Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 1364 mesaje
    24 Apr 2007, 11:49
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 131 mesaje
    24 Apr 2007, 15:23
    0 0
    Celia tu ai facut clismele alea cu 2 litrii de apa cum spuneau fetele?
  •  
    • 662 mesaje
    24 Apr 2007, 15:38
    0 0
    Eu sunt in a patra zi de post cu apa. Primele 3 zile m-am simtzit realmente ingrozitor cu niste dureri de cap de-am plans ... aproape doar in pat am stat. Eu am fost incurajata si de doctoritza de familie deoarece de ani de zile am mai multe suferintze care nu trec cu nimic : constipatzie acuta, insomnie, dureri de cap, nas infundat (vreo 10 ani de dependentza de bixtonim). Azi ma simt ceva mai bine ..dar ce m-a facut sa continui postul a fost ce am descoperit la clisma inca din prima zi. Mie doctoritza mi-a spus in primele zile sa fac clisma cu cafea iar in a treia cu apa cu usturoi (ea mi-a dat un soi de tincura) si mi-a spus sa nu stau la WC ci pe un lighean sau galeata ca sa vad ce iese. Imi cer scuze daca sunt scarboasa pana la extrem cine nu vrea sa nu citeasca. Ok, inca de la prima clisma am fost uimita ce tzineam in mine. In a doua zi am eliminat 1.5 kg de materie. Va datzi seama ?! Un kil jumate de mizerie zacea in intestinul meu ... nu va descriu cum arata si ce miros de putrefactzie avea, La clisma cu usturoi am eliminat 2 viermi mari cam cat un deget destul de grosi si platzi de efectiv mi-a venit sa lesin. Numai lucrul asta m-a facut sa continui postul in ciuda durerilor si starii de rau si sa realizez unde au dus ani de zile de mancat aiurea ... Aveam de gand sa imi termin postul luni pt ca martzi iesim la 1 mai la gratar apoi m-am documentat si am vazut ca nu pot manca carne dupa, insa la ce am vazut ca iese din mine cred ca nu mai pun un mic in gura in viatza mea.
  •  
    • 578 mesaje
    24 Apr 2007, 19:10
    0 0
    Ai eliminat toxine din prima zi cand ai facut clisma? Poate viermii aia doi erau giardia , cine stie? doctora ce ti-a spus?
    Eu tot pentru eliminarea toxinelor am vrut sa fac postul. si cred ca numai cu clisma le poti elimina , ca asa sa nu mananc nimic si sa beau doar apa nu stiu daca are acelasi efect. Dar dupa durerile pe care le-am avut sa fiu sincera imi ete teama.
  •  
    • 3729 mesaje
    24 Apr 2007, 20:00
    0 0
    codruta era sa lesin cand am citit ce ai scris!
    fetelor, eu sunt la pamant! am avut un weekend de cosmar, am fost in team building si s+au intamplat niste magarii...chestia s+a rasfrans la job, si acum de 3 zile sunt praf! nu mananc toata ziua si seara o dau pe sunca si alte alea, ba ma trezesc noaptea mancand,ba nu pot sa inghit, mi+e ca o iau pe aratura!
    mi+am pierdut echilibrul...duminica am mancat pana am adormit...si eu NICIODATA nu mamanc la stres!am mancat branyeturi,alune,salata,apoi meyeluri DE TOATE felurile, dupa aia a doua yi n+am mancat nimic, dar aseara destul de tarziu am luat+o de la capat, apoi am vrut sa iau laxative, m+am trezit ayi noapte mancand ciocolata...NU MA MAI pot CONTROLA...
    cred ca o sa renunt de tot la mancare!
  •  
    • 415 mesaje
    24 Apr 2007, 21:41
    0 0
    celiajones ,seara beam un ceai laxativ iar dimineata apa cu sare.Dupa ,stateam cam 2 ore la wc.
    e o metoda de dezintoxicare mult mai usoara ca postul cu apa.
  •  
    • 1013 mesaje
    24 Apr 2007, 23:16
    0 0
    va citesc din umbra si invat de la fiecare cate ceva...ceea ce m-a facut sa postez acum,esti tu,sabbra! nu ma dezamagi!nu te cunosc personal,dar lasi impresia unei femei puternice,care stie ce vrea de la viata si de la ea.nu-mi place sa cred ca ceea ce ai scris ti se si intampla!parca nu esti tu!sper ca zilele urmatoare sa fie mai bine la serviciu si chiar daca nu,sunt demisi conducatori de stat,cat de rea poate fi situatia incat tu sa reactionezi asa?
    apropo,ai tu ciocolata in casa???

