Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 161 mesaje
    14 Apr 2007, 13:07
    0 0
    Doamne copile ... cum potzi tu sa te chinui cu gandurile astea. Eu itzi vorbesc ca o mama de fata cand itzi spun ca mama ta este infinit de cruda ca te umileste asa in fatza vecinilor si ca te invinovatzeste pe tine ca nu are ea barbat. E CRUDA Erai un copil mama draga UN COPIL de 5 ani daca tu ai facut asta inseamna ca intra-devar ea era atat de prinsa in drama ei incat te neglija iar tu te-ai revoltat in modul asta extrem CU UN MOTIV SERIOS poate nu realizezi acum dar un copil nu va face niciodata asa ceva decat cu un motiv foarte grav ...offfff
  •  
    • 1620 mesaje
    14 Apr 2007, 13:20
    0 0
    Da, da, va rog eu mult, cele care sunteti mame, veniti si explicati cum stau lucrurile.
  •  
    • 2520 mesaje
    14 Apr 2007, 13:24
    0 0
    Anemona, imi pare rau sa o spun, dar mama ta nu e mama,e un monstru. E asa usor ptr parinti sa dea vina pe copii ptr neputinta lor! Ca sta fac si noi, copii continuam sa ii iubim, sa ii intelegem, sa le gasim scuze. Nu m-am inteles deloc cu mama mea in copilarie, facea unele lucruri din cei ai pv tu si multe altele. Visul vietii mele, a fost sa plec din casa aceia si la 18 ani asta am si facut. Fetelor, mi-am petrecut mai mult de jumatate din viata gindintu- ma permanent la moarte si am avut revelatia ca daca vreu sa traiesc, trebuie sa plec. Anemona, tu esti un copil minunat, un copil care o iubeste si un copil care o tolereaza cu toate ale ei. EA E CAUZA PB TALE SI NU TU CAUZA PB EI. Nu vreau sa-ti dau sfaturi, stiu ca lumea s-a schimbat de cind am plecat eu de acasa ( 93), dar am ajuns sa ma iubesc cit de cit si am ajuns sa nu ma mai gindesc la moarte.
  •  
    • 2520 mesaje
    14 Apr 2007, 13:31
    0 0
    Sa nu sariti pe mine ca nu are unde pleca. Eu mi-am pus intr-o plasa doua perechi de chiloti si tot atitea sosete si hainele de pe mine si fara nici un ban in buzunar si am plecat.Am cautat de lucru si am lucrat ce a fost ca sa platesc chirie si sa ma intretin.
    Anemona, nu stiu daca poti sa te faci bine in asa mediu.Nu ai bunici, o matusa, un unchi, un adult responsabil in jurul tau? inainte sa spui nu, te rog sa te uiti cu mare atentie ! Persoana despre care vb eu sigur e pe aproape ptr ca asa aranjaza Dumnezeu lucrurile, sa avem intotdeauna pe cineva care sa ne sprijine.
    Fetelor, in Romania chiar nu exista institutii care sa intervina si care pot sa ajute?
    Anemona, sa ma ierti daca ti-am gresit cu ceva !
    Chastia cu plecarea poate fi o solutie, dar sint si altele ,cu siguranta.
  •  
    • 1620 mesaje
    14 Apr 2007, 13:40
    0 0
    Nu sar, si eu consider ca e cea mai buna solutie, dar nu are inca puterea.
    Acesti copii cauta incontinuu sa-si multumeasca parintele si sa capete nitica iubire, invinovatindu-se incontinuu doar pentru a ramane.
    Intai trebuie sa inteleaga.
    Ii trebuie putin timp.
    Anemona, ce ceri tu nu vei obtine niciodata.
    iti spun eu , care am pierdut ani multi din viatza.
  •  
    • 444 mesaje
    14 Apr 2007, 14:04
    0 0
    Citesc, citesc, si .. mi-e greu sa continuu, pentru ca sunt si eu mama, si… sunt intr-adevar momente in care mi-am neglijat fetita.

    Dar, Anemona, MAMA are obligatii fata de copil, nu copiii, nu-ti face vina din asta! Nu tu ai ales sa te nasti, ci ea, mama… Atunci si-a asumat o responsabilitate, nu-i asa?

    Copilule drag, incearca sa-i povestesti si ei, spune-i, franc, in fata, ceea ce te supara in atitudinea si vorbele ei…
    Te iubeste, fii sigura de asta.
  •  
    • 2520 mesaje
    14 Apr 2007, 14:18
    0 0
    didi, din pacate mama ei stie si a ales, in loc sa faca ceva sa o ajute, a ales sa se plinga si sa faca glume cu vecinii. Dupa parerea mea, asta e crima.
  •  
    • 444 mesaje
    14 Apr 2007, 14:22
    0 0
    da, recitind, cred ca ai dreptate.
    Aviz mamelor.
  •  
    • 95 mesaje
    14 Apr 2007, 23:18
    0 0
    Anemona la ce facultate vrei sa dai?Ma gandesc ca daca incepi sa inveti si sa te concentrezi pe asta o sa-ti iei gandul de la altele...

