fericite, Cara! numai bucurii si seninatate!
  •  
    • 359 mesaje
    26 Mar 2010, 15:42
    0 0
    azi dimin-salam victoria si icre
    pranz-pulpa pui +varza calita
    acum-conserva peste+ salata varza
  •  
    • 217 mesaje
    27 Mar 2010, 11:30
    0 0
    Buna ziua evelor, ieri a fost ziua sotului meu si am disparut 2 zile pentru ca am bucatarit si bineinteles am si gustat un pic din salata de beof,nu mult,dar...
    Imi pare rau ca am calcat iar pe langa,sper sa nu-mi faca cantarul vreo surpriza.
    Mai bine ma cantaresc saptamana viitoare.
    Va urez un week end frumos,e minunat afara,noi vom iesi la mall baneasa,sunt personaje din Alice in tara minunilor.
    Asta pentru evele mamici de pitici.
  •  
    • 8403 mesaje
    27 Mar 2010, 14:31
    0 0
    alta reteta
    ● 300g andive,
    ● 50 g miez de nucă,
    ● 50 g caşcaval,
    ● 2 linguri de iaurt,
    ● o linguriţă de zeamă de lămâie sau de oţet de mere,
    ● o lingură de ulei de măsline.
    Andivele se spală şi se taie în rondele, stropindu-se, într-un castron, cu oţetul de mere sau cu zeama de lămâie.La compoziţie, se mai pune caşcavalul (tăiat în cubuleţe) şi nucile (zdrobite, nu măcinate).
    Din iaurt şi din ulei, prin amestecare, se prepară un sos, care se adaugă salatei, după ce aceasta a fost amestecată.
    Dacă nu există contraindicaţii, se poate utiliza puţină sare şi piper, care se adaugă în sos (nu în salata propriu-zisă).
    Prin compoziţia sa, acest preparat, este benefic persoanelor care doresc să beneficieze de avantajul crudităţilor, dar care, în acelaşi timp, au nevoie de un aport de alimente cu proteine complete. Se mai recomandă copiilor anorexici, femeilor însărcinate, femeilor aflate la menopauză precum şi persoanelor agitate.

    ps- pt cine intra in a doua faza. se mai poate pune un mar mic- ionatanele au carbohidrati mai putini la suta de grame. asta inaintea cascavalului, dupa ce a fost taiat cubulete.
    andivele sunt excelente pentru detoxifierea de urati.
  •  
    • 359 mesaje
    29 Mar 2010, 08:50
    0 0
    buna dimineata!
    in we acesta mi-am facut de cap:vineri si sambata am mancat inghetata!

    si acum se vede dupa acul cantarului...a crescut peste 70-gata imi impun sa tin corect atkins pana la paste! la paste nu vreau sa abuzez...apoi revin...la dieta!

    dimineata-salata de vinete cu telemea milli
    la pranz voi manca varza calita cu o friptura ( am facut ieri gratar cu ceafa cu scrumbie)
    seara -mai vedem..poate o conserva de peste in ulei cu salata de varza
  •  
    • 8403 mesaje
    29 Mar 2010, 14:06
    0 0
    constatari noi/vechi, nu conteaza.

    am observat ca atunci cand totul se mananca fiert- ou fiert, carne numai fiarta, iar uleiul este folosit numai la salate, se slabeste mult mai rapid.

