Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 55 mesaje
    17 Apr 2007, 13:12
    0 0
    Pentru fetele care tin post daca consumati si altceva decat apa faceti-va suc de ananas, consumati o zi fara alte combinatii.face minuni fiindca e un foarte bun antioxidant si detoxifiant.
  •  
    • 578 mesaje
    17 Apr 2007, 13:22
    0 0
    Multumim pentru sfatul cu sucul de ananas, tu parca ai tinut postul sau nu mai tin eu minte? cat ai reusit sa il tii si ce rezultate ai avut?
    La mine este a doua zi , mai nasol este cu clismele si sunt si "cu musafiri" , foame nu simt si nici somn .
    Va pup ,plec ca am un interviu sa-mi tineti pumnii !!
  •  
    • 552 mesaje
    17 Apr 2007, 13:47
    0 0
    scufita,ma intorc un pic la ce mi-ai scris...sa stii k mi-a ramas in minte urmatoarea fraza<>Ai pus degetul pe rana,sa stii.Tot meditez la asta de cand am citit...
    Imi enumerai tu cateva modalitati de alungare a depresiei.Well,sport fac de 6 ori/sapt,de plimbat ma plimb(si ma bucur de primavara),catel nu mai am de 1 an,dar am adoptat altzii de prin jur,de care am grija.


    In legatura cu aceste diete care,tre s arecunosc,suna foarte foarte bine,as vrea sa va intreb ceva:SIGUR nu se ia in greutate dupa terminarea lor?Asta in conditiile in care te intorci la un regim de viata ekilibrat.
    Dieta fruit flush mi-a facut si mie cu okiul,dar n-am inka shaker Intrebaree ce fructele/legumele care se regasesc in shake nu se pot manca ca atare?continutul de kcal e acelasi,banuiesc.
  •  
    • 3729 mesaje
    17 Apr 2007, 13:51
    0 0
    aseara am mancat o salata cu: ton,porumb,lamaie,salata verde.
    dimineata: o feliuta muschi,o feliuta cascaval fitness,doua ridichi, juma de pahar de sana cam ciudata combinatia...stiu
    la pranz un mar mare, cu vreo 50 grame de branza telemea...
    diseara nush ce sa fac...
  •  
    • 57 mesaje
    17 Apr 2007, 17:55
    0 0
    Pai Rossana depinde acum ce inseamna pt fiecare un "regim de viatza echilibrat" ...ca daca inseamna 6 mese imbelsugate pe zi cu 7 gustari intre ele, nu pot sa garantez ca nu se ia in greutate Insa eu in general dupa un post/o dieta bazata de fructe nu puteam sa ma intorc la carnatzi prajitzi de exemplu. Adica daca bagam asa ceva in gura nu simtzeam "gust bun de carnatzi" ci simtzeam ca mananc grasime si sare.

    In leg cu fruit flush ideea e ca prima zi este o zi "shoc" pt organism, odata ca atunci cand consumi NUMAI lichide, anume o cantitate mare de suc de fructe se realizeaza o detoxifiere fortzata care pe langa efectul in sine (detox) accelereaza metabolismul
  •  
    • 552 mesaje
    17 Apr 2007, 18:00
    0 0
    melly,ms pt lamuriri.ai cumva regimul asta mai detaliat?adika,undeva sa scrie exact cantitatea de fructe/legume,care trebuiesc 'shake-uite" ?
    ms!
  •  
    • 57 mesaje
    17 Apr 2007, 18:03
    0 0
    sabbra pe parcursul zilei ai mai putea lua "gustrai" spre exemplu o cana de compot de ananas. Compotul de ananas (cu tot cu fructe) nu are decat vreo 60 de calorii/100 grame si ajuta la eliminarea celulitei. Eu iau inclusiv capsule de ananas, dar oricum mananc si ananas conserva (light syrup) in FIECARE seara.
