dieta Catalin Crisan - disociata -

  •  
    • 186 mesaje
    17 Mai 2006, 22:45
    0 0
    Fetelor si eu sunt dependenta de topicul asta. Si ...Cristiana eu nu cred ca a fost privit cu scepticism...stii de ce zic asta? Ca ni se alatura din ce in ce mai multe partenere, care pana acum ne-au urmarit din umbra.Ai observat? Bravo fetele!Bine ati venit alaturi de noi, cu cat mai multe cu atat mai bine (din punct de vedere psihic).Si pe langa subiectul de baza (respectiv dieta), printre picaturi mai strecuram si cate un off...de-al nostru...Nu?
    Ca asta cu soacra...Fetelor eu am alta problema cu soacra, mult mai grava...
    A cazut la pat (are 68 ani si are Parkinson)si o gonesc toti, nu are cine sa aiba grija de ea...Si mi se rupe sufletul...nu stiu ce sa fac...Are nevoie de ingrijire multa ca nu mai poate face nimic, a intepenit...ii trebuie masaj, mancare calda, bai calde, controale la medici, tratament din 4 in 4 ore...si nu mai poate sta la ea la tara (la 50 km de noi), iar fratii sotului nu o primesc in casa,nu o vor, fug de ea.Ce sa fac?Sunt obosita si f deruta ptr ca nu as lasa-o (macar pana se pune pe picioare), dar nici nu prea pot s-o tin...Eu am baiatul sensibil, sufera de migrene si are nevoie de grija multa, liniste, un program mai special...am doar doua camere...si acum am intrat si in sesiune (n-am invatat nimic)si am si licenta.
    Saraca soacra nu e rea, dar nu mai vrea sa plece acasa de frica(are atacuri de panica)...nu a fost ea prea buna cu mine , dar nici rau nu mi-a facut...Nu m-a ajutat cu copii sau cand am avut probleme, dar ce sa fac? sa o las de izbeliste?Plangem amandoua, nu-mi vine sa o las sa plece dar nici nu prea pot s-o tin...Asta e viata,Dar sunt stresata rau si imi incetineste metabolismul, dar nu ma las batuta, voi scapa eu de kg astea nesuferite...
    Anatea sper si eu sa-mi fie de folos acele pastile, iti voi transmite daca au efecte. mersi ptr "pot".
    Cristiana, multumim ptr felicitari si ne bucuram ca te bucuri ptr noi. Am vazut ca ai observat ca am lipsit o perioada de pe topic si ti-ai adus aminte de mine..Mersi ptr atentie!Pupici!
    Gata fetele, am vorbit cam mult (e randul fetei mele la calculator),ma duc sa invat...
    Aaaa, am uitat! Am intrat intr-o pereche de pantaloni care nu imi mai veneau de mult, iar pantalonii de la ultimul costum cumparat sunt deja lalai pe mine.Cum va explicati ca pe cantar nu se vede ca am mai slabit, in schimb la haine si in ansamblu se vede? (mi-au spus mai multi chiar azi!)
    Gata!
    Va pup, dar nu dulce ca nu avem voie la dulciuri !
    Elly
  •  
    • 508 mesaje
    18 Mai 2006, 09:25
    0 0
    buna!
    fetelor, acesta este un suflet generos: Elly. nu stiu ce sa-ti spun, eu am avut-o pe soacra mea bolnava si am dormit cu ea in pat, pe langa medicamente, mancare speciala.... si nu locuiesc cu ea, ca nu m-a primit la ea in casa, si el sta cu mine, dar chiar daca nu ma are la suflet si nici eu pe ea, nu pot s-o las sa sufere...
    nu poti s-o lasi singura, asta este cert.

    fetelor, mai ales Elly, daca nu se vede pe cantar ci doar la haine, ESTE FOARTE BINE! asta inseamna ca ati dat jos stratul de grasime, care cantareste mai putin .
    ganditi-va 1 kg de grasime, ca la porc, si imi pare rau ptr metafora, cantareste foarte putin , dar este voluminoasa.

    despre ceai, incercati la plafar, in general costa 95.000 cutia.

    va pup, cristiana
  •  
    • 1135 mesaje
    18 Mai 2006, 09:25
    0 0
    Off, Elly, grea decizie ai de luat. Sotul tau ce zice? Nu stiu, poate ar trebui sa se adune toti fratii si sa stabileasca de comun acord un program: X o tine 2 saptamani, Y 2 saptamani si tot asa, pentru ca varianta pe care ai spus-o, ca refuza pur si simplu sa o ia, mi se pare inacceptabila. E o responsabilitate pentru toti, nu numai pentru sotul tau. Bine, eu nu stiu situatia in familia voastra, dar cred ca toti ar trebui sa faca un compromis si sa contribuie in vreun fel. Ai grija de tine si incearca sa fii calma, eu am constatat ca uneori putina nesimtire e de-a dreptul benefica.

