regimul Atckins

  •  
    • 217 mesaje
    8 Mar 2010, 17:51
    0 0
    Cam liniste pe aici,sper ca nu din cauza iernii care s-a intors.
    Sau petreceti de ziua femeii?
    Foarte bine,dar aveti grija la ce mancati.
    Pupici.
    Adina si Ryb aveti absente.
    Nemotivate.
  •  
    • 8403 mesaje
    8 Mar 2010, 18:51
    0 0
    la multi ani!
    o primavara insorita in suflet sa aveti, doamnelor!

    ps- m-am intors la inductie
  •  
    • 27207 mesaje
    8 Mar 2010, 20:11
    0 0
    Buna seara!
    dupa cateva zile, care mi`au scos peri albi, caci nu se mai miscau cifrele cantarului deloc, de trei zile, au intrat in actiune. Azi am inregistrat, inca un kilogram, in minus. Deci am luat`o din nou, sper, la drum. Am 6 saptamani de dieta, chiar azi. - 9 kg. Scanteie, s`a intamplat exact cum ai spus. Se oprisera kilogramele acolo, unde am avut cel mai mult timp, o anume greutate. De acum sper sa se miste, caci eu am pus brusc pe mine acele kilograme. Ma gandesc ca la fel de brusc ar trebui sa si scap de le Stiu, vrabia malai viseaza, insa eu tot mai sper

    Va doresc o seara minunata!
  •  
    • 8403 mesaje
    8 Mar 2010, 22:38
    0 0
    ma bucur pentru tine, Rybana!
    mult succes in continuare!
  •  
    • 27207 mesaje
    9 Mar 2010, 09:10
    0 0
    Buna dimineatza!
    Scanteie multumesc si la fel iti doresc si eu! Si spor tuturor fetelor!
    La cantarul de azi, -300g. Programat pentru azi, gratar si salata de hrean. stie cineva, cati carbohidrati are hreanul? ca de vreo trei zile, tot asta mananc pe langa carne.
    Sa vad de o sa am timp, o sa fac si o salata de vinete, cu maioneza. Am observat ca daca mananc numai carne de pui si cu orice fel de legume, nu se misca cantarul. Nu stiu care e chestia. Daca mananc ceva cu maioneza, smantana, imediat o ia din loc. La fel si la carnea de porc. Mi se pare numai mie, sau ati observat si voi?
  •  
    • 25 mesaje
    9 Mar 2010, 09:41
    0 0
    Buna dimineta si o zi frumoasa... de celebra zi a barbatilor.
    Ryb, hreanul are 13g carbo la 100g in stare proaspata, iar in otet 13,9g carbo la 200g.
  •  
    • 27207 mesaje
    9 Mar 2010, 12:00
    0 0
    Cara, multumesc! deci nu`mi fac probleme, caci nu pot manca atata hrean, incat sa sar calul
  •  
    • 8403 mesaje
    9 Mar 2010, 12:37
    0 0
    rubana, carnea e proteica, smantana maioneza contin lipide.

    cele care forteaza deci, dieta, sunt grasimile. ele misca acul cantarului.

    pentru digestia lor este nevoie de mai multe calorii...si deci oragnismul arde, arde, arde...

    ps- nu iti recomand insa consumul lor fara apa. ae niste urmari nu prea placute
  •  
    • 217 mesaje
    9 Mar 2010, 14:19
    0 0
    Buna ziua la toate evele si felicitari celor care au scazut la cantar.Asa va vreau ambitioase si frumoase.
    Eu nu m-am mai cantarit,sunt la ciclu si organismul retine multa apa in perioada asta,asa ca nu vreau sa ma indispun.Dar sper din tot sufletul dupa, sa vad pe cantar ,macar 100 gr sub 80.
    Vorba lui Ryb,vrabia malai viseaza.
    Azi ceafa la cuptor cu sos de usturoi.
    Pentru maine mi-am propus niste somon la gratar(teflon).Dar daca ninge tot in stilul asta,ma deprima si nu ies din casa.
    Va pup si spor in toate.
  •  
    • 217 mesaje
    9 Mar 2010, 14:24
    0 0
    Cara mii de scuze,nu am spus pana acum bine ai venit printre noi si felicitari pentru cat ai slabit.Este maxim cat se poate slabi in faza de inductie(intre 3-10 kg).
    Te " invidiez".
  •  
    • 8403 mesaje
    9 Mar 2010, 23:13
    0 0
    pentru ca eu sunt nebuna dupa supe si pentru ca aceasta este perfecta pentru Atkins, aveti mai jos, reteta de la supa straciatela.

    ingrediente:

    500 grame carne de pui (pulpe, aripi) sau curcan, o ceapa mare, patru oua, 200 grame parmezan ras (obligatoriu parmezan, pentru ca altfel nu mai este straciatela).


