regimul Atckins

  •  
    • 217 mesaje
    20 Mar 2010, 09:25
    0 0
    Neata si eu sunt fericita,am scazut la 79.3.
    1.4 kg minus intr-o saptamana,nici nu ma asteptam.
    Adina felicitari,sigur ca poti ajunge la 65.Ce nu poate face o femeie cand isi pune in cap? Bravoooooo!
    Ryb si eu am mai scapat la cate un pahar de vin sau de tarie pe la petreceri,asa ca nu-ti face griji in privinta ciocolatei,ti-ai facut un moft care poate se mai repeta peste cateva luni.
    Cara iti multumim pentru retete si pentru informatii,m-am linistit cu otetul,nici n-am pus foarte mult.
    La toate va urez un week end placut,e cald afara,e primavara,avem toate motivele de bucurie.
  •  
    • 359 mesaje
    20 Mar 2010, 09:48
    0 0
    felicitari si tie, roxana!
    sa mergem tot inainte asa, la vara avem ce arata la plaja!
    uraaa!
  •  
    • 8403 mesaje
    20 Mar 2010, 11:14
    0 0
    ryb, daca ai manacat o ciocolatica nu e mare branza. daca ai mai mancat si amaruie, e si mai bine.

    ia invatati si voi sa nu va mai simtiti vinovate pentru fiecare chestie de genul!

    aici e primavara in regula. langa bloc, jos, sunt 5 pui de catelusi. nu stiu pe unde e mama lor- ma gandesc ca i-a adus cineva dinalta parte. dar ma uit cum i-au adoptat niste caini de aici si cum au grija pe rand de ei...mai mare dragul sa ii privesti
  •  
    • 217 mesaje
    20 Mar 2010, 18:20
    0 0
    Fetelor e minunat afara.
    E soare cald si parcul plin,m-am plimbat 2 ore cu prietena mea.
    Azi oua , ficatei si diseara aripioare de pui.Eu nu prea ma omordupa ele,dar ii plac sotului meu.
    Maine sigur stam toata ziua in parc si o sa mancam la vrun restaurant.
    Am pofta de mici, ce ziceti?
  •  
    • 359 mesaje
    21 Mar 2010, 08:28
    0 0
    eu ,ieri, am facut papanasi pt d-ra mea! dar n-am rezistat si am mancat si eu unul...asta e!
    dar tinand cont ca nu au multa faina ,ci multa branza..ha!ha!ha! e tot atkins! ha!
  •  
    • 27207 mesaje
    21 Mar 2010, 08:46
    0 0
    ieri mici si cascaval, azi cred ca tot mici
  •  
    • 21507 mesaje
    21 Mar 2010, 09:08
    0 0
    imi faci pofte bre
  •  
    • 217 mesaje
    21 Mar 2010, 21:20
    0 0
    Buna seara!
    A fost o zi minunata,am fost cu fii-mea la expozitia de dinozauri(pe care nu v-o recomand) si la gradina zoologica.Am cules viorele din padure,ne-am plimbat,am ajuns acasa la 18.30.
    Am mancat mici la terasa,v-a zis ca aveam o poftaaa!!!
    Iar seara carnati si piept de pui cu castraveti murati.
    Ieri am facut si eu prajitura cu nuca si i-am pus putin rom,i-am pus pe deasupra si putina frisca dietetica si a iesit o minune.
    Va pup si va urez noapte buna.
  •  
    • 217 mesaje
    22 Mar 2010, 07:08
    0 0
    Neata la toata lumea,ma scol cu alt tonus cand vad soare afara.
    Ati fost cam absente in week end,vreau sa cred ca ati profitat de primavara.Duminica daca e tot asa dam o fuga la munte.
    O saptamana plina de soare sa aveti,meniul mai tarziu.
  •  
    • 217 mesaje
    22 Mar 2010, 16:22
    0 0
    Ce fac fetele?
    Slaba activitate pe topicul nostru.
    Am ajuns acasa tarziu,am facut curat si n-am mancat nimic pana acum.Dar va o sa va tin la curent mai pe seara cu meniul.
    Va pup
  •  
    • 25 mesaje
    22 Mar 2010, 19:05
    0 0
    Buna seara fetelor si felicitari pt rezultate.Eu stationez de o saptamana desi am incercat sa mananc mai gras.Probabil de vina este si lipsa de miscare (cu vremea rea mi s-a facut lehamite sa mai fac kilometrii).Zilele trecute am mai citit prin topic si undeva pe la pag.27 Mica2 spune ceva despre importanta celor 5 mese.Cum ea a reusit o super performanta -40kg intr-un an m-am hotarat sa o ascult si de azi mananc de 5 ori chiar daca nu imi este foame.Binenteles cantitati f mici.Azi dimineata oua fierte, la pranz pui la cuptor si castravete murat iar ca gustari branza telemea 5x5cm si o ridiche.La cina voi manca tot pui.Am scazut carbohidratii la minim (mancam mai multi cand am inceput dieta) si tot degeaba.Si desi kg nu vor sa scada totusi hainele imi sunt mai largi.Azi am imbracat o pereche de pantaloni pe care nu ii mai luasem de vreo 10 zile si a trebuit sa imi pun curea.Sper ca perioada de platou sa fie cat mai scurta ca inebunesc.Spor la treaba.Pupici!
  •  
    • 217 mesaje
    22 Mar 2010, 21:12
    0 0
    Cara multumesc mult pentru felicitari.Chiar sunt incantata de rezultate si va urez si voua mult succes in continuare.
    Vorba Adinei, la vara o sa avem ce arata.
    Sfaturile Micai sunt foarte bune,e o femeie admirabila cu multa vointa.Si eu mai recitesc topicul din urma cateodata.
    Am mancat oua azi si mozzarela.O singura masa.Seara m-am cam suparat si cred ca o sa mananc numai un iaurt mic,nu am pofta de nimic.
    Pentru maine am scos de la congelator niste rondele de somon.
    Noapte buna va urez si numai bine.
  •  
    • 27207 mesaje
    23 Mar 2010, 10:16
    0 0
    Am citit aseara, topicul, din urma. Bune sfaturile Micai. Pacat ca nu mai scrie acum
    La mine cantarul momentan stationeaza. Nu imi fac probleme prea mari, caci vad ca slabesc in centimetri, mai nou. In rest, nu mai am deloc pofta de mancare. ieri am mancat 3 mici si o rosie, toata ziua. Citind-o pe Mica, vad ca ar trebui mancat de 5 ori pe zi. Asta chiar e o problema. Eu nici inainte nu mancam de mai mult de doua ori.
  •  
    • 8403 mesaje
    23 Mar 2010, 10:24
    0 0
    eu cand v-am scris faza aceea cu glicemia, nu ati prins sensul.
    atata timp cat se mentine intre anumite limite, nu se topeste nimic din organism.
    daca nu mancati, nu ardeti depozite de carbohidrati din tesuturi. ardeti doar pt ceea ce are loc normal in organism. strict. orice proces cum ar fi respiratie, circulatie, excretie, etc. este consumator de energia rezultata din digestie. dar aceasta energie este oricum furnizata prin alimentatia zilnica. in principiu, ca sa fie arse depozitele mai trebuie ceva. fie mese care sa necesite o digestie mai laborioasa si mai indelungata- cele cu lipide, putine numeric- pentru ca lipidele au nevoie de un timp de peste patru ore pentru digestie, fie cele proteice - mai multe, care au o digestie ce se deruleaza intr-un inteval de timp de 2-4 ore. de aceea pentru mesele cu grasimi se consuma mai multa energie.

