regimul Atckins

  •  
    • 8403 mesaje
    23 Feb 2010, 16:04
    0 0
    aseara m-am urcat in masina si am facut un drum pana acasa...avea mama gogosi cu branza. daca erau doar gogosi, nu ma tentau. dar aveau branza.

    nu m-am atins de ele mi-am trantit un ceai cald si doua felii de sunca presata. m-am potolit.

    mai venise si sora din Italia, asa ca mi s-a umplut sacosa cu dulciuri. i le-am plasat domnului meu caci, el oricum e amator de ele- si cu aceeasi greutate de la 18 ani.mda...

    mi-a dat inapoi insa cicolatile cu alunie. nu ii place aluna in cicolata. asa ca azi ma gandesc sa caut un pusti/pustoaica pe aici si sa scap de ele rapid.

    deocamdata m-am abtinut.

    la cafea insa nu pot. si daca nu m-as fi lasat e nu stiu cate ori pana acum....- fara probleme inafara de durerile de cap, oase, muschi timp de o saptamana doua.
  •  
    • 21507 mesaje
    23 Feb 2010, 16:23
    0 0
    mda...ma bag si io ca musca-n lapte ...so,io zic ca de vrei sa slabesti,slabesti,nu-ti trebe atitea studii...renunti la dulciuri,fainoase,alcool,te axezi pe salaturi ,fructe-nici astea-n exces-si slabesti,frate,imposibil sa nu poti...si stiu ce zic,am modelul cuiva care 'spargea' frigideru',da' voia sa slabeasca,mincat seara ori noaptea,mai o invitatie pe nush unde si nu putea refuza ...deci le cam stiu cum e...a fost nevoit sa slabeasca pt ca a avut niste pb de sanatate si l-am batut io la cap,da' nu i-am calculat numaru' de frunze mincate,patratelele de ciocolata etc...si-a slabit si fara nutritionist si fara nik ...LACAT pe frigider si pe ingestie,asta e solutia
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    23 Feb 2010, 17:14
    0 0
    mika, ai f mare dreptate. nu e nevoie de atat teorie.poti slabi cu orice daca nu depasesti un anumit nr de calorii.
    stiu un barbat care a reusit sa dea jos 40 de kg intr-un an numai reducand drastic portiile de mancare pe care le manca inainte. din 6 chifle pe care le manca la micul dejun a taiat de pe lista 5. manca doar una. la fel si cu masa de pranz si cina.
    cel mai sanatos ritm de slabire e 500 de gr pe saptamana. ai cele mai mari sanse sa te mentii pe termen lung. vorbesc din propria experienta. scapati de 10 kg in plus in 6 luni si sigur nu se vor pune inapoi.
  •  
    • 8403 mesaje
    23 Feb 2010, 17:22
    0 0
    kti...tu nu erai la topicul celalalt?
    parca iti placea sa le iei pe fetele de aici peste picior acolo. nu mai ai subiecte de barfa de pus pe topicul vostru?

