regimul Atckins

  •  
    • 1342 mesaje
    27 Feb 2010, 21:11
    0 0
    Posibila "reteta" :mananci intr-o zi multe ,multe ducliuri si numai dulciuri.Sa ti se "acreasca " de la dulce .Cel putin un timp ar trebui sa nu mai pui in gura dulce!
  •  
    • 8403 mesaje
    28 Feb 2010, 15:54
    0 0
    Coryna, intotdeauna ramane un noi uncopiln care se uita inspre dulciuri, mai ales in anumite momente. deci la ele, nu poti renunta definitiv.

    poti insa sa ti le oferi drept recompensa.

    dar mult timp dupa ce termini dieta, nu acum.

    woman...ti se acreste pe moment de ele. dar tot mai ai chef de ele dupa ce iti trece.
  •  
    • 7673 mesaje
    28 Feb 2010, 19:40
    0 0
    are dreptate scanteie
    iti vine rau ,atunci ,pe moment iar apoi.........ce faci?
  •  
    • 1342 mesaje
    28 Feb 2010, 20:13
    0 0
    Tocmai ca ti-e rau pe moment si apoi asociezi raul cu dulciurile -in asta ar consta "reteta".

    Nu stiu cat de sigura e "reteta" insa cunosc persoane care nu mai manaca diverse mancaruri deoarece au mancat pe o perioada de timp mai mult acele mancaruri.
  •  
    • 27207 mesaje
    28 Feb 2010, 20:30
    0 0
    eu cunosc persoana care a facut coma diabetica, in acest fel nu stiu daca este cea mai indicata metoda

    in rest, zilele acestea fiind vreme frumoasa, am mancat numai gratar am muncit mult in aer liber, asa ca ma chinuie o febra musculara serioasa. in rest, cantarul nu s`a mai miscat deloc astept cu infrigurare sa treaca perioada aceasta. de maine, de ma mai tin balamalele, bag iarasi callanetics.
  •  
    • 8403 mesaje
    28 Feb 2010, 22:29
    0 0
    Rybana, am sa notez aici o observatie personala.

    dupa ce am slabit sapte kilograme, mi-am zis ca nu imi poate face rau niste cascaval. asadar, l-am gustat in doua mese intr-o zi, fara a ma gandi ca fac ceva nelalocul sau.

    urmarea?
    un kilogram s-a depus la loc.

    ceea ce m-a lasat iar perplexa.

    a trebuit sa o iau de la capat cu inductia pentru ca sa il dau jos cu chiu si vai dupa(!) patru zile.

    morala, o trageti singure. pe langa asta, mai reiese inca o oncluzie: orice abatare cu alimente interzise, conduce la intarzierea slabirii in greutate. care intarziere poate descuraja persoana si ii poate forta o neincredere in dieta.
  •  
    • 8403 mesaje
    28 Feb 2010, 22:38
    0 0
    alte observatii de weekend- caci tot am avut chef s ao fac pe cobaiul:

    intre mese, glicemia scade foarte mult. ceea ce inseamna ca daca va infometati cumva- si lipsa apetitului in aceasta dieta este ceva normal-nu slabiti.

    daca valorile normale ale glicemiei sunt cuprinse intre 0,6-1,2 mg/dl, eu a gasit intre mese glicemia- 0, 3, cateodata 0,4.

    cum inainte puneam ametelile- atunci cand le aveam in carca tensiunii mici- uneori era 9/4, de data aceasta insa - surprinzator, aveam tensiune de aviator- 12/6 sau 14/7- tensiune pe care o aveam doar dupa ce consumam vin rosu sau cafea de exemplu.

    deci asa se explica ametelile in atkins.

    trec foarte rapid cu mese. caci, glicemia creste postprandial, dar ramane - atentie- intre limite normale- 0,7mg/dl maxim 0,8 mg/dl.

    cum o glicemie ridica aduce imediat si hiperinsulinismul raspunzator de scaderea lipolizei- procesul care are loc in atkins si a catabolismului proteic-, e logica urmatoarea concluzie: glicemie ridicata, insulina ridicata, depuneri.

    dar daca glicemia ramane in limite normale, consumand lipidele si proteinele, caile metabolice ale acestora nu sunt deturnate, au loc normal, organismul primeste ce vrea pe baza arderilor din tesuturile adipoase.

    totul este sa asigurati mesele cum trebuie, si mai ales, respectand carbohidratii acestia. cantitatea lor.

