Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 578 mesaje
    19 Apr 2007, 19:27
    0 0
    Va multumesc mult pentru sfaturi, sper din suflet sa nu am infectie urinara.
  •  
    • 1052 mesaje
    19 Apr 2007, 19:41
    0 0
    monalisa, nu trebuie sa te ingrijorezi exagerat. nu stiu cum e cand faci clisma.. .. insa, teoretic vorbind, poate cand introduci apa, acea apa iese cand mergi la baie, poate scapi putin pe tine, se prelinge un pic, si gata, a ajuns unde nu trebuia. intelegi?! deci, daca persista simptomele, e mai bine sa iti faci o urocultura sa vezi daca e ceva sau nu. acum, poate ai putea bea 1 sau 2 cani de ceai de cozi de cirese sau matasea porumbului caci sunt diuretice si fac bine. daca ai gasi merisor sa iti faci ceai din el, atunci e si mai bine. nu te panica, dar urmareste simptomele.
  •  
    • 578 mesaje
    19 Apr 2007, 21:38
    0 0
    Anaasta merci mult , cine stie poate s-a intamplat asa, ma gandesc ca ar putea fi si o colica renala avand in vedere cum ma dor rinichii, nici nu ma pot apleca.
    Am intrerupt postul si imi pare rau, ca nu aveam nici o problema , nici foame , nici somn. Am mancat 2 piersici , ca daca nu, se supara sotul meu, el vroia sa imi faca imediat o friptura si salata, dar i-am spus ca nu este cazul, ca nu pot manca imediat carne..
  •  
    • 1052 mesaje
    19 Apr 2007, 22:19
    0 0
    neaparat sa mergi atunci sa vezi ce iese la analize si la un eco. nu sta asa, ca e pacat de sanatatea ta. fii cuminte si mergi cat mai repede la doctor... pe urma, poti tine postul daca totul este in regula.
  •  
    • 2520 mesaje
    20 Apr 2007, 00:25
    0 0
    sanatatea e mai importanta decit orice si dupa ce te pui pe picioare , poti sa incepi din nou si pina atunci, mai afli si de la altii( cum as fi si eu) prin ce au mai trecut cu postul. Sa ai grija de tine si iti doresc multa sanatate.
  •  
    • 2520 mesaje
    20 Apr 2007, 00:36
    0 0
    Dacianaeva, fetele nu se refereau la complimente legate de fizic, ci legate de alte aspecte alte personalitatii fatei tale. http://discuta.net/viewtopic.php?t=13
    aici este un articol despre ceea ce ar trebui sa faci in aceasta situatie, poate stii aceste lucruri deja, oricum sper sa-ti fie de folos. Iti doresc multa putere si tie si fiicei tale si multa sanatate. As avea o rugaminte , ca atunci cind te gindesti, vorbesti, exprimi la ceea ce se intimpla cu fiica ta sa intelegi ca acesta boala este tragedia ei si tu trebuie sa fii de ajutor nu o pb in plus ( nu am spus aceste lucruri ptr as fi dedus ca te porti asa din ceea ce ai scris, ci ptr faptul ca stiu ca majoritatea ne purtam in acest fel), e adevarat ca ai si tu o pb in acest moment, dar nu este pb cu care se confrunta fiica ta ci , ptr tine pb este tocmai fiica ta.
    Nu stiu daca i-ai spus de acest site, poate i-ar prinde bine sa vb cu fetele care sint in recuperare, dar ma gindesc ca poate nu vrei sa stie ca ai scris aici. Ai obtiunea de a sterge sau schimba mesajele pe care le-ai postat ( din cite stiu eu).
  •  
    • 345 mesaje
    20 Apr 2007, 12:36
    0 0
    Fetelor as avea rugamintea inainte sa incepeti postul cu apa sa va informati mai bine.
    Veti observa in paginile din urma ca aveti la dispozitie mai multe adrese de pe net unde gasiti foarte multe informatii.Din pacate multe sunt in engleza dar poate reusiti sa gasiti pe cineva sa va traduca.
    Monalisa In legatura cu durerile de spate vezi ca acestea se pot datora toxinelor din colon dupa cum vei citi aici:

    http://www.falconblanco.com/health/fasting.htm
    Ai grija sa stergi eventualele spatii libere dintre litere.
  •  
    • 698 mesaje
    20 Apr 2007, 13:03
    0 0
    eu zic draga mea ca-i jale.daca din cauza unor nenorocite de kg ai ajuns in halul acesta e grav.gandeste-te ca tu esti mai importanta decat o burtica.
  •  
    • 131 mesaje
    20 Apr 2007, 14:22
    0 0
    celiajones tu ce mai faci, mai postesti ? cum te simtzi?
  •  
    • 804 mesaje
    20 Apr 2007, 15:42
    0 0
    Monalisa, daca ai dureri de rinichi, pana ajungi la medic poti bea in loc de apa ceaiuri (dupa cum a spus o eva) din matase de porumb si coada de cires (combinate) . Il bei neindulcit . Vezi ca are un gust destul de neplacut si sa nu-ti faci in cantitate mare (1 litru) pt ca dupa un timp are gust de pamant (stiu pt ca am baut 6 luni ). Daca ai dureri mari, pana ajungi la medic poti lua ca pastile Nospa (le-am luat si au fost de mare ajutor) si cand stai in pat, iti poti pune la spate sticle cu apa calda (eu am stat cu ele acum 2 ani, la jumatatea lui august, cand muream de durere si tremuram de frig - datorita rinichilor) .

    Oricum, dute la medic pt urocultura si ecografie .
  •  
    • 578 mesaje
    20 Apr 2007, 16:00
    0 0
    Va multumesc mult pentru sfaturi. Azi am fost la medic si mi-a spus ca am cistita. Mi-a dat tratament pentru asta. Eu am mai avut cistita si niciodata nu m-au durut rinichii. ce sa spun, nu m-a trimis sa-mi fac nici o ecografie sau analize ale urinei. Dar, azi ma simt bine, nu mai am nici un fel de durere. Poatul l-am tinut doar 4 zile si imi pare rau ca l-am intrerupt. Nu l-am tinut pentru kg. in plus pentru ca nu sunt nici supraponderala , nici rotunda, kg. pe care le-am slabit la post sau pe care le-as fi slabit daca as fi tinut 6-7 zile , le-as fi putut da jos cu dieta si sport, vroiam sa elimin acele toxine despre care spuneau fetele care au tinut postul.
    Cum spuneam, prea mare incredere nu am in medicul asta al nostru de familie, (eu locuiesc in Italia) si nu ca sunt carcotasa dar mi se par superficiali medicii aici, am mai avut acum o luna dureri in zona plamanilor, si mi-au dat programare pentru o radiografie pe 2 mai, am si platit-o 46E , intre timp durerile mi-au trecut, dar o sa ma duc sa o fac. Va multumesc inca o data pentru sfaturi.
  •  
    • 2520 mesaje
    20 Apr 2007, 16:13
    0 0
    grace, sa stii ca m-am informat mult mai temeinic decit iti inchipui si , ptr mine cel putin, sanatatea e pe primul plan, poti sa fii sigura ca daca nu m-as simti bine sau as avea cel mai mic disconfort as sti ce sa fac. Engleza stiu si eu si stiu majoritatea fetelor de pe acest topic. Iti multumesc ptr. grija,stiu ca nu e locul potrivit aici sa vb despre asta , motiv ptr care incerc sa nu scriu nimic , pe cit posibil , despre asta ( intelegi la ce ma refer).
  •  
    • 345 mesaje
    22 Apr 2007, 11:52
    0 0
    Draga Conti, mesajul scris de mine nu iti era in mod special adresat tie ci era in general pentru fetele care scriu aici dar si pentru cele care citesc.

    In nici un caz nu a fost in intentia mea sa jignesc sau supar pe cineva sau sa fac vreo aluzie voalata de care tu ma acuzi.Niciodata nu am facut-o pe acest topic.