    ps.rodnia nu a mai dat niciun semn de viata dupa terminarea postului sau ma insel eu?sunt curioasa cum se simte acum si daca s-a mentinut la greutatea cu care a terminat postul
  •  
    • 578 mesaje
    24 Apr 2007, 23:54
    0 0
    Sabbra , crezi ca ti se intampla pentru ca esti stresata? Trebuie sa iti regasesti echilibrul, iti era atat de bine, erai atat de multumita!! Doar nu ai facut tot efortul asta ca sa te dai acum peste cap!! Fa-ti un program de mese in fiecare seara pentru a doua zi, cu ce vrei sa mananci. Ia un calmant seara, eu stiu , un somnifer usor.
    Daca vrei hai sa incercam impreuna si ne sustinem reciproc!! Sa nu iti mai treaca prostii prin cap, cum sa renunti la mancare?
    Hai, ai avut cateva zile mai nasoale, dar nu ai facut nimic ireparabil crede-ma.
  •  
    • 2520 mesaje
    25 Apr 2007, 00:08
    0 0
    Sabba, cind iti vine sa maninci , sa te gindesti la senzatia pe care o aveai cind tinei post si incearca sa intri in acea admosfera in care ziceai cu usurinta NU la orice. I-ai pozele de dinainte si dupa, poate faptul ca vei vedea cum arati acum si cum aratai inainte , te va ajuta sa te stapinesti. "refugiaza-te" intr-o camera singura , ia o perina si stiga in ea pina simti ca nu mai ai pic de energie, asculta muzica alerta care te provoaca la dans, nu stiu ce altceva sa-ti mai spun, dar sper ca macar una din metode sa te ajute. Multa bafta cu serviciul si multa sanatate.
  •  
    • 59 mesaje
    25 Apr 2007, 11:48
    0 0
    Sabra, eu am vrut sa-ti zic mai demult ca mi se pare ca incepi sa ai o problema dar m-am gandit ca intr-adevar pari o femeie puternica si tu sti mai bine.
    eu cred ca dezechilibrul tau (si scuza-ma ca te comentez) s-a produs in momentul in care ai terminat postul si erai atat de obsedata sa nu exagerezi cu mancarea etc. eu vreau sa iti spun ca dupa post am inceput sa mananc normal, m-am ingrasat un kg imediat dupa dar atat, de atunci ma mentin linistita. tu ai terminat postul si ai inceput o cura de slabire, cu restrictii si stres exact cum ziceau fetele (runny si elenush) ca nu e bine - restrictii carbohidrati etc. si acum cred ca tot din cauza asta esti disperata, ca ti se pare ca pierzi controlul daca mananci ceva mai mult. cred ca trebuie sa incepi sa mananci normal fara sa te mai simti vinovata pentru ca nu te vei ingrasa. de fapt nu stiu ce sa zic, poatr ca daca ai restrictionat carbohidrati etc, daca incepi sa mananci normal poate incepi sa asimilezi
  •  
    • 1364 mesaje
    25 Apr 2007, 13:52
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3729 mesaje
    25 Apr 2007, 21:18
    0 0
    sunt in continuare stresata...la munca n-am reusit sa mananc nimic, de fapt pana la 8 n-am mancat nimic...am baut apa si cafea
    am mancat niste salata de varza si brocoli...legume congelate...e cat de cat mai ok...
    am cedat nervos, ptr ca am avut niste momente de stres incredibile, cu niste probleme grave niste acuzatii la munca, teama, panica...si m-am refugiat in somn si mancare...
    de maine o sa incep iar sa fac sport...si sa mananc de 2-3 ori pe zi.
    nu cred ca am devenit obsedata...de mancare, cred ca nu m-am mai concentrat si am mancat ceam gasit...
    la mine in frigider se gasesc de toate, ptr ca nu locuiesc singura, si gatesc in doua feluri...ptr mine salate si mancaruri usoare...
    oricum se vede ca nu am mai facut miscare, mi-am pierdut energia...vitalitatea...
    sunt constienta...
    am noroc ca de la 45 kg am ajuns la 47...si m-am trezit la timp...
    am inceput sa ma simt prost,balonata, obosita, epuizata chiar, si imi dau seama din ce motiv!
    va multumesc ca sunteti alaturi de mine.
    o sa incerc de maine sa intru mai des sa va spun ce si cum, ptr ca daca ma destainui, e parca mai usor sa parcurg etapele si pasii pe care mi-i propun alaturi de voi!
    nu vreau sa ma indop pentru ca imediat ce-mi simt stomacul plin mi se face rau si sunt tentata sa iau laxative! de o saptamana n-am mai luat!
    va pup fetelor!
  •  
    • 9835 mesaje
    26 Apr 2007, 14:31
    0 0
    sabbra, cu cat manci mai putin si mai prost, cu atat risti sa te stresezi mai usor si sa actionezi mai haotic, pentru ca organismul da alarma de avarie.