  •  
    • 1620 mesaje
    17 Apr 2007, 18:03
    0 0
    Da, si eu as vrea sa aflu cateva retete de shake proteinic. Melli, te rog eu frumos
  •  
    • 57 mesaje
    17 Apr 2007, 18:14
    0 0
    Nu am "retzete" e exact asa cum a spus celery itzi faci suc de fructe sau legume la mixer si adaugi ceva ce contzine proteine : banana, galbenus de ou, lapte degresat. Potzi chiar si carne dar eu niciodata nu am facut cu carne ... in general adaugam in sucul de fructe lapte degresat (o parte la patru partzi suc) sau iaurt (2-3 linguritze pline) si vreo 2 cuburi de gheatza. Chiar nu am "retzete" ... Oricum trebuie sa ai shaker altfel nu iese
  •  
    • 1620 mesaje
    17 Apr 2007, 18:56
    0 0
    Hai ca parca sunt de la asociatia autistilor anonimi.
    Deci shakerul fiind aparatul acela electrocasnic care are o lama inauntru si face pasta fructele si legumele, ca-n filmele americane ?
    Pentru ca la o cautare pe google, imi arata shakerul de bar, care ma-ndoiesc ca se descurca.
    Asa ceva e bun? Ca am unul si e usor de adus si la job. http://www.achetezfacile.com/moulinex-multitrio-djda-comparer-les-prix-129304.html
  •  
    • 55 mesaje
    17 Apr 2007, 23:54
    0 0
    Monalisa eu am tinut un fel de posta.Adica 3 zile orez fiert( nu cred sa mai mananc orez)3 zile suc de fructe +1 zi apa.A dat 4kg jos si nu le-am pus inapoi(inca).Nu a fost greu in zilele in care consumam suc atat ca aveam vise erotice cu tot ce exista dulce pe pamant si am cedat.Sper ca incepand cu 1 iunie sa pot tine 10 zile suc +apa si pana atunci monti in cantitati mici si cu cate o scapate la vin sau cioco amaruie.
    Sfatul meu e sa nu uiti de vitamine, ia multivitamine de la eurovita sunt bune si ieftine.Si cred ca e mai bine sa cinsumi si alte lichide in afara de apa e mult mai ok de suportat.Iti tin pumnii.
    Sabra ,sorry ca te-am cam atacat cu tigara aia aveam zile proaste.
    Va pup si Doamne ajuta pentru evelina!
  •  
    • 55 mesaje
    18 Apr 2007, 00:04
    0 0
    Imi cer scuze pentu greseli . Tot schimb tastatura normala cu cea franceza si sa nu uitam ca mor de foame.
  •  
    • 5364 mesaje
    18 Apr 2007, 08:58
    0 0
    Neatza fetele. Scufi, shaker este ala de bar, iar meli cred ca se refera la blender - ala cu lame din filmele americane. Mey, parca sunt spion pe topicul asta ... citesc si dau fuga la bucatarie sa aplic ce am citit. Cand am fost acasa in Sibiu, i-am "furat" mamei robotul de bucatarie cu blender cu tot. SUPER treaba asta cu "fruit flush". Consum zilnic.

    Pupici dragi tuturor, mai ales Evelinei si Anemonei.
  •  
    • 3729 mesaje
    18 Apr 2007, 11:05
    0 0
    la mine va fi prima achizitie care o fac!un robot de bucatarie care sa stoarca si fructe si legume, sa-mi pot face si piure...dar cred ca n-o sa mai consum altfel de alimente niciodata dupa aia
    dupa cum vorbeam cu Crixxxz ieri...cred ca trebuie sa scap de senzatia de DUPA masa...pana sa mananc totul e bine, sunt aceiasi gurmanda pofticioasa...si dupa masa...devin panicoasa, vinovata.
    va spuneam ieri ca am mancat dimineata muschiulet,cascaval fitness si juma de pahar de sana.la pranz mar cu branza, si cand am ajuns acasa am zis sa nu mai mananc...dar imi era prea foamen si mi-am facut o salata din rosii ceapa verde si rodichi...am taiat o feliutza de branza(o specialitate greceasca ce seamana cu feta, dar mai slaba)...am mancat...buuun...satios...dar dupa mancare...aoleo, uite cum mi s-a umflat burta, ce sa fac, ce sa fac, ce sa fac...beau apa ca tampita, alerg prin casa, doar doar oi da burta jos...
    si cand sunt satula am 46 de kg...deci...pana si eu am ajuns constienta ca trebuie doar sa ma mentin...si nu sa mai slabesc...