    Ruba, hai, putin curaj! sau mai mult, cum e cazul!
  •  
    • 21507 mesaje
    1 Mar 2010, 07:19
    0 0
    scinteie-iar ma bag ca musca-n lapte - io zic sa va bazati mai mult pe practica decit p-atitea analize,ca practica ne omoara-n general...si-acu sa nu mi-o iei in nume de rau,da' cit cascaval ai putut minca de s-a pus un kil? ...rybano,tu iesti de vina ca tot cetesc p-aicea ,cu invocatiunile tale si ma mai si maninca tastatura,vad ..cheia oricarui regim de slabire,mentinere sau cum s-o mai chema e cit maninci...cite gratare,cit cascaval etc
  •  
    • 8403 mesaje
    1 Mar 2010, 09:54
    0 0
    ehehei....banuiam eu ca vei aparea imediat cu o ironie.

    cum am mai spus eu pe aici, meniul pe o zi completa la mine contine 1500 de calorii. uneori, chiar sub, si asta pentru ca de atata treaba mai uit sa mai calc in bucatarie.

    cum am mai mancat in ziua respectiva 5 masline si o pulpa- mica fiarta, plus un ou, calculeaza tu cate felii de cascaval am mancat.

    nu e vorba de cat inacest caz, ci de ce contine acesta, pentru a sari din tipar- cred. caci nu obisnuiesc sa mananc cantitati pantagruelice, cum banuiesc, gandesti.

    si cum este 1 martie, iti urez sa ai o primavara frumoasa, cu soare mult in suflet si zambet cald pe obraz- si in cuvinte!
    dar cald!
    ps- analizele le-am facut acasa, pentru a vedea cum reactioneaza organismul. daca am invatat ceva, e ca afirmatiile trebuie sa fie sustinute de argumente. si prefer s amai gandesc si singura, in loc sa absorb afimatiile altora.
    cat despre practica...nu ai auzit ca fiecare om are organismul sau si fiecare are reactii diferite? mai precis, ca nu exista boala , ci bolnavi? mie asta mi s-a spus in prima ora de medicina interna...
  •  
    • 27207 mesaje
    1 Mar 2010, 10:06
    0 0
    `neatza!
    Mika, io stiu ca tu esti fata buna si ma bucur ca mai citesti p`aci
    Scanteie, eu din prima zi a regimului am mancat zilnic cascaval. Deci la mine nu cred ca ar fi el de vina. In schimb, tot gandindu`ma la ce se intampla, mi`am dat seama ca m`am oprit din slabit de cand am inlocuit indulcitorul cu miere. Azi m`am uitat pe net si mierea este unul dintre alimentele cu cel mai mare continut de carbohidrati. Deci de azi, ma intorc la indulcitor.
  •  
    • 8403 mesaje
    1 Mar 2010, 10:40
    0 0
    bine gandit.
    dar daca scoti si indulcitorul nu e mai bine?
    si portocala? adica pana cand iesi din inductie?

    eu cand am spus miere, ma refeream la mult mai putin de 100 de grame. ceea ce s-ar fi incadrat bine intre cei 20 de g de carbohidrati. si mai mult chiar, daca era cineva in fazele urmatoare.

    si daca te uiti pe net, o lingura de miere inseamna 21 de g glucide. si presupun ca tu puneai in cafea o lingurita. plus ca daca e bauta cu apa calda, trateaza eficient constipatia. asta pe langa faptul ca aducea mineral si vitamine

    deci, unde am gresit?

    cum spuneam, organisme si organisme.
  •  
    • 27207 mesaje
    1 Mar 2010, 11:40
    0 0
    Scanteie, nu stiu unde este greseala, insa tot rasucesc si eu problema pe toate partile. Sunt curioasa daca renunt la miere, ce va urma. Puneam miere in cafeaua de dimineatza si in ceaiul de seara, deci doua lingurite zilnic.
  •  
    • 8403 mesaje
    1 Mar 2010, 12:10
    0 0
    greseala a fost a mea.
    eu am tinut un atkins strict. prea strict poate.
    si am crezut ca si voi tineti la fel.

    oricum, inainte sa pun ceva aici, analizez de multe ori. daca nu stiu sigur ceva- chiar de au spus-o altii, inaintea mea, prefer sa tac.