    si, o data ce da alarma de avarie, corpul incepe sa puna deoparte din putinul pe care-l mananci, sub forma de depozit de grasime.

    reactia de a dormi si manca mai mult in perioadele de stres este una absolut fireasca si mai ales sanatoasa. important, la urma-urmelor, este sa iti refaci resursele vitale pentru a putea face fatza situatiilor dificile.
    chiar daca in rastimpul asta apuci sa te ingrasi 1-2 kilograme, avantajul este net de partea ta - si anume acela ca instinctul de supravietuire te-a ajutat sa o scoti la capat cu bine si sa ramai intreaga si sanatoasa.
    ASTA ESTE CEEA CE CONTEAZA CU ADEVARAT intr-o viata de om.

    ai spus, printre altele, ca te simti "prost,balonata, obosita, epuizata chiar".
    nu este de mirare: stresul consuma enorm de multa energie vitala, pe care tu nu ai avut grija sa o suplinesti la timp, prin odihna si o alimentatie corespunzatoare (asa reactioneaza unii la stres, nu e nimic nefiresc).
    iar primul nivel afectat este cel digestiv - ayurvedicienii numesc asta "scaderea focului digestiv". asa apar senzatia de oboseala postprandiala, sezatia de prea-plin, balonarea si constipatia sau diareea.
    iar modalitatea cea mai fireasca de a recupera focul digestiv si vitalitatea este: odihna+relaxare+hrana. faptul ca exact asta ai simtit nevoia sa faci indica faptul ca organismul tau inca si-a pastrat inteligenta naturala.

    din momentul in care ti-ai recuperat puterea de digestie, toate functiile corpului incep sa isi revina la normal, pentru ca organele vitale isi primesc, fiecare, necesarul de substante nutritive, in doza optima.

