Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 3729 mesaje
    16 Apr 2007, 14:01
    0 0
    buna fetelor! o sa fiu destul de scurta.
    in primul rand te pup elenush, si ma bucur ca ne-ai impartasit din vestile evelinei. abia astept sa iasa de acolo, sa vina macar cu un salut pe forum!
    in al doilea rand...ieri m-am cantarit...eu m-am cantarit ultima oara in februarie, cand am iesit din post aveam 46 kg...sau 45 jumate...nu mai stiu exact...
    ieri, pe un cantar BUN...45 de kg! nu-mi venea sa cred aveam clar o senzatie de GRASA...ca luasem cel putin 2 kg...si cand colo...VICTORIE...
    eram foarte multumita...pana cand mi-a spus cineva..."sper ca nu vrei acum sa ajungi la 40"
    s-a declansat ceva in mintea mea...parca imi fixasem un nou tel...
    limita e usor de incalcat...o bariera invizibila...
    inca sunt in dubii...ma gandeam...daca as ajunge la 43...as putea manca dupa aia cat vreau...ca as jongla cu cele 2 kg...intre 43 si 45...
    dupa aia m-a apucat spaima...daca nu reusesc sa ma mentin...
    OFFF!inebunesc!
  •  
    • 578 mesaje
    16 Apr 2007, 14:09
    0 0
    Buna fetele!! azi am inceput postul total, dar nu vreau sa il tin prea mult , poate 7 zile.
    Vroiam sa intreb pe cele care au tinut, nici macar o cafea cat de mica? pentru ca imi este un somn.. si o foame....
    Iti multumim Elenush ca ne dai vesti despre Evelina, abia stept sa vina sa ne povesteasca chiar ea, oricum sa speram ca va fi totul o.k.
  •  
    • 3729 mesaje
    16 Apr 2007, 14:31
    0 0
    apa si suc monalisa! atat! e vb de toxinele care TREBUIE sa IASA din corp...nu sa intre...
  •  
    • 2520 mesaje
    16 Apr 2007, 14:38
    0 0
    rossana, din pacate ne confruntam multe pb acesta( ca mincam airea si mult prea mult).Am ajuns din cauza asta sa ma simt foarte prost eu cu mine si cred ca ma deranjeaza mai tare faptul ca vad ca nu sint in stare sa ma controlez ,decit faptul ca am luat mult in greutate. Mai reusesc sa ma abtin ca mai ies din casa, fac ceva orice, beau apa. Nu abandona subiectul; cred ca, cu cit vb mai mult despre pb. noastre , cu atit ele se vor face mai mici si asata din doua motive 1. e bine sa ne auzim ce spunem( vocea interioara nu are darul intodeauna sa nasca revelatii) si 2. acumulam constinte si invatam cum sa facem fata.
    Evelinei, sa-i dea Dumnezeu multa sanatate si sa vina acasa cu sentimente de implinire.
  •  
    • 578 mesaje
    16 Apr 2007, 14:40
    0 0
    merci mult Sabbra, daca trec cu bine de primele zile nu mai am probleme cu foamea, dar ce ma fac cu somnul? chiar acusi cred ca o sa duc sa trag pe dreapta..
  •  
    • 2520 mesaje
    16 Apr 2007, 14:48
    0 0
    monalisa-isa, azi te-ai apucat?
    si eu , sper sa ne tina! zi-mi te rog ce vitamine iei?
  •  
    • 57 mesaje
    16 Apr 2007, 14:50
    0 0
    Si eu am o problema cu "jonglatul" kg-lor ..adica vad 47 de kg pe cantar si zic "aoleu" ... dar in loc sa slabesc 1 kg ma apuc de tzin o saptamana o dieta ana, imi aleg dieta 2-4-6-8 sau dieta ruseasca ...si ajung la 43 d kg. ma panichez si imi dau seama ca trebuie sa ma ingras, ca eu la 47 de kg sunt la limita dintre underweight si anorexie deci macar pana acolo sa ajung. Ajung la 46 de kg si ma mentzin asa doua luni dupa care ma ia valul cateva zile si ma sui pe cantar vad 47-47.5 kg si iar ma ia panica si imi aleg o dieta ana, iar slabesc...si tot asa. Ma gandesc daca o sa se incheie vreodata cercul asta
  •  
    • 57 mesaje
    16 Apr 2007, 14:53
    0 0
    monalisa_isa ideea e ca in post normal ar fi sa dormi ...MULT. De asta e bine sa tzii post in concediu, cand nu ai nimic de facut ca sa te potzi odihni cand simtzi nevoia. Potzi sa bei un ceai verde, te mai trezeste
  •  
    • 131 mesaje
    16 Apr 2007, 15:07
    0 0
    Melly ce diete sunt alea ? Apropos tu ai tzinut vreodata diete de tipul atkins sau montignac ?
  •  
    • 57 mesaje
    16 Apr 2007, 15:09
    0 0
    Dragutza Carolina, crede-ma, cel mai sigur este ca daca ai auzit vreodata de o dieta - eu am tzinut-o
  •  
    • 131 mesaje
    16 Apr 2007, 15:12
    0 0
    Pai baga feedback atunci. Ce parere ai de atkins si de monti ? Si ce-i alea "2-4-6-8" sau ruseasca ?
  •  
    • 3729 mesaje
    16 Apr 2007, 15:36
    0 0
    exact! melly...te rog...spune-mi ce e 2-4-6-8...si dieta ruseasca...
    TE ROGGG!
  •  
    • 57 mesaje
    16 Apr 2007, 15:38
    0 0
    Cu atkins eu slabesc, poate chiar mai mult decat daca tzin post negru. Uneori slabeam si 1.5 kg pe zi. Partea proasta e ca puneam FOARTE repede pe mine daca greseam. daca o zi nu tzineam ...se vedea. Implicit dupa ce ma lasam puneam la loc chiar mai mult, desi respectam fazele. Apoi slabesti urat asa ...cu vergeturi si etc, itzi miroase gura, te constipi, te doare ficatul si daca tzii mult timp e risc crescut de obezitate.