    stiu si eu ca mika este o tipa ok. o stiu d epe cafenea. numai ca atitudinea aceasta imi aminteste de fetele care imi discutau o prietena ce are 140 de kg, pe la spate- niciodata in fata. toti o condamna ca mananca nu stiu ce si cum, dar niciuna nu cauta s avada ce e acolo, in sufletul ei. si calca maica pe suflete, mai ceva decat niste bizoni. chiar daca ale lor kilograme sunt la locul lor.

    poate ca m-am obisnuit s aiau apararea persoanelor cu probleme, poate ca nu inghit medicii ce nus tiu sa ii vorbeasca cum trebuie pacientului, poate ca sunt vinovata ca incerc sa fac ca aceasta dieta sa fie cat mai putin periculoasa pentru noi toate.

    dar consider ca este o reactie normala sa incerci s aintelegi, inainte sa dai cu piatra.mika imi ramane draga, la fel cum in real, multi oameni care au facut la fel , mi-au ramas aproape de suflet.
    pana cand sufletul nu a mai putut accepta.
    caci asa sunt eu. un vulcan adormit ani de zile, ce izbucneste intr-o buna zi.
  •  
    • 27207 mesaje
    1 Mar 2010, 12:33
    0 0
    Scanteie
    Si eu am o zi p.roasta azi, nu stiu de ce. Probabil pentru ca este sarbatoare si eu iar o petrec singura, datorita imprejurarilor. Mika, imi place mult, pentru ca are obiceiul sa spuna verde`n fata ce are de spus. Iubesc persoanele sincere si deschise.
  •  
    • 8403 mesaje
    1 Mar 2010, 12:50
    0 0
    stiu, Rybana..mi-am dat seama.

    te ajuta daca iti spun ca ieri am avut parte de niste episoade cu diverse- de exemplu, covrigi calzi, din aceia subtiri , pe care i-am dus eu in mana, ciocolati scoase din foita de staniol si servit -eu pe altcineva, si multe alte chestii? te ajuta daca iti spun ca aseara voiam s arenunt si eu dar mai ales, ca imi era rau fizic si nu d ela dieta ci de la toate porcariile vehiculate dinadins prin fata mea?

    si totusi, m-am culcat, dupa ce am luat o pastila, cu gandul"si maine e o alta zi", si m-am trezit altfel...

    iar organismul, pentru ca nu l-am tradat, mi-a facut o bucurie vizibila la cantar. dar cred ca are legatura cu plimbarea lunga, lunga, lunga pe care am fcaut-o ieri.

    stiu ca nu este usor...dar tocmai asta trebuie sa inteleaga alte persoane. ca nici tie, nici mie, nici altora, nu le este usor.

    ps- o inteleg pe mika. stii ca spunand verde in fata tot ce gandeam, am ajuns sa am dusmani, eu care, nu am avut pana in 30 si ceva niciunul?:
  •  
    • 27207 mesaje
    1 Mar 2010, 13:11
    0 0
    Scanteie, nu ne este usor, insa oricum asta multi nu o pot intelege
    De ispite ce sa spun? Traiesc in casa cu doi barbati, amandoi extrem de gurmanzi. Pe ei ii ajuta mama natura, sa nu aiba probleme de greutate. Pe mine mama natura m`a scapat, pe undeva Ma uit la ei si cred ca daca as manca 1//4 din cat manaca ei, as fi cat casa Poporului la fel si prietenele mele, care au 45 de kg, mananca de cel putin 3 ori mai mult Asta este. Sper ca macar maine sa vad o schimbare la cantar.
  •  
    • 8403 mesaje
    1 Mar 2010, 13:30
    0 0
    eu pot intelege pe cei ce mananca obisnuit. evident, isi vad de viata la modul normal.

    ce nu inteleg, e omul care iti tranteste in fata niste chestii - alimente interzise, de exemplu, stiind ca tu tii dieta.