    Cat despre haine largi, kg la fel, explicatia e ca scade masa grasa, ca atare se vede diferenta la haine, nu la cantar. E de bine!

    Va pup pe toate si spor la slabit!
  •  
    • 4 mesaje
    18 Mai 2006, 15:35
    0 0
    Ma bucur asa d emult ca e un topic activ ..ca pot sa intru in fiecare zi si sa va citesc ..
    Elly ai un suflet mare ..Si sa stii ca bunatatea iti va fi rasplatita ..incearca sa nu te mai stresezi ca in felul asta nu rezolvi nimic.
    Azi avem musafiri si am pregatit o gramada de bunatati ,dar am rezistat eroic .Azi e a 4 a zi si sper din tot sufletul sa am aceeasi vointa si in urmatoarele saptamani de regim.
    Va pup si va tin pumnii!
  •  
    • 186 mesaje
    18 Mai 2006, 15:53
    0 0
    Buna Evelor,
    Sunteti foarte dragute, si va multumesc mult ca va ganditi un pic la mine, imi face nespus de bine.
    Nu v-am spus despre soacra mea ca sa va induiosez, si nici sa fac pe marea samariteana, dar asta este situatia adevarata. Sotul meu este intr-o situatie destul de penibila, el pleaca dimineata si vine seara, eu am programul meu destul de incarcat, iar fratii lui nu numai ca nu ii intereseaza (i-au spus-o la telefon), dar nici nu au venit sa-si vada mama!
    Eu una nu pot s-o las pe biata femeie singura chiar daca mie greu.Ii fac baie, o spal, ii dau sa manance , o masez pe picioare pe maini (intepeneste si nu mai are putere)si mai ales vorbesc cu ea ca sa-i ridic moralul ca spune ca "isi face de cap".
    Mi-am adaptat programul sa vin mereu acasa ca s-o pot ingriji, am fost cu ea la medici, si abia sambata am rezolvat sa o internez la un spital tip camin aproape de mine (15 min si unde se intra f greu), ptr 1-2 saptamani si vad eu mai departe ce fac.Nu o las fetelor chiar daca m-a mai suparat ea cateodata...eu mi-am pierdut mama anul trecut si am suferit mult, si ma gandesc si la sotul meu care nu are nicio putere si se simte f "prost" fata de mine....Asa este Anatea cum zici tu, toti trebuie sa aiba grija de ea dar nu vor nevestele lor, si nici nu mai raspund la telefon macar, iar de ajutat i-a ajutat socrii mai mult pe ceilalti doi nu pe noi, dar asta e .
    MULTUMESC MULT CA SUNTETI ALATURI DE MINE!
    dar ...GATA cu necazurile mele....Cum stati cu dieta, merge, ,merge?
    Eu o duc bine, nu sufar de foame, sunt mai usoara...si mai ales trebuie sa-mi reinnoiesc garderoba ca atarna pantalonii pe mine si bluzele stau ca pe gard. Fetele e de bine!
    La cantar 66 kg, dar nu mai am pe coapse nicio punga de grasime...Si da , acum ma duc sa-mi iau alte sutiene. V-am spus ca mi se micsoreaza sanii, de ce oare?
    Dar nu ma intereseaza ce zice cantarul, eu sunt multumita de evolutia mea...asta este metabolismul meu, sau poate a contat si faptul ca am mai tinut inainte o alta dieta...sau poate conteaza si starea de spirit si increderea in mine insuflata de discutiile cu voi...cine stie?
    Cu riscul sa va plictisesc , eu am sa continui sa va spun sincer reactiile mele (ale organismului)si rezultatele obtinute chiar daca nu sunt spectaculoase.