    Eu voiam sa va mai zic ca am citit inca de la prima pagina tot ce s-a scris si m-a impresionat enorm.Ca si altii am inceput sa iau mai in serios lucrurile astea.Am avut o prietena care avea uneori tendinte ana, uneori mia si ma simteam atat de neputincioasa,imi era atat de ciuda ca nu puteam sa fac mai mult.Mai tarziu mi-am dat seama ca intai trebuie sa vrea ea,si apoi eu sa fiu alaturi de ea,s-o sprijin...
    Citind atatea mesaje,atatea povesti..m-a incercat iarasi acel sentiment de neputinta..uff...as vrea din toata inima sa pot face ceva.
    Ii povesteam prietenului si bineinteles ca a avut aceeasi reactie ca multi altii(ceva de genuai fetele alea nu gandesc??trebuie obligate sa nu stiu ce...etc)Atunci m-am dus si am deschis pagina si i-am citit exact ce au scris fetele.Pot sa spun ca nu am apucat sa-i citesc f mult,pt ca mi-a zis sa tac,ca am dreptate,si a recunoscut cat de eronat a putut sa gandeasca.Si credeti-ma ca nu este genul de persoana usor de impresionat...ba chiar am fost f mirata de reactia lui si de discutia serioasa ce am avut-o mai tarziu pe marginea acestui subiect.
    Sa aveti multa vointa fetelor!
  •  
    • 27 mesaje
    15 Apr 2007, 11:22
    0 0
    Tot la real o sa dau ... chestia e ca nu doar ca nu imi place ce invatz dar nici nu reusesc sa intzeleg de multe ori. Eu o sa invatz dar nu sunt prea optimista, examentul data trecuta a fost foarte greu toata lumea scria doar eu ma uitam si pur si simplu nu stiam de unde sa incep ... asta mi s-a intamplat de multe ori cand dadeam examen la matematica (sa ma simt proasta pamantului) dar la admitere chiar a fost cel mai groaznic

    Mi-am facut cutiutza (pt copingbank)
  •  
    • 2576 mesaje
    15 Apr 2007, 11:36
    0 0
    Anemona, bataita!
    Pai de ce te pregatesti tu sa dai la o facultate care nu iti place?
    De ce sa-ti creezi singura complexe de inferioritate invatand ceva pentru care nu ai aptitudini, de ce sa pierzi degeaba 5 ani din viata si eventual sa-ti petreci viata practicand o meserie care nu iti place?
  •  
    • 27 mesaje
    15 Apr 2007, 12:50
    0 0
    Pt ca ai mei nu mi-ar plati niciodata o facultate cu profil uman, au fost foarte clari (amandoi) in privintza asta. Iar la stat nu cred ca am sanse sa intru sunt doar 10 locuri la fara plata si nu sunt atat de buna la literatura cat sa fiu intre primii 10 din 300-400 de candidatzi ... trebuie sa fiu realista. E ori facultatea asta ori nimic. Am facut acum 2 ani un curs online de informatica ma gandeam ca poate o sa-mi placa mai mult ca matematica ... dar a fost si mai rau. La test am luat nota 4.32 adica nici macar nota de trecere desi invatzasem foarte mult . Iar la finalul testului scria ca daca am luat o nota mica DESI am invatzat din greu, trebuie sa reconsideram domeniul ..cu alte cuvinte itzi spuneau verde-n fatza ca potzi sa invetzi pana nu mai potzi, daca nu te duce capul pt asa ceva si n-ai inclinatzie nu ai cum sa reusesti in informatica. Deci am cam ramas fara alternative ...
  •  
    • 2576 mesaje
    15 Apr 2007, 13:01
    0 0
    Anemona, dar chiar nu merita sa faci o facultate care nu iti place, doar de dragul de a face facultate. Daca nu poti intra la literatura poate sunt alte domenii care te-ar interesa si unde ai sanse sa intri pe locurile fara plata, domenii mai apropiate de interesele tale. Uman nu inseamna neaparat literatura si limbi straine. O viata avem si nu ne putem permite sa irosim anii.
    Uite sora unei amice a facut facultatea de constructii pana in anul 4 cu chiu, cu vai, impinsa de parinti cu parintii permanent in capul ei certand-o ca de abia se taraste. In anul 4 la inceput pur si simplu a zis pas. Iti dai seama scandal. Desi au zis ca o dau afara din casa au continuat sa o tina acasa si sa o hraneasca. A stat un an cu burta pe carte si a intrat la limbi latine (intr-un an invatase 5 plecand practic de la zero, ceea ce parea absurd). A terminat facultatea excelent (a doua) si a facut o cariera minunata (in ciuda parerilor parintilor ca nu se traieste din asa ceva).