    Preparare:

    Pune carnea la fiert impreuna cu ceapa in trei-patru litri de apa. Lasa carnea sa fiarba bine, pana se desface de pe os. Scurge zeama. Carnea o poti folosi pentru o salata cu pui. Arunca ceapa. Zeama de la carne (2,5-3 litri) o pui din nou pe foc. Poti completa supa de carne cu putina apa, daca este prea concentrata. Nu pune sare!
    Bate oualele (bine, ca pentru omleta) si adauga parmezanul ras prin razatoarea fina. Adauga amestecul de oua si parmezan in supa, cand aceasta clocoteste la foc mic. Amesteca continuu cand adaugi ouale si in cele cateva minute cat mai lasi supa pe foc, cu telul in forma de para, ca sa nu faca cocoloase. Abia acum potriveste de sare. Serveste supa simpla, cu un strop de verdeata sau presara un fir de piper proaspat macinat pe deasupra. Este delicioasa!

    ps- puiul poate fi amestecat cu maioneza si un pic de usturoi. al meu e nebun dupa acest fel.
  •  
    • 217 mesaje
    9 Mar 2010, 23:47
    0 0
    Super idee Scanteie,
    Multumesc mult,am sa fac si supa ta si supa radauteana a lui Ryb.
    Noapte buna!
  •  
    • 27207 mesaje
    10 Mar 2010, 07:44
    0 0
    in salata de pui, se pot pune, ciuperci, castraveti dati pe razatoare si piper. a si bineinteles maioneza. e o nebunie.
  •  
    • 25 mesaje
    10 Mar 2010, 08:13
    0 0
    Buna dimineata si o zi perfecta.
    Fetelor am luat-o razna.Cand trec pe langa brutarii sau simt miros de fornetti...ce mai sunt excat ca si cainele lui Pavlov.
    Solutia?Mi-am facut alt traseu prin oras ca sa evit ispita.
    Pe cantar nu ma mai urc o saptamana pt ca sunt exact in situatia Roxanei si nu vreau sa ma enervez degeaba.Luna trecuta inainte de ciclu cantarul meu arata cu 2 kg mai mult.
    Mic dejun:oua fierte si branza.La prinz gratar cu salata de varza (imi place foarte mult varza sub orice forma).Cina? nu stiu inca, ma mai gandesc.
  •  
    • 27207 mesaje
    10 Mar 2010, 09:47
    0 0
    la mine azi cantarul iar arata un minus. mai am 300g si am slabit 10 kg. in total. sunt extrem de incantata! cred ca aceste reusite, ne fac sa razbim!
  •  
    • 25 mesaje
    10 Mar 2010, 09:49
    0 0
    Supa cu branza topita
    -300g carne (vita,porc,pui) taiata bucatele mici
    -1 buc praz cca.200g
    -2 buc branza topita cu smantana si verdeturi (2x125g)
    -200 g ciuperci
    Carnea se rumeneste in teflon, se adauga ciupercile (5min), apoi se pun intr-o oala si se adauga 2l apa, prazul taiat rondele, branza topita, sare si piper ( dupa gust).
    Se fierb aprox. 15min.
    Se mai pot adauga verdeturi si smantana la sfarsit.
    Pofta buna!
  •  
    • 8403 mesaje
    10 Mar 2010, 11:57
    0 0
    multumesc, Carra..e o reteta rapida observ, de care nu mai auzisem niciodata pana acum. merita incercata. si asta cat mai curand!
  •  
    • 8403 mesaje
    10 Mar 2010, 12:09
    0 0
    si inca o reteta pentru atkins
    Ingrediente umplutura:
    500 g ficatei de pui ( de obicei, eu ficatul prefer sa il fac pate. cu unt si tot tacamul|)
    200 g cascaval ras
    1 ceapa mica tocata marunt
    3-4 feliute salam taiate cubulete
    100-150 g masline taiate fasii
    2-3 linguri ulei (pt. calit)
    chili, cimbru, usturoi.

    se pun toate, pe piepti de pui taiati subtire. in final se prind marginile cu o scobitoare, se ung cu ou si se dau la cuptor pana se rumenesc.

    alte retete folosesc doar pieptul de pui, sunca de praga si cascaval,

    Mod de preparare: Se transeaza pieptul de pui ca pentru un snitel dublu. Se bate usor apoi se aseaza deasupra pe o parte o felie de sunca apoi o felie de cascaval. Se acopera cu cealalta parte de piept (ca un sandwich). Se bat ouale cu sare si piper. Se trece pachetelul prin faina, ou si pesmet. Se prajeste in ulei incins. Se serveste cald
  •  
    • 25 mesaje
    10 Mar 2010, 12:48
    0 0
    Super retete.Multumesc.Ultima este un cordon bleu si mi-ai dat o idee buna pt cina.
    Am sa il fac fara faina si fara pesmet, il dau doar cu ou si il pun la microunde (ca sa evit prajeala).Va spun cum a iesit.
    Ce ma bucur de o mancare noua in meniu!
  •  
    • 359 mesaje
    10 Mar 2010, 14:16
    0 0
    eu azi am mancat oua omleta cu sunca si branza de burduf, la pranz 1pulpa dintr-un pui pe sticla cu ciuperci calite ! pt diseara cred ca voi manca un pastrav( chiar de-i prajit)

    la mine nu mai vor sa scada kg astea! ma enerveaza la maxim!
    ce sa fac?