    aceasta este filosofia pe care se bazeaza ayurveda - in traducere: "stiinta vietii". este destinata special acelor oameni la care apare o scindare intre corp si minte (diminuandu-li-se inteligenta naturala care le sopteste care sunt nevoile lor intr-un moment sau altul al vietii), si care, deci, au nevoie sa reinvete cand, cum si cat e bine sa doarma, sa manance, sa bea etc.
  •  
    • 2342 mesaje
    26 Apr 2007, 16:41
    0 0
    Draga Sabbra ai 47 de kile si 1.70 nu vad care e problema daca mai pui 5 kg ca tot in parametri normali vei fi. Iti place tie sa fii slaba? Ca nu vad care e tragedia. Faptul ca te-ai trezit noptea mancand inseamana incepi sa ai probleme cu alimentatia. Adica ED. Vrei sa ajungi ca Evelina in spital sau ca aia care a murit de oboseala la 40kg.
    Eu un am 65 de kg si 1.67 dar nu imi fac atatea problme. Mananca 3 mese pe zi si 2 snack-uri intre mese.
    Eu una nu inteleg ce e asa de sexi sa ai 45 de Kg? Daca asta iti da peste cap tot metabolismul si iti distruge sanatatea nu se merita parerea mea.
  •  
    • 867 mesaje
    26 Apr 2007, 19:39
    0 0
    solveig postarea ta este cel putin cruda. daca ai fi citit tot ce s-a scris aici de-a lungul timpului nu ai fi trantit-o cu replica "vrei sa ajungi ca evelina sau ca aia care a murit". mai controlati-va oameni buni inainte de a va da drumul la gura. in rest sabbra sunt de acord cu donna. ai grija de tine si ofera corpului tau ce are nevoie
  •  
    • 3729 mesaje
    26 Apr 2007, 20:01
    0 0
    solveig am 45 de kg si 1.63-1.64 cm!
    e o diferenta!
    tragedia nu e de kg...acu poate am 47...e de STIL!
    acu sa recitesc ce au scris fetele, ca asta mi-a sarit prima oara in ochi...
  •  
    • 3729 mesaje
    26 Apr 2007, 20:06
    0 0
    am revenit donna m-ai lasat masca si iti multumesc pentru precizari...m-au ajutat mult..
    si tie tango iti multumesc!
    incet incet ma pun pe picioare SPER!
  •  
    • 867 mesaje
    26 Apr 2007, 20:11
    0 0
    asa mai sabbra vezi ca se poate eu te-am admirat mult chiar daca nu ti-am spus-o pentru indarjirea de care ai dat dovada cu sportul si dieta, dar mai ales cu sportul. ma gandeam ca mi-as dori sa am ambitia ta si eu chiar am nevoie. insa uite si eu trec printr-o perioada foarte stresanta de ceva timp, perioada care se va mai prelungi cateva luni, si desi de obicei dau dovada de ambitie, acum nu ma pot forta sa fac anumite lucruri pentru ca am nevoie de energia aia. succes iti doresc
  •  
    • 2342 mesaje
    26 Apr 2007, 20:51
    0 0
    Scuze Sabra nu stiu de ce am avut impresia ca ai 1.70 si mi se parea prea putin 47 Kg.
    Tango uneori mai trebuie si sa tragi un semnal de alarma. Sa stii ca am citit tot ce s-a scris aici. Ori Sabra din moment ce lucreaza(banuiesc minimum 8 ore pe zi) tine o cura numai cu sucuri de fructe si mai face si sport mie mi se pare exagerat. Si dupa aia ne miram ca de ce ii e rau.
    Ori faptul ca s-a trezit noapte si a mancat fara sa fie constienta asta e un semnal de alarma. Si eu personal cred ca ar trebiu sa renunte la diete ACUM. Sa dea voie organismului sa se refaca.
    Sabra dar ce la 1.63 si 52-55 de Kg nu e bine?
    Uite eu am 1.68 si 65 de Kg si am talie, nu sunt obeza, nu ma consider grasa.

    Tango eu pana acum m-am abtinut sa intervin in cazul Sabrei. Mi-am zis ca ea are situatia sub control. Dar acum vad ca situatie s-a schimbat. Ori mai bine esti sanatos cu cateva kg in plus decat sa lesini pe strada.
  •  
    • 867 mesaje
    26 Apr 2007, 20:55
    0 0
    solveig faptul ca tu te simti bine cu inaltimea si kilogramele tale e perfect. nu toate ne simtim asa. si mie mi s-a parut la un moment dat ca sabbra exagereaza cu unele chestii dar acum am considerat necesar sa o incurajez. faptul ca tu ai vrut sa o avertizezi si sa tragi un semnal de alarma e un gest frumos spun eu. mie insa nu mi-a placut cum te-ai referit la evelina si la fata care a murit. prima dintre ele imi este foarte draga din ce am citit aici iar pe a doua nu am cunoscut-o dar este ploiesteanca de-a mea. dar nu asta conteaza. te-ai referit la ele ca la niste "cazuri". asta mi s-a parut putin insensibil. atat si nimic mai mult. toate bune!