regimul Atckins

  •  
    • 217 mesaje
    19 Feb 2010, 17:34
    0 0
    Sunt asa fericita ca a revenit linistea pe topicul nostru! Am uitat sa va spun ca azi ma duc si la dansuri cu fiica-mea.Deci o sa ma si dantuiesc in seara asta.Adina pe unde umbli?Ryb ai dreptate mai cu chiu mai cu vai......asta e.Pe 1 martie o sa ma cantaresc si eu,sper sa am parte de un super martisor.O seara minunata tuturor !
  •  
    • 27207 mesaje
    19 Feb 2010, 18:19
    0 0
    miscarea face mereu bine eu fac callanetics. am exercitii pe un cd si in functie de timpul liber, le aplic.
  •  
    • 27207 mesaje
    19 Feb 2010, 18:23
    0 0
    uite si un link catre exercitii foarte bune. poate exista persoane interesate

    http://www.fitzone.ro/cuprins/exercitii/index.php?storytopic=1&start=0
  •  
    • 359 mesaje
    19 Feb 2010, 18:28
    0 0
    draga rybana, tu ai spus prima data ca eu nu tin atkins, din ac cauza si eu ti-am demonstrat ca nici tu nu tii atkins!
    da ,ai obs si tu ce greseli ai facut: cascavalul ingrasa f mult asa ca tb sa-l raresti ,iar cand mananci sa tai un cub mic! smantana si maioneza ai voie, dar o lingurita-nu mai mult!
    iar de prajit...nici vorba!
    fa la cuptor, la gratar, fiert dar nu prajit!
  •  
    • 8403 mesaje
    19 Feb 2010, 18:47
    0 0
    eu am o colega in Anglia, ce lucreaza dupa un dvd cu niste exercitii asemanatoare Callaneticsului.
    pune dvd-ul, camera web si amandoua lucram. nu ma omor dupa febra musculara- e puternica, dar...e necesara.

    mult succes, fetelor!

    maine insa vreau o plimbare in aer curat si asta pentru ca exercitiile d egenul trebuie alternate cu miscari in aer liber

    ps- Adina, hai sa nu transformam topicul in teren de tenis. daca ne atragem atentia la ceva este pentru ca trebuie sa o facem prieteneste, pentru ca in definitiv, nu suntem dusmani si nu simtim nevoia de a demonstra ceva cuiva. destul ca sunt alte persoane care obiecteaza, comenteaza, isi bat joc....ca sa ne mai aruncam si noi pase acide. da-i timp Rybanei, ca sa o poti cunoaste mai bine. are o inima buna!

    ma rog, imi permit si eu sa iti dau sfaturi . sper ca nu te superi
  •  
    • 359 mesaje
    19 Feb 2010, 18:55
    0 0
    o cunosti?
  •  
    • 27207 mesaje
    19 Feb 2010, 19:00
    0 0
    Adina, toti facem greseli. Eu inca sper sa le corectam impreuna.

    Scanteie, multumesc pentru sustinere. Sunt convinsa ca in timp ne vom vedea interesul, acela de a ne sprijini si a izbandi impreuna in ceea ce ne`am propus.
    Va doresc tuturor o seara frumoasa!

    p.s. Scanteie multumesc mult pentru toate sfaturile. Astept cu interes si altele.
  •  
    • 21507 mesaje
    19 Feb 2010, 21:46
    0 0
    mda ...ca tot m-ai invocat nu-s io de acord cu-atita carnaret,da' avind in vedere ca-i pe termen scurt si te ajuta zic ca n-ai ce pierde,deja ai obtinut rezultate bune p'in urmare succes si banui ca dup-aia intri-n normal si maninci de toate cite-un pic...inclusiv cite-un snitzel si-o prajitura de care-ti place
  •  
    • 27207 mesaje
    19 Feb 2010, 21:53
    0 0
    Mika, mai mult ca sigur
  •  
    • 217 mesaje
    20 Feb 2010, 14:36
    0 0
    Ryb multumesc pentru site.Spre rusinea mea nu stiu cu ce se mananca aceste exercitii dar am sa ma documentez.
    Adina sunt suparata pe tine ca nu mai apari,nu mai scrii ce mananci si nu mai stim nimic de tine.Parca eram o echipa.Scanteie are dreptate,nu trebuie sa transformam topicul in meci de tenis,ne putem corecta greselile fara sa ne suparam una pe alta.
    Ca sa ma edific mai bine eu am intrat pe site-ul lui Atkins si mi-am salvat toate etapele in care scrie foarte clar ce avem voie sa mancam.Sunt liste foarte clare de alimente permise si cu nr.de carb aferente fiecaruia.Nu pot sa spun ca l-am tinut ca la carte,dar s-a cunoscut la cantar.Azi am facut tochitura(toate fierte)si bagate la cuptor cu ceapa(putina),usturoi si o cutie de rosii bucati(ciri.Contine 3,9 carb / 100 gr.A iesit o cratita maricica,dar din ea va manca si sotul meu.
    Haideti fetelor sa zambim,e frumos afara ,vine primavara,si noi am avut si rezultate buna.
    Un week end placut la toata lumea.
  •  
    • 8403 mesaje
    20 Feb 2010, 14:59
    0 0
    Roxana, problema e ca anumite siteuri se contrazic.