    in rest...la mine cantarul a luat-o iar in jos. se vede treaba ca miscarea are rolul ei.
  •  
    • 217 mesaje
    2 Apr 2010, 13:06
    0 0
    Paste Fericit la toate evele.
    Si eu am calcat in strachini cu ziua sotului meu si nu se mai misca cantarul de la 78,dar suport consecintele.
    Sper acum sa nu mai fac greseli pentru ca vremea e frumoasa si de luna viitoare cred ca vom face plaja,asa ca vreau sa arat cat de cat decent in costum de baie.
    Adina am gasit ficatei de curcan 19 ron/kg,dar n-am luat ca nu mai aveam maini. Dar cel putin stiu de unde sa iau pe viitor.
    Va pup pe toate,ma duc sa termin curatenia .
  •  
    • 217 mesaje
    3 Apr 2010, 11:28
    0 0
    Neata! Sunteti toate la bucatareala cred.Sa aveti spor. Eu mi-am facut o pasca fara blat,a iesit foarte buna,dar cand am vazut cati carb.au stafidele m-a luat groaza.Si cantarul a reactionat imediat,iar a trecut putin peste 80.
    Mi-a trecut cheful de paste.
    Intru iar in faza 1.
    Aveti grija si voi,e pacat de efortul de pana acum.
    Inca o data Paste Fericit tuturor.
  •  
    • 217 mesaje
    5 Apr 2010, 10:18
    0 0
    Cristos a inviat !
    Paste fericit cu sanatate,putere de munca si multe realizari va doresc la toate.
    N-am facut nici o greseala in prima zi de paste,ciorba de miel,drob si friptura.Am iesit cu fiica-mea in parc la inghetata dar m-am abtinut.Sper sa reusesc sa vad cantarul din nou in jos.
    O zi buna fetelor,plina de soare.
  •  
    • 27207 mesaje
    5 Apr 2010, 18:31
    0 0
    Adevarat a Inviat!
    Paste fericit!
    Inca nu ma incumet sa ma urc pe cantar. Am facut eforturi imense, insa am mai calcat putin si`n strachini
  •  
    • 217 mesaje
    6 Apr 2010, 07:50
    0 0
    Neata!
    Sunt la cafea si sunt suparata ,aseara m-am cantarit si ce credeti? 81 si ...
    Am simtit ca inebunesc.Cat platesc acum pentru un covrig si stafidele din pasca.
    Incepusem sa-mi fac si cate o salata la friptura dar de azi o sa renunt si la asta.
    Nu-mi vine sa cred ce repede se pun 2 kg si cu cat efort se dau jos.
    Fetelor sa nu faceti ca mine.
    Va doresc o zi buna chiar daca afara a inceput sa ploua.
  •  
    • 359 mesaje
    7 Apr 2010, 15:01
    0 0
    am ajuns acasa , dupa un paste la munte...am facut greseli...se vede la cantar ..vreo 2kg...dar de azi-dieta!!!
  •  
    • 217 mesaje
    8 Apr 2010, 10:17
    0 0
    Eu am facut greseli si dupa paste.Dar de ieri gata,am intrat iar serios pe treaba.Am luat frica cantarului.Saptamana viitoare il mai consult.
    Ieri oua fierte cu ceapa verde si friptura cu usturoi,azi cam acelasi lucru.Simt iar ca m-am umflat ca o purcica dupa ce eram asa mandra de mine.
  •  
    • 49 mesaje
    8 Apr 2010, 15:37
    0 0
    Buna fetelor ! Am citit o mare parte din tot ce s-a scris aici si as vrea sa incerc si eu . Cel mai probabil o sa incep de luni. Sper sa ma primiti si pe mine alaturi de voi...eu sunt noua pe aici. Si la fel ca multe dintre voi ma lupt cu kg in plus. Am slabit in ultima luna 5,5 kg. Dar acum nu mai da rezultate dieta mea (in fiecare zi supa de pui si compot de mere)... Mi se pare uimitoare dieta Atckins . Nu imi vine sa cred ca pot manca ce imi place si in acelasi timp si slabesc. Imi doresc sa o incerc. Sper sa nu va suparati ca am intervenit,dar si eu stiu ce inseamna sa fi mai plinutza . Am incercat multe diete si am slabit pana la 10 kg..dar m-am ingrasat la loc mai mult pentru ca atunci cand am renuntat la dieta am dat iama in frigider. Acum stiu care sunt consecintele si vreau sa imi construiesc un mod de viata sanatos . Va pup...o zi buna !
  •  
    • 217 mesaje
    8 Apr 2010, 17:48
    0 0
    Buna Monica si bun venit printre noi.
    Dieta este cu adevarat uimitoare,eu am ales-o fiind o mare mancatoare de carne,si dupa cum am mai spus nu trebuie sa tin cont de calorii sau de anumita ora cand trebuie sa iau ultima masa,ci numar numai carbohidratii din legume.Fructe in plina faza exclus.Am slabit cu ea si acum 3 ani,am fost colega de suferinta cu Adina si Scanteie si acum am facut din nou echipa.
    Citeste din topic sfaturile Micai 2.Ea e foarte scurta,concisa si pe intelesul tuturor.Bafta !
    Azi am mancat scaricica si in seara asta piept de pui,fara salata pentru ca am facut exces si acum trag ponoasele.Pana in mai la ziua mea mi-am propus sa nu mai fac boacane si sa mai spun adio la 10 kg.
    Va pup pe toate.
  •  
    • 49 mesaje
    8 Apr 2010, 17:56
    0 0
    Da , am citit aproape tot ce a scris mica . M-am informat cat de cat si acum vreau sa trec la treaba . Iti multumesc pentru sfaturi :*