  •  
    • 7 mesaje
    18 Apr 2007, 11:42
    0 0
    Acum 3 zile am descoperit site-ul acesta si de abea in dimineata asta am reusit sa citesc totul, rand cu rand si pagina cu pagina. Va scriu acum pt ca am nevoie disperata de ajutor. Fiica mea sufera de peste un an de de aceasta boala cumplita. De fapt boala a acaparat-o de mai multa vreme insa abea anul trecut a fost diagnosticata iar eu am inceput sa ma informez despre boala ei. Am vorbit cu doctori, cu psihologi, am cautat pe internet am ajuns pe site-uri pro ana am reusit sa vorbesc pana si cu doamana care patroneaza site-ul mamavision.com . Nu mai stiu ce sa fac sunt absolut disperata ca nu imi pot ajuta fata. Am incercat totul de la vorba buna, rugaminti, plans, amenintarea ca nu voi mai manca nici eu nimic, TOTUL. Am ajuns sa o amenint ca voi chema televiziunea …si chiar as fi in stare sa o fac daca as avea certitudinea ca ar ajuta-o lucrul asta. Va rog sa nu ma judecati imi dau seama ca port parte din vina pt ce i se intampla pt ca peste tot pe unde citesc si cu toata lumea cu care vorbesc este clar ca boala asta incepe in familie si ca de obicei parintii sunt vinovati, in special mamele. As da orice …ORICE sa stiu unde am gresit. Ce s-a intamplat si de ce am pierdut-o . Era o fata vesela si plina de viata si ma considera prietena ei, nu inteleg ce s-a intamplat si cum s-a putut ajunge la asa ceva. Va scriu cu lacrimi in ochi in speranta ca ma puteti ajuta cu un sfat, cu experienta voastra cu orice …sa stiu ce pot face pt ea sa fie bine. Sunt dispusa sa fac ORICE ca sa se vindece sunt deschisa la ORICE sfat si parere.
  •  
    • 1620 mesaje
    18 Apr 2007, 12:30
    0 0
    Ufff, Daciana, treaba grea... Cred totusi ca o poti ajuta nemaipresand-o (cu amenintari cu televiziunea, greva foamei, etc...)
    Si mai cred ca o poti ajuta empatizand cu ea la un nivel mai profund, intelegand si continand mecansimele.
    Adica, pe romaneste sa simti cu adevarat ce simte si ea. Acum nu e momentul de vinovatie, poate ca e momentul sa incerci sa intelegi prin ce trece.
    Si mai ales , dar mai ales sa nu -i minimalizezi sentimentele. Sa renunti definitiv la : "asta este o prostie, dar ce-ti lipseste, tanara esti, frumoasa esti, de ce trebuie tu sa te chinui asa, nu ai motive sa te omori cu zile, etc..."
  •  
    • 7 mesaje
    18 Apr 2007, 12:38
    0 0
    Stiu ce spui Scufita vad si eu ca sufera cand recurg la amenintari dar crede-ma ..am incercat TOTUL ..chiar sa nu-i mai spun nimic , sa ma fac ca nu observ ma gandeam ca poate daca nu mai e stresata de ideea ca o urmaresc o sa inceteze. Dar nu mai pot! Nu pot sa o las in pace doar pt ca sa ii minimalizez stresul...vreau sa fac ceva SA INCETEZE, sa se vindece. Am citit ca 20 la suta dintre fetele anorexice mor ..imi e frica imi e groaza ...o vad pe zi ce trece cum dispare din fata ochilor mei trebuie sa existe ceva sa poata fi ajutata ! Refuz sa accept ca nu pot face nimic decat sa o "inteleg" pt ca asta e respunsul care mi s-a dat si pe mamavision. Cum pot sta pe margine si sa-mi vad copilul ca moare ??! Ca se stinge sub ochii mei ??
  •  
    • 1620 mesaje
    18 Apr 2007, 12:44
    0 0
    Dupa mine va trebui sa-ti schimbi modul de gandire si de a vedea lucrurile.
    Si iti (va) doresc din suflet sa potzi.
    Sa o intelegi nu inseamna sa o lasi in boii ei sa dispara de pe fatza pamantului. Ci inseamna sa simti si traiesti drama ei odata cu ea.