    in faza de inductie undeva se scrie ca se permit anumite alimente, in altele ca nu.
    spun asta pentru ca am stat aseara si am citit cateva siteuri de profil, in ideea de a vana erorile si de a vedea cum pot fi ele contracarate.

    in ce faze sunteti fiecare?
  •  
    • 27207 mesaje
    20 Feb 2010, 15:26
    0 0
    Hop si eu Deci azi am mancat doua oua fierte, cu ridchi. Am renuntat la supa de pui, caci parca a iesit prea grasa. E din puiul crescut de mine si era prea bine tinut. Avea peste 4 kg. cand l`am curatzat si o droaie de grasime nu mi`a trebuit. acum merg la cumparaturi si imi procur pestele. sa vedem cum il gatesc.
    Scanteie, eu sunt intr-o faza amestecata. Am obiceiul de a adapta totul la organismul meu Normal, medicul mi`a dat 4 faze. A spus ca mereu cand am impresia ca am gresit ceva, sa ma intorc pentru o vreme la faza 1. Asa ca eu alternez faza1 cu faza doi Cred ca o sa incerc mai pe seara sa scanez retzeta lui si ti`o trimit. Sa te uiti asa, orientativ, peste ea.
    Am citit si eu prin mai multe parti si am gasit contradictii. De aceea sunt hotarata sa tin prescrierea lui, caci pare ca imi merge bine cu ea.
  •  
    • 8403 mesaje
    20 Feb 2010, 16:09
    0 0
    ideea la inductie este de a se restarta totul

    sau daca doriti, de a sterge un program si de a instala un altul. nou. care sa conduca la rezultatul dorit de voi.

    asta inseamna ca in faza de inductie fara nici un fruct. fara nici o abatere- e pacat de atata efort si chin, daca totul se duce pe rapa pentru ca nu exista un pic de vointa si de ce nu, de imaginatie.

    din momentul in care se intra in inductie pana cand se trece in cetoza, organismul arde ce mai este glucoza in sange. daca aveti d egand s ava apucati de dieta, faceti-va toate mofturile culinare inainte de asta, dupa care...la treaba. ideea cetozei este chiar introducerea acelui program nou. care program pastreaza cei 20 de carbohidrati pentru ca organismul sa invete ca poate primi mai mult cu conditia sa arda. apoi fazele urmatoare inseamna ca va tineti de cuvant, adaugand recompenze, pe masura ce organismul va ajuta.

    asta inseamna sa va respectati organismul si sa il faceti s ava respecte. in momentul in care se intampla asta, el va asculta cuminte si va lucra, stiind ca va primi ceea ce vrea.

    suportati si voi doua saptamani numai carne, cascaval, unt, oua, pentru ca in aceste produse tot mai exista carbohidrati. si abia dupa cele trei saptamani, introduceti putin cate putin, functie de cate kilograme mai aveti de pierdut.

    invatati sa faceti organismul s ava respecte si apoi s ava inteleaga. pentru ca mai tarziu, cand vor aparea poftele, va va ajuta cumva sa treceti peste ele cu intelepciune. dar nu cochetati cu el, nu il zapaciti. spuneti-i clar ce vreti.

    nu as vorbi daca nu as fi invatat s aimi ascult corpul. ma bucur ca am ajuns la o anumikta greutate ca sa inteleg ce trebuie si ce poate fi facut. si mai ales, s anu mai judec pe altii mai plinutzi. sa nu mai resping mental si sa imi fie sila. pentru ca tocmai aceasta sila conduce la obezitate sau supraponderabilitate. cu cat respingem mai mult ceva, cu atat mai mult il intretinem in viata.
    in dauna noastra.
    invatati sa va iubiti organismele, sa le intelegeti, sa le rasfatati. un rasfat poate fi nu doar mancarea ci si o plimbare in natura, un parfum, o baie calda cu lumanari, un masaj, un dans in casa cu sotul, orice.