    Anateea ...sunt bune pastilele, Mersi!
    Cristiana, te felicit din nou ptr acest topic. Esti cel mai consecvent mentor. Te pup!
    Yoyo, andrea, crisa, si toate celelalte...ce mai ziceti, abia astept sa va citesc postarile, doar suntem colege si de ce nu, prietene de suferinta.
    Palavragesc cam mult (parca v-as cunoaste de cand lumea!), asa ca va las...

    O zi buna va doresc!
    Va pup, Elly
  •  
    • 186 mesaje
    18 Mai 2006, 16:10
    0 0
    Bravo Crisa! Rezista ca si eu rezist ...Nu numai ca fac prajituri mereu, dar sotul meu aduce acasa ptr copii tot felul de dulciuri apetisante, dat eu rezist!!!!!
    Iar sambata pregatesc masa mare...si tort ptr sotul meu, ca e ziua lui de nastere, iar vinerea cealalta (26 mai), repet figura ptr ca este ziua baiatului meu. Dar va promit ca o sa rezist cu stoicism.
    Crisa, consider ca daca am ajuns sa rezistam la astfel de ispite suntem pe drumul cel bun...ne-am educat poftele din punct de vedere "psihic" (pot sa zic asa?).
    Felicitari si tine-o tot asa!
    O sa vezi ce rezultate o sa obtii.
    Si , fetelor...Eu vreau rezultate definitive si ireversibile!
    Crisa, despre stres ce sa-ti spun, asa sunt eu...sunt foarte iute, gandesc mult, vorbesc mult, vreau perfectiunea, nu vreau sa gresesc, vreau sa fac multe deodata, etc...Eh, sunt Gemeni, ce sa-i faci?
    Bye, Bye!
  •  
    • 508 mesaje
    19 Mai 2006, 09:14
    0 0
    buna!
    elly, din pacate se intra foarte greu la un astfel de azil. am mai auzit pe cineva ca incerca.

    yap-yap ma tin tare.
    imi fac acum o serie de analize, de control, sa vedem ce si cum.

    sunt cam ocupata acusica si din acest motiv nu prea stau pe forum, dar va citesc postarile.
    elly, cred ca provoaca dependenta forumul, acum deschid forumul si apoi mail-ul peronal.

    andreea, ce mai faci? ne-ai parasit?
    nici un mail?

    lupta cu kg continua!!!
    va pup si intru mai tarziu!
  •  
    • 344 mesaje
    19 Mai 2006, 09:54
    0 0
    am sosit !
    Nu am mai intrat pe topic , pt ca am facut vaccinul antirujeolic si ne-a durut rau de tot si am plans si am fost agitati.
    eu sunt pe baricade in continuare.Am stat eu si m-am gandit chiar si 1kg pe sapt daca slabesc, e bine, ca inseamna 4 kg intr-o luna, e mai putin dar tot e bine.
    Ei, eu am tinut o luna dieta hiperproteica(am mai spus eu topic) si org meu reactioneaza mai lent acum. Dar tot slabesc.
    Vorba aia: decat mult si fara rost mai bine putin si p.rost
  •  
    • 344 mesaje
    19 Mai 2006, 12:37
    0 0
    feteleeeeeee, unde sunteti ?????
  •  
    • 186 mesaje
    19 Mai 2006, 12:39
    0 0
    Aici...prezent!
    Dar sunt suparat de nu pot vorbi...sunt obosita de mor si am nevoie de cineva langa mine...
  •  
    • 186 mesaje
    19 Mai 2006, 12:42
    0 0
    Ce faci yoyo? esti vesela?
    Cat ai mai slabit? Da-mi amanunte...
    Eu nici nu m-am mai cantarit, dar slabesc vazand cu ochii...aproape ca nu mai mananc nimic...sunt imbracata cu niste blugi de acum 3 ani.
    Am nevoie de o recreere...
  •  
    • 186 mesaje
    19 Mai 2006, 12:45
    0 0
    ..si de incurajare am nevoie...fetele? ati disparut?
    certati-ma, criticati-ma...hai ,astept...
  •  
    • 344 mesaje
    19 Mai 2006, 12:47
    0 0
    Nu m-am mai cantarit dar slabesc, incet dar sigur.
    Tine-te tare. Nu te da , nu te lasa!!!
  •  
    • 1135 mesaje
    19 Mai 2006, 13:24
    0 0
    Asa, Yoyo, continua!