    mika, e simplu de spus. insa unele produse contin niste chestii care fac organismele sa tradeze orice vointa. credeam ca stii asta.
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    23 Feb 2010, 17:31
    0 0
    eu nu consider ca am barfit pe nimeni. mai citeste inca o data ce am scris acolo si aici. sunt libera sa-mi dau cu parerea acolo unde vreau, asa cum sunteti si voi. comunicati prin mesaje private daca nu doriti sa fiti citite de altii.
  •  
    • 27207 mesaje
    23 Feb 2010, 17:33
    0 0
    haideti sa va spun o chestie nepoata mea care are 30 si ceva de ani, nu a mancat in viata ei fructe si legume. a da, mananca cartofi, fasole, mazare in rest absolut nimic, decat carne, branza, lapte, oua. are acceasi greutate, de pe la 18 ani. cunosc persoane vegetariene, supraponderale, aproape obeze. organismul omenesc este un mecanism destul de ciudat. nu tot ce-i bun si sanatos pentru unul, este la fel si pentru celalalt. Mie de exemplu mi s`a interzis cu desavarsire, orice fruct sau leguma, cruda. Numai fierte as avea voie.
    Este foarte usor sa arati cu degetul la altii, cand tu esti limitat in gandire.
    Kti, aici exact la tine si la cele ca tine ma refer.
  •  
    • 27207 mesaje
    23 Feb 2010, 17:36
    0 0
    Kti, intr`adevar esti libera a comunica. Insa asa cum noi nu venim din bun-simt, pe topicul vostru, ca sa va aratam cu degetul, speram sa fiti si voi posesoare, chiar daca nu de acelasi bun-simt, insa macar de ceva apropiat.
  •  
    • 21507 mesaje
    23 Feb 2010, 17:55
    0 0
    scinteie,tocmai pt ca stiu am zis ce-am zis...e la fel ca la fumat,trebe vointa si-atit...iote eu,am o treaba cu estetica,sa zicem,desi probleme ponderale n-am avut,da' pitici pe creier,da...daca mi-s ficsi pantalonii,poa' sa contina produsele ce-or contine,ca maninc mai putin ...mai sus povesteam de cineva care mi-a stat aproape un mare nr de ani,prin urmare stiu exact ce,cit,cum minca si ce obiceiuri alimentare mostenise de-acasa si-a slabit cu vointza si gura mea si s-a si lasat de fumat deci,se poate...orice se poate cu vointa...tre sa existe si-o motivatie,bineinteles,da' parca-i mai bine sa n-ajungi sa te motiveze sanatatea cu siguranta stii si asta
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    23 Feb 2010, 17:58
    0 0
    rybana, e problema voastra ce mancati, sunteti femei adulte. dar gandeste-te ca sunt adolescente care poate iau de buna ceea ce scrieti voi aici. nu cred ca ar conveni cuiva ca fiica sa sa se indoape cu slanina, maioneza si samantana numai de dragul de a slabi.
    ai obiceiul p.rost de a eticheta oamenii din start fara sa-i cunosti. mai maturizeaza-te draga mea.
    nu mai sariti ca arse la fiecare critica, pt ca nu v-a jignit nimeni.
    eu va doresc succes in ce ati inceput, mai ales in a va mentine suple si sanatoase ani buni de acum incolo, desi ma cam indoiesc ca asta se va intampla cu stilul asta de a manca al vostru
  •  
    • 21507 mesaje
    23 Feb 2010, 18:00
    0 0
    cetii ce ziseshi,ryb...si cetii si la cele 5 kile exista si p-acolo persoane cu bun simt,kti imi pare una dintre ele acu,n-o luati ca pe-o aratare cu degetu',lumea isi spune parerea si cam atit...iar excesul ponderal e un subiect spinos,la feminin mai ales...ma-ndoiesc ca vrea cineva s-arate cu degetu' p-aicea ca ala-i asa,celalalt altfel chestie de perceptie,pina la urma si de niste sfaturi ce pot functiona daca-s aplicate...spre binele tuturor care vor sa slabeasca sau,sa se mentina
  •  
    • 27207 mesaje
    23 Feb 2010, 18:18
    0 0
    kti, poate imi spui si mie unde am spus ca ma "indop", cu slanina, maioneza si alte alea. Asta asa, ca sa dovedesti cu ce suflet curat vii tu p`aicea In rest, dupa cum am mai spus, mie mi`a dat medicul cura si asta dupa ce a adaptat`o la problemele ce le am. Uite ca la tura asta, chiar am mai mare incredere in ceea ce imi spune un medic, caci toata viata m`am luat dupa sfaturile si parerile "binevoitorilor", ca stiau mereu ce este mai bine pentru mine. Daca aveam atata minte, sa nu le ascult, poate azi nu ma luptam cu astfel de probleme si cu ironiile aiurite ale celor de pe aici.
  •  
    • 21507 mesaje
    23 Feb 2010, 18:21
    0 0
    peace,bre
  •  
    • 27207 mesaje
    23 Feb 2010, 18:24
    0 0
    ce`i aia? pe eva nu se cunoaste cuvantul
  •  
    • 217 mesaje
    23 Feb 2010, 18:45
    0 0
    Ryb ar trebui sa fii atat de fericita de rezultate incat ar trebuie sa ignori celelalte persoane care au probleme cu greutatea dar nu sunt de acord cu dieta Atkins. Savureaza-ti victoria alaturi de cei care te iubesc. Daca vegetarienele noastre ar stii cati nitriti contin legumele si cate injectari se fac in fructe sa le poata mentine culoarea si prospetimea s-ar ingrozi.
    La urma urmei in orice trebuie sa existe masura si echilibru.
  •  
    • 27207 mesaje
    23 Feb 2010, 18:53
    0 0
    Roxana, multumesc! Intr`adevar sunt fericita, pentru ca ma simt bine. Restul chiar nu are importanta. Insa ma deranjeaza sa vad, cat sunt unii oameni de snobi si de limitati. Niciodata nu as condamna pe nimeni pentru un anumit mod de viata, pentru ca fiecare isi cunoaste organismul.
  •  
    • 217 mesaje
    23 Feb 2010, 19:20
    0 0
    Problemele oamenilor sunt uriase,ar trebui sa ne concentram mai mult si sa ajutam oamenii care au copii bolnavi si necesita tratamente scumpe,cei care raman fara case,cei care nu au ce manca,sunt copii care nu au vazut in viata lor o portocala.
    Ar trebui sa depunem un ban sau sa trimitem un pachet sa-i ajutam ,nu sa ne preocupe ca x mananca legume , y fructe si z maioneza.
    Cred ca fiecare ne facem analize anual,eu ma laud cu o sanatate de fier,chiar daca fac o gramada de excese ,si stim exact cum stam cu sanatatea.
    Si cu asta am terminat discutia asta ,care oricum nu duce nicaieri.
    Am terminat chiftelutele si o sa-mi fac ficatei pe teflon cu usturoi.
    Pupici si tot inainte.
  •  
    • 8403 mesaje
    23 Feb 2010, 19:24
    0 0
    ehehei...ce ma mai luam si eu pe vremuri cu sfaturi, aroganta si tot tacamul adresate celor plinutze...
    maica...si ce mai intram in ele cu gimnastica, cu nu tu aia, aia , aia...de ajunsesera saracele sa se ascunda de mine la unele faze....