    dar respectati regulile, nu le amestecati. si bucurati-va de viata!
  •  
    • 8403 mesaje
    20 Feb 2010, 16:11
    0 0
    Ryb, noteaza si ce mananci si cum variaza greutatea in functie de asta.
    desi e impropiu sa urmaresti Atkinsul in functie de asta pentru ca pe langa mancare, intervin hormonii. care hormoni flctueaza si fac niste minuni cu cantarul. temporare.
  •  
    • 8403 mesaje
    20 Feb 2010, 16:12
    0 0
    ps- inductia o veti simti in momentul in care va va fi sete. din acel moment, renuntati la orice tentatie si lasati organismul s aisi faca treaba. si pe cat posibil, fara ulei.
  •  
    • 27207 mesaje
    20 Feb 2010, 19:48
    0 0
    Scanteie, multumesc, din nou! de vreun ceas rumeg postarea ta si imi mai trebuiesc cateva, pana le pun pe toate cap la cap. esti fenomenala! nu stiu daca ti`am mai spus.
  •  
    • 217 mesaje
    20 Feb 2010, 21:47
    0 0
    Buna seara fetele ! Scanteie ai dreptate,si eu am gasit controverse multe,intr-unul din ele,Noul Plan al Dietei Atckins,spunea ca la micul dejun ai voie 2 felii de paine,sau cereale,ceea ce contravine flagrant cu adevarata dieta,de aceea m-am hotarat sa ma documentez direct de pe site Atckins.Eu sunt in faza 1 inca, o tin de la 1 ianuarie,iar la 1 martie vreau sa trec la faza 2.O sa introduc in alimentatie cele 10 nuci pe care am sa le consum si eu cat de dimineata pot.
    Ryb mi-ai facut o pofta cu puiul crescut de tine,n-am mai mancat un asemenea deliciu de cand traia bunica mea si mergeam la ea.
    Adinaaaaaa !!
    Unde esti?
    Eu va urez la toate noapte buna,acum ma duc sa-mi culc copilul,maine pleaca in tabara la ski si ne sculam dimineata.Pupici
  •  
    • 8403 mesaje
    20 Feb 2010, 22:38
    0 0
    ei, Rybana, daca ai sti tu cum am ajuns eu la concluziile acestea dand cu capul de pragul de sus....

    eram intr-un campus universitar atunci cand am tinut prima data dieta.mai in varsta cu zece ani decat majoritatea studentilor.dar cu spirit de observatie. si m-am jucat putin cu carbohidratii. dar am slabit si nu am pus inapoi. vreo trei ani nici nu am avut probleme cu greutatea. nici nu aveam nevoie sa slabesc mult. ceea ce ma frapa atunci, era numarul studentilor de 20 de ani ce aveau de la bere o burta de te intrebai cat de sanatosi vor fi la 40 de ani. erau si fete, dar evident, ele nu consumau bere ci paine. si atunci se ridica automat intrebarea: ce au in comun painea si berea? drojdiile. pe langa carbohidratii din faina.

    apoi, au venit celelalte intrebari. erau momente in care am facut abuzuri dinadins. urmaream si modul in care reactiona organismul la diverse stari psihice. dar apoi a venit primul set de antiinflamatorii. s-au dat multe peste cap. si au aparut primele kilograme. au venit mai tarziu antibioticele. alte kilograme. toamna, fructe in ideea de a slabi- caci slabeam cu ele inainte, ce este drept, cu aerobica. spre stupefactia mea, alte kilograme in plus. dintr-o data, ajunsesem sa iubesc kilogramele de care ma plangeam inainte ca sunt multe.-erau doar sase kilograme in plus peste greutatea ideala. doar sase. oricum mie nu mi-a stat niciodata bine foarte slaba.si de aceea nu ma complicam.dar tot le vedeam "in plus". de aceea si spun, ca trebuie sa invatati sa va iubiti organismul asa cum este, caci nu se stie niciodata cum kilogramele actuale pot fi binecuvantate in alte conditii- o prietena care are probleme cu greutatea, desi a tinut diete tot timpul, imi spunea ca nu pare sa am numarul de kilograme pe care le aveam atunci. si mi-am dat seama ca pentru ea ar fi fost o fericire sa le aiba. si atunci am inteles.