    Elly, ce-ai patit??? Si potoleste-te cu nemancatul, ca tu lipseai sa te imbolnavesti! Serios, mananca! Si asa dieta asta nu e prea echilibrata, pai daca nici nu mancam unde ajungem? Vrei sa lesini pe strada? Hai, poveste-ne ce-ai patit, descarca-te si apoi papa ceva!
  •  
    • 508 mesaje
    19 Mai 2006, 14:00
    0 0
    elly, nu ma supara!!!!!!!!!!!
    cum sa nu mananci? 5 mese pe zi, auzi tu????????????
    nu ai chef, nu ai pofte, esti deprimata?
    foarte bine, intra pe forum, stai cu noi de vorba, dar ce ai cu tine?
    daca nu mananci se duce draq tot regimul tau!
    organismul o sa inceapa sa-si faca rezerve si inloc sa slabesti incepi sa depui!nu de acum , deci nu e catastrofa ca ai sarit o masa, dar nu ar fi pacat sa muncesti degeaba?
    hai ca nu draq asa de negru.
    spune-ne ce ti s-a intamplat?
    vrei sa vorbim pe mail?

    hai un pupic pe nasuc si fruntea sus!
    esti fata mare!!
    daca tu cazi, ce se intampla cu copii tai, cu sotul tau, cu poama aia de soacra-ta? cui ii lasi?

    astept vesti bune,
    cristiana
  •  
    • 186 mesaje
    19 Mai 2006, 14:35
    0 0
    Anatea am obosit, sunt nedormita...alerg de dimineata pana seara. Lucrez part time la o soc de asigurari..ma duc dimineata pe la 9 acolo, dupa ce in prealabil duc copilul la scoala, ii dau sa manance soacrei, ii dau tratamentul si o schimb, pregatesc masa fetei ca invata dupa-amiaza, las ordine in casa...Fug la munca si indrum mai dau si pe la farmacie, pe la spital ca nu-i este bun tratamentul soacrei...Pe la 11 dau o fuga inapoi acasa sa-i dau soacrei sa manance si tratamentul..vine si baiatul de la scoala, pune masa,strange masa, vezi ce lectii are, culca-l...La 13,30 fug repede inapoi la munca, ma duc sa fac o prezentare si numai gandul nu-mi este acolo, dau telefoane acasa...Pe ala mic il doare burta, soacra este teapana nu are cine s-o miste, iar fug... la spital sa vad ce e cu internarea..aici abia Luni poate s-o interneze. imi sun sotul...nu are cuvinte, nu stie ce sa faca...In drum spre casa dau pe la facultate imi cumpar niste carti, vorbesc cu decana, ma uit de examene, apoi dau prin piata, mai cumpar cate ceva ca trebie sa fac mancare zilnic. Cand ajung acasa soacra are nevoie de mine, la baie, s-o "trag", s-o plimb, sa-i fac masaj la picioare...Pune si fa-i mancare, Elly, aeriseste ca nu mai pot, aspira, sterge praful, schimba lenjeriile, pune si spala...Fiii-meu nu a scris nimic...hai la scris dar ii e rusine de mamaie...Off!
    Ora 20,00, hai sa invat...ce sa inveti, ma doare capul de imi plesneste...Si din nou masa, vase spalate...Ce mai ma prinde ora 1-2 noaptea si cand ma gandesc ca dorm pe un colt de pat inebunesc...
    Singurul lucru care ma alina sunteti voi, ma credeti? I-am spus si sotului asta..imi fac timp printre picaturi sa vorbesc cu voi, ca simt nevoia asta...
    Azi nu mai pot! Nu ma mai duc nicaieri, i-am zis sotului sa se duca el la spital dupa trimitere, sa plateasca lumina...Am facut curat,am facut cumparaturile ptr maine ca trebuie sa pregatesc masa festiva de ziua sotului, avem invitati ...si eu plang de obosita si ca nu mai pot invata...Sa stii ca eu nu sunt o plangacioasa, nu ma vait decat la limita extrema si acum asa sunt.
    Ce zici, exagerez? Te-ai simtit vreodata asa de obosita, ai simtit ca totul cade pe umerii tai si nu mai poti, sau...altfel zis, ca vrei sa faci totul asa cum trebuie si cand vezi ca te depaseste suferi...Chiar, cred ca asta e la mine...mi-e ciuda de neputinta mea...
    Gata, Mersi ca m-ati ascultat, scuze si nu o sa mai vorbesc despre asta , sper sa -mi treaca pana diseara, de altfel, problema mea nu intra la topicul asta si mie ca abuzez...
    Va pup pe toate si aveti grija de voi ca eu nu am avut si uite unde am ajuns.
    De mancat nu mai pot manca, poate de maine cand trec la faza a2-a...Oricum cu blugii pe mine am 65 kg (acum ma-m cantarit).
    Hai ca fug sa intind rufele si sa fac tortul si prajitura, si sa stiti ca parca scriind mi-a mai trecut ..
    Pa , Elly
  •  
    • 186 mesaje
    19 Mai 2006, 14:46
    0 0
    Cristiana, pupici si tie...am dat din plans in ras...Mersi, promit ca ma duc sa mananc, poate de aceea ma doare capul asa de rau, nu?
    Hai ca-mi trece mie...dar ia zi, pot sa mai beau o cafea ca m-ar linisti?...stii eu sunt hipotensiva si imi este recomandata cofeina (am tensiunea 10 cu nustiu cat...), ma linisteste.
    Acum am inchis si telefonul,ca sunt dependenta de el, asa imi rezolv treburile, contractele, mai mult prin telefon...am luat un Nurofen si gata
    MULTUMESC FETELE, parca nici nu-mi mai vine sa plec din fata calculatorului...
    Daca cineva vrea sa vb cu mine pe Messenger, ID-ul meu este"dana_elly1967"...dar nu acum ca am treaba...sorry!
  •  
    • 1135 mesaje
    19 Mai 2006, 15:34
    0 0
    Elly, tie ti-ar trebui o vacanta sa uiti de toate macar pentru 3 zile, dar zau ca nu stiu cum s-ar putea asta in momentul de fata. Poate in curand, dupa ce soacra ta intra in caminul ala? Atunci macar o scapi de o parte din responsabilitati si o sa intri si tu intr-o rutina mai decenta. Stii, iarta-ma daca gresesc, dar am senzatia ca tu te ocupi cam de toate in casa. Ori nu e omeneste posibil sa muncesti, chit ca e part-time, sa inveti, sa ai grija de un batran bolnav, de 2 copii, de un sot si sa mai si respiri. Zau, e prea mult. N-ai putea sa mai delegi una-alta? Nu stiu, fata sa-si puna singura de mancare, ei si baiatului (am inteles ca ea e mai mare?), daca se poate din punct de vedere financiar, sa chemi o femeie o data pe saptamana, sa zicem, sa te ajute la curatenie, sotul sa se implice si el mai activ in treburile casei... fiecare sa aiba cate ceva de facut, clar stabilit. Trebuie gasite solutii, pentru ca tu mai ai putin si clachezi. Si nu numai psihic, ci si fizic, pentru ca nu te alimentezi! Serios, cat crezi ca poti sa o duci in ritmul asta? Plus ca nu dormi suficient...