    eu, care nu fusesem niciodata supraponderala, tineam conferinte despre obezitate si tratamentul ei...

    si uite ca acum nu mai spun decat ce testez pe mine. si ma indoiesc ca invat lumea sa manance maioneza in exces.sau s afaca alte abuzuri....

    si am mai spus foarte clar: la mine Atkinsul nu a dat rezultate frumoase decat atunci cand am tinut dieta stricta. cu alte diete nu ar da rezultat decat joggingul- imi cunosc organismul cum nu am chef sa alerg pe strazi....chestiune de alegere.

    mi-ar placea insa sa vad mai putine critici pe aici si mai multe incurajari pentru fete. eventual felicitari. si daca se poate, nu scremute- scuzati cuvantul. cel putin mie, opt kilograme jumatate intr-o luna de zile mi se par un real succes! bravo Rybana!
  •  
    • 217 mesaje
    23 Feb 2010, 21:11
    0 0
    Cunosc sentimentul Scanteie,pana la 35 ani,cand am facut-o pe fiica-mea,nu stiam ce-s alea probleme de greutate.M-am ales in timpul sarcinii cu 35 kg+, din care reusesc sa mai scad cu diete,dar nu reusesc sa ma mentin.Eu am si o tendinta de ingrasare din familie,si cum spunea Mica(atentie e vorba de Mica 2) aceasta o voi avea toata viata.Asa ca acum la aproape 40 de ani,m-am hotarat sa fac din Atkins un mod de viata,din care usor,usor am sa invat sa mananc si mai dietetic.Stii ce e de tot rasul,ca pana acum cativa ani nu suportam grasimea si dintr-o data,modificare hormonala(sau nu stiu ce) si iata-ma mancand,kaiser,salam,scaricica,etc.
    Ce transformare dezavantajoasa pentru mine,nu?
  •  
    • 8403 mesaje
    23 Feb 2010, 21:21
    0 0
    macar voi aveti scuza ca aveti copii.
    eu nu am niciuna. in afara de aceea :"lasa, ca pot slabi repede!"
    obisnuinta!

    a inceput sa ma enerveze lasa-ul acesta la mine. de fiecare data cand il folosesc, ajung sa stau sa stau sa repar situatii si nu sa traiesc cum vreau
  •  
    • 27207 mesaje
    23 Feb 2010, 21:37
    0 0
    Buna!
    Mi`am facut un ceai de tei, cu miere si acum va citeam. Roxana si eu tot cu sarcina am reusit sa adaug rpimele kg in plus. Dupa ceea fortand diferite cure, slabeam si puneam dublul inapoi. De atatia ani, este prima data cand am reusit sa slabesc mai mult de 5 kg. Si exact cum ai spus si tu, vreau sa fac din dieta aceasta un mod de viata, pentru ca mi se potriveste.
    Azi am mancat doua oua, cu castraveti si salata de ton. Dupa cum am mai spus, acum sunt la ceai.