    " iubeste-te asa cum esti, femeie! GANDESTE-TE CA POATE FI MAI BINE DE ATAT, SPERA, DAR IUBESTE-TE! nu te uri, nu te detesta, nu te respinge, doar intelege-te si iubeste-te!" mi-am spus. cu jumatate de gura, evident. caci panica tot mai era prezenta. si stiam din alte situatii ca, atata timp cat exista ea, multe se pot da peste cap.

    apoi...mi-am spus ca sunt carbohidratii o problema. ca organismul nu se poate descurca si cu lipide si carbohidrati si proteine. m-am gandit la Montignac. mai este cartea lui in biblioteca. rasfoita bine. mi-am amintit insa de Monica Anghel. si ea o tinuse. deci, un exemplu care punea pe ganduri. am mai intrebat si alte persoane. toate pusesera la loc.

    si atunci...alte diete. hipocalorice nu categoric! stiam ca ceva interzis ar fi dus la frustrari acumulate. si nu era nevoie de alte ganduri peste cele deja prezente. la urma urmei, nu e placuta viata cand o traiesti in termeni de calorii, nu-i asa?

    la Atkins mi-a placut faptul ca nu s-au pus usor inapoi kilogramele. si faptul ca nu mai existau tentatiile. dintr-o data, parca murmurul acela al corpului inceta. si era liniste.

    sa mai spun ca faptul ca in primele trei zile am dat jos trei kilograme m-a speriat? mi se parea imposibil, si imi repetam ca este doar apa din tesuturi. ma gandeam ca am gresit ca am lasat 1500 de calorii insa masina imi era la scara, munca de birou si deci....nici nu aveam nevoie mai mult. aha..era gimnastica...gimnastica m-a facut s ainteleg ca e posibil sa fi consumat intr-adevar mai mult decat consumam chiar si in trei zile si deci, kilogramele sa fi fost eliminate justificat.

    si totul fusese fiert. doar carne, ou, cascaval si masline.

    mie mi-a priit. mi-am amintit de verile in care faceam jogging dimineata si in care faceam plaja. si tonusul a fost altul, in ciuda faptului ca se spune ca dieta aceasta te face mai nervos, mai iritabil, mai depresiv uneori. oricum eram pregatita si pentru asta. sunatoarea, pe langa faptul ca detoxifiaza ficatul, este un antidepresiv recunoscut.

    o prietena ar fi inceput, dar se gandea la tranzitul intestinal. la asta meditez acum. ca nu avea efecte la ea, asta nu mergea, asta nu, asta nu...asa ca stau acum si caut solutii
  •  
    • 8403 mesaje
    20 Feb 2010, 22:42
    0 0
    care sa fie in ton cu cerintele dietei.la mine problemele de genul au lipsit. de ce? musculatura abdominala si gimnastica.

    si deci, solutii mereu exista. dar sunt prima care recunoaste ca detesta nitratii- si asa sunt in apa si pe legume, stiati?- , care detesta prajelile, care a ajuns sa se duca dupa apa langa oras, unde e izvor si sa testeze mai intai singura, ca sa fie ferm convinsa ca nu sunt probleme...etc. in apa de baut este destula piatra ca sa nu te gandesti autmat la litiaze renale...altora nici nu le-as recomanda apa plata. sau pastrarea apei in vase de plastic. as spune ca dupa fierbere si racire s afie puse cateva picaturi de lamaie in fiecare cana. si lamaia calculata la carbohidrati.

    sunt multe de discutat pe tema. oricum, toate avem organismul diferit. eu nu le stiu pe toate. ii spuneam si Rybanei ca multe le caut si le invat numai provocata. dar impreuna, punandu-ne intrebari, cautand, analizand...este posibil sa reusim. la urma urmei, ce avem de pierdut?
  •  
    • 8403 mesaje
    20 Feb 2010, 22:51
    0 0
    apropo de pui...am pus odata, la cuptor, in vasul termorezistent cinci pulpe si partea din spate. acoperite, fara ulei. era ca si cum ar fi fiert la aburi. spre suprinderea mea, de acolo am scos un borcan de 400 de grame de grasime. plin. si am mai si aruncat pe langa.

    deci...e de meditat aici. Rybana a procedat inspirat cu puiul ! bravo ei!

    in ceea ce priveste nucile, va atrag atentia sa nu mancati sub nici o forma nuci care prezinta un gust alterat. aruncati imediat miezul daca simtiti ceva in neregula. nucile in cauza, contin aflatoxine de mucegai. asta inseamna ca sunt cangerigene. valabil si pentru alune. si pentru semintele de orice fel.

    am sa mai scriu si altele..pe masura ce gasesc ceva de criticat la ele

    o duminica cu soare in suflet va doresc! si mult succes cu dieta!

    ps- Adina, sper ca nu te-am suparat cu ceva. daca da, imi cer scuze!