regimul Atckins

  •  
    • 8403 mesaje
    16 Mar 2010, 22:08
    0 0
    cum faceti voi pizza aceea?

    Adina, daca spui ca si tu ai mancat gras inseamna ca organismul s-a adaptat la dieta, nu? cred ca e singura explicatie logica. cat timp ai tinut-o de fapt? daca pot intreba....

    problema cu kilogramele care stagneaza e comuna observ. de aceea caut raspunsul la chestia asta. voi nu mai stiti nimic de mica?
  •  
    • 217 mesaje
    17 Mar 2010, 13:00
    0 0
    Buna ziua doamnelor,dupa ninsoarea de azi noapte azi a dat soarele.E super afara,si sper sa vina o data primavara ca sa ies din depresie.
    Nici nu mai slabesc,nici nu mai stiu ce sa mananc,o sa ma uit la pag.330,unde ati scris voi niste retete delicioase.
    Observ de mai multa vreme ca nu prea mai am pofta de mancare,
    doamne ajuta.
  •  
    • 359 mesaje
    17 Mar 2010, 13:32
    0 0
    azi, in sfarsit, s- a miscat acul cantarului....70.5kg!
    ura!
    totul s-a intamplat mancand f putin...scanteie, am mancat gras o zi, dar nu am exagerat!
    cara, stiu ca 3mese principale si 2 de gustari, stai linistita...dar eu am sarit peste gustari..
    azi-dimin omleta cu piept de pui si branza burduf, la pranz sarmale cu smantana , diseara...nu stiu inca...
  •  
    • 359 mesaje
    17 Mar 2010, 13:34
    0 0
    eu am idee vaga despre cum se face pizza lowcarb, sa ne dea roxana formula...eu am mai mancat, dar in loc de blat am folos dovlecei, roxana spune ca ou cu branza...
  •  
    • 217 mesaje
    17 Mar 2010, 14:17
    0 0
    dupa ce am scris un roman a picat netul.
  •  
    • 217 mesaje
    17 Mar 2010, 14:20
    0 0
    Blat de pizza:
    1 cutie Almette cu smantana
    3 oua
    2 cesti cascaval ras
    3 linguri smantana
    Toate amestecate si bagate la cuptor.
    Dupa ce s-a copt se da la racit si se unge cu putin ketchup,se pune putin oregano si restul dupa preferinte.
  •  
    • 217 mesaje
    17 Mar 2010, 14:22
    0 0
    Cat despre 3 mese si 2 gustari e destul de mult pentru mine ca si pentru voi.
    Mi se pare ca acum 3 ani a mers mai bine dieta,anul asta o fi de vina varsta sau depresia?
    Orice ar fi o sa mergem inainte.
  •  
    • 217 mesaje
    17 Mar 2010, 14:26
    0 0
    Scriu cate putin de teama sa nu se duca iar internetul.
    Adina felicitari si tot inainte.
    Azi am vrut sa fac ton cu maioneza de casa si cateva boabe de porumb.
    Nici nu mai stiu ce conserve sa cumpar,sunt cateva firme care imi plac si nu prea se gasesc la magazinele de cartier.
    Asa ca am mancat ca sa zic ca mananc.
    Pentru seara am luat un piept de pui afumat cu maioneza si cateva ciuperci.
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Mar 2010, 14:30
    0 0
    eu in primele doua saptamani, am luat-o la vale cu greutatea rapid. asa ca m-am temperat, mancand un mar.direct in faza a doua. stiam ca nu e ok sa slabesc atat de mult intr-un timp scurt, si cred ca asta m-a facut sa schimb radical un lucru.
    dupa mar insa...stagnare. si nu o zi, doua , trei. ma gandeam s arenunt, trecusem pe ideea ca imi fac o dieta de 1500 de calorii cu de toate, sport, etc. pana m-am uitat in oglinda si la modul in care statea pielea acolo unde slabisem.
    asa ca am reintrat in inductie. inductie care nu a mai fost ca primul episod.
    asadar, construieste rabdare, amageste-te cu mii de ganduri, consoleaza-te ca oricum a dat jos organismul mult in cele doua sapatamani....

