regimul Atckins

  •  
    • 8403 mesaje
    23 Feb 2010, 21:49
    0 0
    merg sa imi fac si eu un ceai de tei.
  •  
    • 8403 mesaje
    24 Feb 2010, 07:39
    0 0
    La multi ani, de Dragobete!
    sa fiti iubite si fericite!
  •  
    • 7673 mesaje
    24 Feb 2010, 15:26
    0 0
    se pare ca sarcina aduce muuulta bucurie dar si un mare dezavantaj pt unele......
    la felm am patit si eu ,dar dupa cea de a treia sarcina
    acum am inceput si io o dieta de luni,sper sa reusesc pana la vara
    faptul ca va citesc pe voi ,imi da multa vointa ,asa cum am reusit cand scriam la ,,5kg"
    imi voi face timp sa vin sa va citesc si sa va tin la curent cu noutatile,sper sa fie de bine

    o zi frumoasa!
    sa fim iubite si fericite!
  •  
    • 359 mesaje
    24 Feb 2010, 17:46
    0 0
    vai, cata valva aici! ce aveti fetelor?

    eu aseara am mancat 1pulpa de pui rotisat cu salata verde si castraveti, iar azi dimin obisnuita omleta cu sunca si branza, la pranz friptura de mistret cu aceeasi salata ca aseara , iar acum peste la conserva( sprot) cu salata varza!
    in plus ,azi am mai mancat alune si migdale cam multe.....
  •  
    • 217 mesaje
    25 Feb 2010, 10:49
    0 0
    Buna dimineata si un Dragobete fericit,intarziat ce-i drept .Ieri chiar mi-am petrecut toata ziua cu sotul meu,in prima parte cu treaba,in a doua am fost la film.Am vrut sa si mancam,dar ce bazaconii comercializeaza astia prin mall nu e pe gustul meu si nici compatibile cu dieta.
    Adina am intrebat-o pe prietena mea de ficatei de curcan,mi-a zis ca nu au asa ceva in schimb mi-a dat preturile la pui bio (200 ron/kg) si la ficatei de pui bio (90 ron/kg). Crede-ma ca nici daca as fii miliardara nu as da banii astia. Mi se par foarte mari preturile.
    Asa ca ieri,am mancat omleta cu jambon,ficatei cu usturoi si salata verde+castraveti+ton.(si am baut si un pahar de vin,doar a fost Dragobetele).
    Azi am pregatit 4 cotlete de porc la cuptor,le voi manca cu salata verde.
    In rest apa,ceai,cafea.
    Va pup pe toate si va urez o zi buna.
  •  
    • 359 mesaje
    25 Feb 2010, 11:46
    0 0
    roxana, si sotul meu nu gaseste mereu acei ficatei, o cunoaste pe vanzatoare si-i opreste! sa stii ca 1kg =15lei(cam atat e pretul si sunt refrigerati), dar daca vei gasi sa iei pt ca sunt f buni!
    azi dimin ,ca de obicei am mancat omleta , la pranz 1pulpa la gratar cu salata de varza , mai pe seara voi vedea!
  •  
    • 2 mesaje
    25 Feb 2010, 13:34
    0 0
    Cursuri de dans latino powerd by Salsa Factory.
    Incepand cu 2 Martie vom deschide o noua grupa de cursanti pt doritorii ce vor sa invete a dansa salsa; bachata; merenque; zouk; cha-cha.
    Va asteptam in noua sala de la Tineretului, vis-à-vis de fostul club Gossip, et 1, str Lanariei nr 95, In incinta complexului TCenter . Inscrierile se pot face la fata locului sau pe mail. Pentru mai multe detalii acesati link-ul http://www.salsafactory.ro/?p=725
    Beneficii:
    - Sala de 200 mp;
    - Parcare cu paza in incinta complexului;
    - Vestiare;
    Instuctori/coregrafi: Simona&Valentin
    Instructori: Laura&Dorin
    Va asteptam cu drag la cursuri. Pretul abonamentului este 120 lei/luna, iar pt elevi/studenti 100 lei/luna(3 sedinte pe saptamana Marti si Joi de la 19:00 sau de la 20:30 si Duminica de la 18:30 practice)
  •  
    • 8403 mesaje
    25 Feb 2010, 15:49
    0 0
    voi ati vazut cum umple dieta asta de energie?