    Monti e ok ca lifestyle doar ca eu nu prea slabeam...nu mi se potrivea cred, alte persoane slabesc mult cu montignac, la mine nu mergea n-aveam rezultate spectaculoase si puneam la loc dupa ce ma lasam

    ________________________
    "2-4-6-8"

    Dieta de 5 zile . In prima zi mananci 200 calorii, a doua zi 400, a treia zi 600, a patra zi 800, a cincea zi post negru si o iei de la capat. Slabesti intre 500gr-1gk pe zi si partea buna e ca "itzi pacalesti" metabolismul si nu se incetineste cum se intampla daca mananci 800 de calorii in fiecare zi sau o dieta disociata sau una bazata pe carne ..etc

    ______________________________

    Dieta ruseasca

    Dieta folosita de gimnastele rusoaice inainte de compionatele natzionale si olimpice

    mic dejun : pahar de suc de portocale sau mere

    pranz : un platou de salata de fructe exotice si mere + un pahar de suc de fructe

    Cina : un mar verde

    minim 2.5 litri de apa plata cu lamaie pe zi.

    Slabesti 4-5 kg in 7 zile.

    _________________________________

    Dieta "Fruit Flush"

    Dieta recomandata de doctorii din state inainte de anumite interventzii chirurgicale, chimoterapie si alte minuni

    Ziua 1 : de la ora 8 dimineatza pana la 4 seara, din doua in doua ore cate un shake cu proteine. La 6 seara o salata mare proteinica (potzi folosi salata, rosii, galbenus de ou, masline, carne de pui, ton, castravetzi, ciuperci etc)

    Ziua 2 & 3 : de la ora 8 dimineatza pana la 4 seara din doua in doua ore cate doua fructe de acelas fel (exclus banane, pere). La 6 seara o salata proteinica. Atat, 3 zile. Slabesti 3-4 kg. partea cea mai buna la dieta asta e ca te simtzi excelent dupa aia o perioada mare de timp.

    ______________

    Ar mai fi destule ...acuma sa nu credetzi ca fac propaganda dietelor ana, ideea e ca toate fetele care VOR sa afle asemenea diete le afla imediat de pe site-urile cu pricina, deci chiar nu conteaza daca le postez eu aici. Apoi NOI (cu ED) nu le tzineam cum trebuie ... eu nu tzineam "Fruit Flush" 3 zile, asa cum e indicat, ci doua saptamani. La fel cu toate ... Dietle in sine sunt inofensive tzinute cateva zile daca nu te chinui, daca nu depasesti perioada si daca nu te apuci sa le repetzi lunar sau mai des.