    Fara presiuni, fara tavaleli si fara pasiuni. Sa fii una cu copilul tau. Sa renunti la ideile fixe si rigide, la modul idle de comunicare si sa traiesti relatia cu copilul tau. Iubirea cateodata inseamna sa si repari ceea ce poate, fara voie si stiintza, ai facut.
    Deci nu sa o iubesti, ci sa O IUBESTI. Nu cum crezi ca o faci acum.
    Ceea ce-ti spun eu acum nu sunt rautati, sunt un mod de a iti explica ce trebuie sa faci.

    Si, fara a spune vorbe mari, Iubirea asta nu inseamna SA FACI, inseamna SA FII.
  •  
    • 3729 mesaje
    18 Apr 2007, 13:00
    0 0
    daciana, discuta cu ea, pune-o sa citeasca acest topic daca e nevoie, pune-o sa discute si ea cu noi!spune-i sa te ajute...
    nu prea dai detalii despre fata ta...n-ai spus cati ani are, cum ti-ai dat seama, ce spune ea...
    nu stiu...suna ciudat ca tu te impacientezi si ne ceri ajutorul fara sa ne dai detalii...e oare EA MEMBRA aici?
    spune-ne si versiunea ei!
  •  
    • 7 mesaje
    18 Apr 2007, 13:28
    0 0
    Aveti dreptate m-am avantat sa cer ajutorul fara sa dau detalii imi cer scuze. Nu cred ca este membra aici de scris nu a scris pe topic pt ca nu am recunoscut-o in nici una din descrierile facute. Are 16 ani. Cam pana sa intre in liceu era o fata foarte vesela si cu pofta de viata. Apoi in primul an de liceu chiar la cateva luni dupa ce a intrat a inceput sa se schimbe. Noi mereu vorbeam de toate dar a inceput sa nu mai vorbeasca mai nimic, sa nu imi mai povesteasca ce a facut peste zi ... Ea invata de dupa-amiaza atunci si ajungea dupa mine acasa, nu imi spunea nimic se ducea direct in camera ei. Am observat ca nu mai mananca mereu lasa mai mult de jumatate de farfurie plina. Am dus-o la doctor crezand ca are vreo anemie ceva dar analizele au iesit bine. Dar ea manca foarte putin, anormal de putin pt un copil de 14 ani in crestere! In plus era din ce in ce mai rezervata, mai tacuta, mai inchisa in ea. Mi-a zis sa-i fac abonament la o sala de sport unde se practicau arte martiale si m-am bucurat am zis ca poate asa o sa-i revina cheful de viata. Dar s-a inrautatit se trezea inaintea mea nu manca nimic si pleca la sala apoi dupa ce scapa de la ore mai intarzia vreo doua ore pt ca se ducea la sala. I-am spus ca nu o mai las noaptea pe strazi ca poate sa faca sport acasa daca vrea (nu eram sigura ca la sala se duce) si mi-a cerut sa-i iau o saltea speciala. Apoi am vazut ca si-a cumparat ea singura si greutati dar nu vedeam neaparat ceva rau in faptul ca facea sport. dar nu manca !! Si slabea ea nu fusese niciodata grasa, era la o greutate sanatoasa zic eu insa incepuse sa slabeasca. Iar am mers la analize iar a iesit totul bine. Anul trecut in iarna m-am trezit in toiul noptii cu ea tipand de durere am dus-o la urgenta cu o criza de rinichi. Avea rinichii inveliti in puroi. A stat internata 3 zile iar eu m-am dus cu inima stransa la ea la scoala. Imi treceau tot fel de ganduri prin cap ... parca stiam ca o sa aflu ca nu prea merge la scoala sau ca are un anturaj dubios ... Insa toti profesorii ei mi-au zis numai de bine. Ca e un copil bun, cuminte, nu chiuleste, invata bine … intr-un cuvant ca e o fata cuminte si inteligenta. Diriginta ei mi-a spus totusi ca e mai retrasa decat ceilalti copii … am vorbit cu colega ei de banca am tras-o de limba si mi-a zis ca nu are prieten, nu iese cu baieti in general ca nu prea participa nici la iesirile fetelor din clasa. Nu mai stiam ce sa cred eram innebunita pt ca nu mai era