    eu azi, am dansat prima data azi, de la Revelion incoace. si ma simt de parca am alergat sase kilometri dar tot in forma si deci, nicidecum obosita

    asta apropos de anuntul cu dans de mai sus...si de ce spune mica(number 2) cum ii place roxanei sa specifice care spune aca ea se simte minunat cu cateva dansuri zilnic.

    ma tot uit la anuntul acela si ma tot intreb: "cat de intamplatoare sunt unele lucruri?"

    pentru ca azi m-am simtit de parca aveam -fizic - 20 de ani.
  •  
    • 217 mesaje
    25 Feb 2010, 17:17
    0 0
    Scanteie bravo pentru miscare,eu n-o sa merg saptamana asta la dans pentru ca ne vin copiii maine la ora 17,si am amanat-o pentru saptamana viitoare sa facem 2 sedinte joi si vineri.Si eu ma simt minunat dupa dans si chiar am invatat cativa pasi.
    Acum sa-ti spun de ce specific mereu Mica 2,pentru ca mai este cineva mica,care avea impresia ca pe ea o citam,ceea ce era total eronat.
    Ori Mica 2 are un sfat bun intotdeaunau pentru fiecare,un limbaj inconfundabil si scrie foarte corect.
    Mi-ar fi placut s-o cunosc,cred ca e un om deosebit si ne-a ajutat acum 3 ani pe toate,cu multe solutii.
    Pacat ca nu mai intra pe topic.
    Adina nu-i asa?
    Va pup fetele,ma duc sa vizitez un targ de haine si incaltaminte,vreau o sanda,doar vine primavara,nu?
  •  
    • 27207 mesaje
    25 Feb 2010, 18:17
    0 0
    sunt prezenta in continuare, doar ca de doua zile, cantarul parca sta pe loc imi face`n ciuda, cred ca
  •  
    • 8403 mesaje
    25 Feb 2010, 19:30
    0 0
    Roxana, stiu cine este mica!
    eram si eu atunci pe site


    mi-au placut foarte mult echilibrul si calmul ei. eu fiind putin mai temperamentala, red ca m-am molipsit aici de la ea.

    Rybana, ai intrat in faza de platou. ai doua optiuni: fie miscare mai multa, fie pui mai multe proteine in alimentatie.

    logica ar fi urmatoarea: in momentul in care organismul are mai multe lipide si proteine in alimentatie, consuma mai multa energie pentru digestia acestora (valabil si pentru miscare).

    o alta conditie, este aceea de a intra din nou in faza de inductie. scazi numarul de carbohidrati rapid.

    se spune ca perioada de platou este echivalenta cu o anumita perioada in care organismul a mentinut o greutate fixa- sau apropiata ei- mai mult timp. deci, daca nu ai rabdare pana trece faze de platou, iti raman optiunile de mai sus!

    hai, curaj!

    eu am dansat azi pe muzica ce mi-a reamintit ce seri de vara aveam candva si cum dansam pe la miezul noptii vals cu primul prieten, in mijlocul strazii....

    am ramas cu o energie si un zambet pe obraz toata seara
  •  
    • 8403 mesaje
    25 Feb 2010, 19:40
    0 0
    recitind ce am scris, ca sa nu fiu inteleasa gresit adaug o completare: marirea cantitatii de lipide este temporara. una sau doua zile dupa ce ai iesit din perioada de platou.