    te pup si ai grija de tine!!!
  •  
    • 508 mesaje
    19 Mai 2006, 16:16
    0 0
    elly, ai voie sa bei 2 cafele, chiar si 3 daca ai nevoie (dar nu mari..).
    daca iti dau eu voie,...
    hai ca te pup si du-te si fa o baie cu zat de cafea, fa o exfoliere, o masca pentru par cu ou sau ulei de masline...
    si mananca ca te doare capul de la tensiunea ta mica, iti scade tensiunea cand nu mananci si de la glicemia mica. asa ca sti ce ai de facut!
    distractie placuta si sa ai o petrecere frumoasa!
    daca mai intru pe forum si te pot ajuta cu ceva, cu multa placere!
    din pacate nu pot intra pe mess de la servici si acasa nu am net.

    va pup pe toate,
    cristiana
  •  
    • 1135 mesaje
    22 Mai 2006, 09:12
    0 0
    Buna dimineata, fetelor, cum merge treaba?

    Eu am ajuns la 67, dar zilele astea de carne ma omoara, abia astept sa se termine. Am palpitatii, iau aspacardin, dar tot nu mi-e bine. Azi eventual o sa iau niste calciu si magneziu, sper sa ma simt macar putin mai bine.

    Elly, sper ca te-ai odihnit putin in week-end.

    Yoyo, tu cum stai?

    Cristiana, cum ti-au iesit analizele?