    urat suflet mai au unii!
  •  
    • 21507 mesaje
    1 Mar 2010, 15:27
    0 0
    mda,rybana m-a intuit bine n-o lua ca pe-o critica,e un sfat venit din constatarile facute de-a lungu' timpului cind diverse persoane care-au vrut sa slabeasca mi-au tot impartasit din experienta lor...nush de ce ca nu ma ocup de pb de astea,da' zice lumea c-as fi deschisa posibil sa trebuiasca sa imbrac cuvintele oleak altfel,desi-i cam greu,io le zic direct,in general nu-i vb de nici o ironie,ca n-am de ce nu concuram pt nimik si chiar de-am concura crek exista loc pt toata lumea mda,de nu ma invoca ryb nu ceteam p-aicea,de-acu,ori ma suportati,ori ma-njuratzi asta de-oi mai simti nevoia sa mai emit p-aicea ..si asa e,iti poti face dusmani usor spunind ce gindesti,numai ca exista oameni care vad dincolo de asta...am mai spus si cu alte ocazii,am la servici o fata de vreo suta de kile c-un suflet cum rar gasesti...nimeni n-o raneste,ei ii place exact asa cum e iar io o servesc intotdeauna cu ceva bun personalitati diferite,in fond si nu mi-as permite sa jignesc omul pe motive de greutate..pi.es daca ti-as zice ce ni s-a zis noua la primul stagiu de medicina interna ai zice ca fabulez da' am retinut si-am constatat ca asa e si se referea la surplusul ponderal si ingestie
  •  
    • 8403 mesaje
    1 Mar 2010, 16:51
    0 0
    nu am sa spun ca fabulezi

    scrie ce ti s-a spus. mereu am invatat cate ceva cand s-au adunat mai multe minti la un loc. iar genul acesta de discutii a fost intotdeauna cu cateva luminitie, acolo, pentru mine.

    nu ma intelege nici tu gresit. cunosc opiniile tale. candva le spuneam si eu altcuiva. pana mi-am dat seama ca mai mult bine as fi facut daca taceam si am inceput sa vorbesc doar atunci cand omul era in stare sa primeasca niste realitati abia dupa ce isi cunostea organismul propriu. pentru ca multi suntem imbuibati cu teorie, dar putini ne cunoastem cu adevarat organismul.

    mai mult decat atat, dietele de 1500 de calorii- sau altele de genul sunt frustrante pentrtu persoana care le tine. atkinsul insa usureaza. dar....trebuie acceptat faptul ca, cu cat sunt mai multe kilograme, cu atat batalia este mai lunga. si cu cat o batalie mai lunga este cu castigata, cu atat persoana in cauza are mai multa grija de corpul ei ulterior. in definitiv, tocmai asta e ideea. sa nu puna la loc.

    citeam zilele trecute in JUrnalul national un interviu cu o persoana obeza internata intr-un spital specializat pe astfel de tulburari, in Bucuresti. cazuri grav, de la 140 kg in sus. spunea - si pe buna dreptate, ca daca medicul gaseste pe cineva mancand altceva decat ceea ce prescrie el, da afara fara alte cuvinte din spital.

    tocmai aici e cheia. tentatiile sunt mereu. pana si eu voiam sa renunt aseara- si asta pentru ca ce a mai ramas de dat jos poate fi usor dat cu sport- iar eu am o vointa de otel, atunci cand imi pun ceva in cap.. insa, vreau s aincerc pana la capat. si trebuie cunoscute reactiile umorale- nu resorturile psihologice ce motiveaza persoana supraponderala sa se abata de la dieta-desi sunt si aceastea importante. candva, pe acest topic, ii spuneam micai, referitor la un iaurt, ca organismul are intelepciunea lui si ca e bine s aii dai ceea ce cere.

    ii dai insa numai atunci cand ai depasit totul, cu bine, si mai ales, ramanand sanatos.

    ca sa poti intelege astfel de persoane, trebuie s ale privesti in timp. unele, incep ceva si pentru ca rezultatele intarzie, renunta. se mai depune ceva...iar se apuca, iar renunta. si multe dintre persoanele din acel articol incercasera diete dupa urechea altora. de aceea incerc aici sa explic cum sta treaba medical vorbind. si fac asta, daca ai observat, treptat. dau omului timp sa asimileze informatia. caci e pacat sa bagi organismul in cetoza si sa renunti apoi dupa ce ai trecut prin ea. caci asta s eintampla de multe ori, chiar si in Atkins.

    stii ce e bine aici? faptul ca acei carbohidrati, pe care ii introduci treptat in alimentatie dupa inductie, precizeaza incetul cu incetul, care e bun sau nu pentru organism. si il poti evita apoi foarte usor.

    dar asa daca le mananci pe toate, mancand mai putin, de unde sa stii care nu iti face bine?
  •  
    • 8403 mesaje
    1 Mar 2010, 16:52
    0 0
    " care-au vrut sa slabeasca mi-au tot impartasit din experienta lor...nush de ce"

    poate pentru ca stii sa asculti!