    cum insa organismul se obisnuieste si cu aceastea dupa o perioada mai lunga de timp, e bine sa introducem alte activitati pentru care arderile se intensifica. de exemplu, exercitiile cu greutati la sala, conduc la arderi care au loc la pana 72 de ore dupa incetarea exercitiilor. realizati si ce face o plimbare zilnica, in ritm sustinut. si asta pana iar se obisnuieste organismul, caci are o capacitate de a se adapta, fantastica.

    ps- rade ciob de oala sparta. mi-am gasit sa dau teorii. si eu am stagnat. si asta pentru ca nu pot manca. idei?
  •  
    • 217 mesaje
    23 Mar 2010, 15:45
    0 0
    Buna ziua la toate evele?
    Azi am mancat somon,nu la gratar cum ar fi fost delicios ci in folie la cuptor,ce sa fac? Conditii de bloc.Mai am 2 pentru diseara cand voi manca cu fiica-mea.Ma bucur ca ii place si ei pestele.Azi m-a mancat undeva si m-am cantarit iar 78,8.Deci mi-am luat adio de la inca 500 gr.
    Sunt foarte fericita.
  •  
    • 359 mesaje
    23 Mar 2010, 15:56
    0 0
    salut evele!
    azi dimin ou
    la pranz mici cu salata verde
    acum seara niste muschi de porc ...cu o salata , probabil
  •  
    • 25 mesaje
    24 Mar 2010, 08:17
    0 0
    Buna dimineata si o zi superba sa aveti.Eu sunt tare fericita, cantarul meu a luat-o la vale.-1,20kg, adica am acum 73,80kg.Putin am slabit, dar oricum e bine ca e minus.M-am intalnit ieri cu o cunostinta care mi-a facut capul calendar.S-a apucat de tot felul de cure de detoxifiere pe bani multi si cam fara efect.Eu i-am dat metoda mea (care nu costa nimic) si mi-a zambit ironic si cu un aer de superioritate...(are fata bani de spanzurat, ce mai).Daca va intereseaza cititi: www.promasaj.ro/sanatate5.php.La mine functioneaza perfect de ani de zile.O fac de 4 ori pe an si ma simt ok de fiecare data.In plus ajuta foarte mult ficatul, bietul ficat atat de expus exceselor de orice fel.Oricum daca va ganditi sa incercati, sunt aici si va pot lamuri daca apar neclaritati.Ramane la latitudinea voastra.
    Va pup si spor la toate!
    ps:mic dejun:salata de varza cu maioneza, cubulete din pui fiert si ardei iute (am sa beau la apa.......)
  •  
    • 25 mesaje
    24 Mar 2010, 08:27
    0 0
    Apropo!Peste noapte am visat ca mancam cirese, le ador (binenteles ca nu m-am saturat), si m-am trezit razand pt ca mi-a venit in minte un banc:
    Tatal SCOTIAN le spune copiilor luni dimineata:
    -Copii daca sunteti cuminti si aveti rezultate bune saptamana asta, duminica va duc in oras la cofetarie ca sa simtiti si voi miros de prajituri...
    Sunt tare vorbareata azi, cantarul e de vina!
  •  
    • 359 mesaje
    24 Mar 2010, 18:39
    0 0
    eu aseara am mancat niste.........
    bruschete..2buc, ca muream de pofta!

    azi -omleta, varza calita cu pulpa pui si 3mici seara
  •  
    • 359 mesaje
    25 Mar 2010, 18:41
    0 0
    omleta cu slanina afumata si telemea-dimineata,
    la pranz crap la gratar cu varza calita
    seara crap ( o felie) ,o pulpa mica ( de fapt partea lunga a copanului) si spanac

    dar voi unde sunteti fetelor?