    In fine mai sunt o gramada cu supa de varza cu orez etc dar astea ar cam fi topul preferintzelor mele pt ca slabesti usor si nu te ingrasi dupa
  •  
    • 33 mesaje
    16 Apr 2007, 16:01
    0 0
    Astea erau si cam preferatele mele

    Fruit flush am tzinut de multe ori, slabeam cam 1 kg/zi in primele 3 zile dupa care mai putzin de obicei cam 5-6 kg in 10-11 zile. Cu dieta ruseasca slabesc aprox 3 kg in 5 zile dar mor de foame. Dieta "8-6-4-2" eu o tzineam de fapt "6-4-2" cu doua zile de post negru si slabeam 4 kg in 5 zile dupa care urmatoarele 5 zile mai slabeam vreo 2.5 kg. Mereu tzineam cate 10 la asta (not good). Apoi mai era "army diet" in care slabeam vreo 4 kg in 10 zile si mancam doar struguri cu telemea de vaca de 3 ori pe zi. Cu dieta asta cica slabesti 25 de kg in doua luni (dieta asta o tzineau soldatzii inainte sa plece in razb din Vietnam si Coreea). Eu n-am reusit sa tzin mai mult de 10 zile. Cu atkins eu slabesc foarte greu, nici cu monti nu prea merge la mine. Astea doua tzin mult si de metabolism cred...
  •  
    • 131 mesaje
    16 Apr 2007, 16:08
    0 0
    mai suna interesant "fruit flush" aia mai ales ca tzine doar 3 zile. Dar ce-i aia "shake cu proteine" ??
  •  
    • 33 mesaje
    16 Apr 2007, 16:12
    0 0
    adica in loc sa-tzi faci la mixer suc simplu de fructe/legume mai adaugi in el si proteine, adica : lapte degresat sau un galbenus de ou sau o ciuperca fiarta (sau 5 felitze ciuperci din corseva, intai spalate de ulei) sau jumatate de banana sau putzina carne fiarta de pui...orice are proteine. dar trebuie neaparat la mixer altfel nu se omogenizeaza. Eu in shake mai bagam si o fiola de calciu.
  •  
    • 3729 mesaje
    16 Apr 2007, 16:25
    0 0
    EXCELENTE!multumesc MULT!
  •  
    • 161 mesaje
    16 Apr 2007, 16:40
    0 0
    Ce misto suna "army" aia ..eu ma omor sa mananc struguri cu telemea de vaci ...e boala mea. As putea sa mananc de 3 ori pe zi. Si ma gandesc ca am vitamine de la struguri si calciu si proteine din branza. mi-ar prinde bine cateva kilutze acolo in minus
  •  
    • 3729 mesaje
    16 Apr 2007, 16:54
    0 0
    eu m-am ferit de lactate in ultima perioada...desi pot sa spun ca sunt inebunita dupa orice fel de branzeturi...
    am mancat cate o felie doua de tofu...ca sa ma pacalesc
    intrebare: mi-a spus cineva ca branza poate fi consumata cu MERE, si nu ingrasha...e adevarat? si daca da...cum anume o consum cu mere? mananc o bucata de branza, si apoi un mar?sau le amestec razuite?
    si la ce ore???
  •  
    • 57 mesaje
    16 Apr 2007, 17:15
    0 0
    Intre mese orientativ cu 1.5 - 2 ore dupa mic dejun si 1.5 ore inainte de pranz. Potzi sa le mananci cum vrei, varianta mea preferata era de doua mere mici (sau unul mare) "decupate" putzin deasupra cu branza rasa peste si bagate la cuptor. Trucul la gustarea asta este ca itzi taie atat pofta de dulce cat si de sarat, itzi si tzine ceva de foame, itzi da energie iar combinatzia fruct+branza nefiind foarte usor de digerat necesita arderea mai multor calorii. Potzi sa-l mananci si crud daca vrei, mie personal imi placea la cuptor

    Dar de ce te feresti de lactate ?