    Pur si simplu m-am gandit ca durerea de spate a Carolinei putea fi cauzata de post deoarece mi s-a intamplat si mie cand am incercat sa tin postul.
    Atat si nimic mai mult.
  •  
    • 578 mesaje
    22 Apr 2007, 22:27
    0 0
    Grace, cum s-au manifestat la tine durerile? in a cat-a zi de post? mie imi este greu sa cred ca este cistita cum a spus medicul. Durerile in zona rinichilor ai inceput in a doua zi de post dupa clisma de seara, cum am incetat sa fac clisma au incetat, vreau sa spun ca nici nu am luat medicamentele care mi le-a prescris medicul pentru ca pur si simplu nu mai am nimic. Mie imi pare rau ca am intrerupt, as fi vrut sa tin macar 5 sau 7 zile pentru ca ma simteam foarte bine.
  •  
    • 345 mesaje
    23 Apr 2007, 12:08
    0 0
    Durerile mele de spate au inceput in a doua seara.Erau dureri foarte puternice in zona lombara si a treia zi am plecat la doctor unde au descoperit o leziune mai veche intre vertebrele L3 si L4.
    Nu am spus doctorului de la clinica nimic de post dar ulterior am discutat cu un prieten, doctor care mi-a spus ca durerile de spate au fost rezultatul postului. Am inceput si eu sa citesc mai multe despre postul cu apa si tind sa cred ca durerile au inceput din cauza postului.
  •  
    • 2520 mesaje
    23 Apr 2007, 13:07
    0 0
    Grace18, uite asa ajung oamenii sa se supere unii pe altii fara cea mai mica intentie in directia aceasta. Scuza-ma , nu a fost in intentia mea nici sa te jignesc , nici sa te supar; ai perfecta dreptate cu ceea ce ai spus.

    Nu inteleg despre ce dureri de spate vb. si cu atit mai putin care e legatura dintre ele si post ?
  •  
    • 345 mesaje
    23 Apr 2007, 15:03
    0 0
    Din pacate nu am decat vagi cunostinte medicale dar din ce am inteles de la prietenul meu, durerea este cauzata de toxinele acumulate in colon prin post declansandu-se procedeul de curatire a colonului.
    Nu este obigatorie aceasta durere de spate cum nu este obligatorie nici durerea de cap in primele zile ale postului.
    Fiecare organism reactioneaza diferit.
  •  
    • 2520 mesaje
    23 Apr 2007, 17:32
    0 0
    Eu nu am facut clisma in fiecare zi ( mai bine zis - aproape deloc), dar am baut ceai verde chinezesc si s-a facut efectul; cit despre post si efectele lui, pina la acest moment nu am sesizat nici o pb ( in cazul meu), nici dureri de cap, nici de spate, nici somnolenta, nimic deosebit, doar ca, dupa cum am mai spus, ma simt mult mai bine psihic ptr ca reusesc sa fac mincare, sa o vad, sa o miros si sa nu bag in mine pina nu mai pot respira si pe linga faptul ca mincam prea mult, incepusera se apara pb de sanatete din cauza greutatii: dureri de genunchi ( nu va puteti imagina, parca am cutite si le simt pina in creer ori de cite ori trebuie sa-mi mentin greutatea pe ei, motiv ptr care nu pot sa fac nici sport decit "selectiv"), constipatie, somnolenta permanenta si mai sint ele , dar astea sint cele mai deranjante ptr mine.
    Categoric nu recomand nimanui sa tina post fara sa se documenteze, daca nu are cel putin 21 ani, daca are greutatea sub limita normala sau pb ED.
    Sa fiti bine cu toate!
    peste noua zile vine Evelina.
  •  
    • 578 mesaje
    23 Apr 2007, 19:46
    0 0
    Asa am banuit si eu la un moment dat, ca durerile de spate ar putea fi cauzate de eliminarea toxinelor din corp. Dureri de cap nu am avut , doar in primele doua zile stari de somnolenta.
    Abia astept sa vina Evelina sa ne povesteasca ce si cum a fost, cum se simte.
  •  
    • 415 mesaje
    23 Apr 2007, 21:14
    0 0
    buna fetelor,am tinut 6 zile post cu limonada(sirop de artar si lamaie+ piper)plus apa cu sare bauta dimineata pe stomacul gol.Acum am intrerupt postul cu suc de portocale.
    Insa am limba foarte incarcata.De fapt e roz pe margini siun pic la varf.
    Intrebarea mea e daca sa mai fac cateva zile cu suc sau sa "sparg" postul de tot(adica sa reincep sa mananc- fara carne).
    Deci,sa tin in continuare ?Sa tin pana limba redevine roz(am inteles ca atunci cand e roz e semn ca toxinele s-au eliminat,asa e?)
    V-am tot citit pana acum si sper ca ma puteti ajuta si pe mine cu un sfat.
    Multumesc.