    si abia cand m-am relaxat si am acceptat ideea ca este posibil s a se intample asta si datorita mie...s-a miscat acul cantarului.
  •  
    • 25 mesaje
    17 Mar 2010, 16:06
    0 0
    felicitari Adina.
    Azi dimineata 2 oua fierte cu salata de varza.La pranz ficatei de pui inveliti in felii de costita afumata, i-am prins cu scobitori si i-am pus la cuptor 20min sa se rumeneasca feliile de costita.Pe seara ceva cu maioneza...Mananc grasimi.Daca la Scanteie si la Adina a functionat, sper sa functioneze si la mine.Imi vine sa fac praf cantarul da n-are el nici o vina.
  •  
    • 25 mesaje
    17 Mar 2010, 16:20
    0 0
    Daca va plac vinetele:
    -2 vinete taiate jumatati (nu se curata coaja),se indeparteaza miezul cu o lingurita, stropite cu putina lamaie, sare, piper se umplu cu: miezul si o ceapa mica tocate marunt se calesc, se adauga carne tocata, o lingura pasta rosii, putin usturoi, sare, piper, patrunjel verde.Peste vinetele umplute se rade cascaval, apoi la cuptor cam 1h la foc domol (180 C).Nu trebuie apa in tava. Sper sa va placa.
  •  
    • 8403 mesaje
    17 Mar 2010, 16:55
    0 0
    multumesc frumos pentru retete!

    eu am descoperit faza cu grasimea intamplator. aveam in frigider niste carne de porc afumata alaturi de niste slanina cu sorici. nu ma omor dupa ultima- stiu, este gustoasa, insa in duminica aceea nu aveam, timp sa stau sa aimi pregtesc ceva nici macar in goana. asa ca am mancat cateva feliute pe post de masa principala, fara mustar sau usturoi. nu pot spune ca mi-a placut, penrtu ca nu ma omor dupa grasimi deloc. insa...a doua zi am avut surprize la cantar, iar zilele urmatoare la fel.

    a fost insa o zi in care am procedat aseamenea si la care am adaugat si vreo trei sferturi de zi plimbari pe afara- in jur de 12 ore. dar nu am baut apa. urmarea? niste crampe musculare destul de sacaitoare. au trecut cu un calciu in vena si niste aspacardin. dar abia atunci am realizat cat de esentiala este apa.
  •  
    • 8403 mesaje
    18 Mar 2010, 14:08
    0 0
    cum e ziua la voi?
  •  
    • 27207 mesaje
    18 Mar 2010, 16:22
    0 0
    azi spanac cu piept de pui la gratar. la mine pleaca cam 200 de gr. zilnic. de ieri stagnez, ca sunt in perioada proasta. astept sa treaca.
  •  
    • 359 mesaje
    18 Mar 2010, 16:41
    0 0
    azi dimineata:
    omleta cu piept de pui si branza de burzuf,
    la pranz
    muschi de porc fiert( vrabioara) cu salata de castraveti,
    iar acum seara
    conserva de sprot in ulei cu salata de varza
    cum e la noi? vremea sau dieta?
    vremea e in incalzire, iar dieta e ....ok!
  •  
    • 217 mesaje
    19 Mar 2010, 12:58
    0 0
    Ieri am mancat ficatei cu usturoi si seara o salata verde(cateva frunze) cu castraveti ,rosii si ceapa verde.Am pus ulei si otet balsamic.O fi ok otetul asta?-am uitat pe el si nu are zahar.
    O sa ma cantaresc si eu la sfarsitul asta de saptamana.Sunt tare curioasa.
    va urez o zi buna,e minunat afara,cred ca in sfarsit vine primavara.
    Doamne ajuta!
  •  
    • 25 mesaje
    19 Mar 2010, 18:31
    0 0
    Roxana, otetul balsamic are 7 carbo la 100ml.Nu e mult,nu folosesti atat.Eu aveam in casa otet balsamic rosu si l-am folosit fara sa citesc ce scrie pe el pentru ca Cand l-am terminat si am citit eticheta m-am blocat.In afara de otet de vin rosu avea in compozitie si must din vin rosu...si daca avea must inseamna ca avea si zahar.Asta e.
  •  
    • 27207 mesaje
    19 Mar 2010, 18:41
    0 0
    azi am mancat o ciocolatzica cand sunt foarte stresata, am impresia ca lesin imediat, de nu bag ceva dulce in gura. problema asta o am de prin adolescenta. se pare ca nu voi scapa nicicand de ea.
  •  
    • 25 mesaje
    19 Mar 2010, 18:46
    0 0
    Suzati cacofonia... nu stiu ce am vrut sa scriu,mi-a sunat telefonul si m-am grabit.
  •  
    • 359 mesaje
    20 Mar 2010, 08:24
    0 0
    'neata!
    doamne, am scazut sub 70kg, acest lucru e fantastic! simt ca pot ajunge la 65kg, dar deja sotul meu imi spune ca sunt prea slaba....si mama!
    azi-dimin am mancat branza proaspata cu smantana( nu f mult)
    la pranz voi manaca spanac( a facut mama-o bunatate) cu un ou ochi
    pt seara-nu stiu, voi vedea-poate niste plescoi

    hai sa va zic ca ieri am mancat ficatei de curcan la gratar cu salata de spanac, salata verde, castraveti .
    imi place f mult salata in care pun si spanac verde, crud, e f bun si sanatos!