    apoi revii la 1500 calorii pe zi.
  •  
    • 217 mesaje
    25 Feb 2010, 20:15
    0 0
    Scanteie esti tare melancolica azi,cred ca nu intri in astenia de primavara.
    Ryb nu te mai cantari in fiecare zi,faci o obsesie din asta si la un moment dat esti dezamagita ca nu mai scade cantarul.Scanteie are dreptate cu faza de platou,ai rabdare,rezultatul tau este spectaculos,asa ca ai de ce sa fii mandra si fericita.Spre deosebire de mine tu ai slabit foarte bine intr-o luna ,8 kg,eu am dat 5.
    Si va doresc la toate cat mai multe kg pierdute.Va pup
  •  
    • 27207 mesaje
    26 Feb 2010, 09:11
    0 0
    Buna dimineatza!
    Este o zi asa de frumoasa! E soare si sper ca mai incolo sa fie si cald
    Scanteie, cred ca ai dreptate. Intr-adevar, greutatea la care s`a oprit acum cantarul, am avut-o cateva luni. Deci este posibil sa fie asta, vina. Oricum, de doua zile, m`am apucat intens de gradinarit. Pentru week`end, am aceleasi planuri. Vad ca nimic nu`mi provoaca o febra musculara mai intensa
    Roxana, stiu ca nu este bine sa te cantaresti in fiecare zi, insa eu am deprins un obicei, caci am cantar special, care masoara mai mult decat kg. Imi arata si grasimea din organism, muschii si apa. Si am obiceiul sa notez zilnic, oscilatiile. Asta este a treia zi, in care totul este identic, aproape.
  •  
    • 217 mesaje
    26 Feb 2010, 09:51
    0 0
    Neata !
    Ryb la mine nu e frumos,e ceata si inourat.Vremea asta chiar ma deprima.
    Eu o sa ies mai tarziu sa-i cumpar ficei mele un cosulet cu ghiocei.Vine azi din tabara.
    Bucura-te de ziua asta,mai ales daca ai si o curte si poti gradinari,cred ca e minunat.
    Nu stiu ce voi manca azi,dar sigur va voi scrie mai tarziu,cand ma voi hotari.
    Pupici
  •  
    • 359 mesaje
    26 Feb 2010, 16:37
    0 0
    hop si eu!
    azi dimin am fost in piata cu sotul meu, am cumparat :salata verde ,ceapa verde, ridichi, ciuperci, carne de vitel( pe care am fiert-o 1h la oala minune, am sarat-o si piperat-o si am pus-o in folie de plastic-o tai ca pe salam), mici, carnaciori aripi pui( pe care i-am facut pe gratar( de teflon-cum zice roxana-numai ca al meu nu-i din teflon, e clasic), carne de berbecut-o fac maine la cuptor si cu un pui pe sticla, ceafa de porc(o face sotul meu la gratar cu lemne cred ca duminica)!

    hai sa va spun o reteta pe care am aflat-o de curand dintr-un restaurant italian!
    asa am facut si eu la pranz!

    salata de ciuperci: se spala ciupercile(2 mari -suficient pt o portie), se taie felii fff subtiri , se rade branza telemea, otet si ulei! se amesteca toate si iese o salata super buna!
  •  
    • 8403 mesaje
    26 Feb 2010, 21:17
    0 0
    pentru gimnastica din momentul in care intrati in faza de platou, va recomand urmatoarele exercitii

    http://www.youtube.com/watch?v=64F1dhXFLo8&feature=related

    si pentru brate
    http://www.youtube.com/watch?v=RD1Zz58oILc&feature=player_embedded

    merita!

    ps- se pare ca am intrat intr-o faza in care imi este greata cand vad dulciuri. ce s amai spun daca citesc pe undeva de ele. am facut prostia sa mananc cascaval. a urcat kilogramul a doua zi. ceea ce m-a pus pe ganduri. pe langa conservanti, e posibil s afi avut carbohidrati in el altfel nu imi explic.

    si ia-o de la capat cu inductia....
  •  
    • 7673 mesaje
    26 Feb 2010, 21:23
    0 0
    da-mi si mie reteta,scanteie?cum sa-ti fie greata de dulciuri?
    eu am fost in continuare cuminte,am mancat fara paine,muulte fructe si legume......apa muuulta si miscare 30 de min zilnic
    va pup!
  •  
    • 8403 mesaje
    26 Feb 2010, 23:46
    0 0
    Coryna, nu consum dulciuri. mi se face rau doar cand le vad.

    asta ma mira. dar deh, inca mai exista chestii la mine pe care le aflu si la varsta asta...

    cat despre retete, cred ca Adina scrisese una foarte buna.
  •  
    • 7673 mesaje
    27 Feb 2010, 14:22
    0 0
    scanteie,glumeam
    eu trebuie sa renunt la dulciuri definitiv daca vreau sa nu la duc dorul
    am 6 zile de cand n-am pus gura pe dulciuri si.....rezist eroic,sper sa vad si rezultate
    o zi frumoasa !