    Later edit: Auzisem ca si in Romania se pot face acum imprumuturi de studii. Stie cineva amanunte?
  •  
    • 552 mesaje
    15 Apr 2007, 14:26
    0 0
    Fetelor,desi n-am mai postat de mult va citesc demult din umbra.Vazand k fetele veki si cu experientza au reaparut,vin si eu sa va solicit un sfat.
    Cum bine m-a "diagnosticat" una din fete,sufar de emotional overeating.Desi tin o dieta echilibrata,fara prea multe restrictii,de ceva vreme iar am inceput sa mananc mult cantitativ,apoi ma incearca tot felul de sentimente neplacute:furie,regret,disperare...este un cerc vicios. In acele meomente in care nu pot controla impulsul,efectiv simt un gol care trebuie umplut...cu mancare.
    Stiu ca rezolvarea sta in terapie,problema e ca nu am cum sa platesc 30$/sedinta(cam cat e la un cabinet particular),nici pe la usile vreunui cabinet dintr-un spital mizer nu vreau sa stau,plus k tzara asta e plina de medici incompetenti si fara prea multe cunostinte legate de ED.
    Toata ziua ma gandesc cum sa slabesc(culmea!),daca n-ar trebui sa iau vreun medicament adjuvant(si daca da,care,k oferta pe piatza e enorma si toate promit marea cu sarea!)....mai mult de 80% din gandurile mele sunt indreptate in acesta directie.
    M-am saturat!Nu am sa renuntz la dorintza mea de a avea un corp perfect(din punctul meu de vedere,cel putin)dar nici nu mai pot trai asa.Totul,absolut totul it's connected to food.
    De ex...mi se intampa ceva neplacut....deja ma gandesc cu ce sa ma "indop" cum ajung acasa Stiu ca suna extreeem de aiurea Problema e ca nici dupa ce mnanc nu ma simt mai bine,ci dimpotriva!Ma simt infinit mai rau decat inainte.

    iertati-ma,nu mai pot scrie,m-a umflat plansul...
  •  
    • 1620 mesaje
    15 Apr 2007, 17:14
    0 0
    Rossana. te rog raspunde-mi la urmatoarele intrebari:
    Ce se intampla dupa ce reusesti sa ai un corp perfect?
    Cu asemenea ganduri cat crezi ca ai putea sa-l mentii perfect?
    Te gandesti sa iei un antidepresiv. Tot va trebui sa ajungi intr-un cabinet de psihiatru, pentru reteta. O data pe luna.
    Depresia e moartea care se combate cu viatza
    Depresia se combate chimic, dar... se mai combate cu urmatoarele:
    Sport
    MUNCA
    CoNSECVENTA
    OMEGA 3 (ulei de in)
    Un animalutz in grija

    Intelege ca corpul perfect nu rezolva nimic din problemele emotionale si ca cel mai bine il ai si mentii atunci cand
    ai ce face cu el.
  •  
    • 552 mesaje
    16 Apr 2007, 01:13
    0 0
    scufita,am citit ce mi-ai scris de 3 ori !
    pai,dupa ce obtin acel corp(pe care eu il consider)perfect SPER ca in sfarsit voi fi fericita,implinita,selfesteemul va creste considerabil...dar in adancul sufletului imi dau seama k nu corpul perfect va rezolva problema Intotdeauna vor exista fete mai frumoase,cu corpuri mai bine lucrate...tind tot timpul sa ma compar cu alte fete si,indiferent cat de bine m-as simti intr-o zi in pielea mea,vazand o alta tipa care mie mi se pare ca arata ft bine,deodata ma simt k un gandac,ca si cum n-as mai avea nici o valoare...
    of,recitind ce am scris imi dau seama,k volens-nolens,tot va trebui sa ajung la un psiholog/psihiatru
  •  
    • 1620 mesaje
    16 Apr 2007, 09:58
    0 0
    Asta e, Rossana, intotdeauna va exista o femeie mai perfecta decat tine, daca e sa te iei dupa un singur aspect. Si anume greutatea in kilograme.
    Este ca si cand din miile de aptitudini si calitati fizice si psihice tu ai compara una singura.
    Daca pe piatza se promoveaza unghia ovala de la degetul mic tu vei lua asta ca unic criteriu de comparatie ?
    Dar tu o emotie pozitiva ai?
    Ai auzit vreo mierla in primavara asta? Ai vazut soarele intr-un lac?
    Vreun pom inflorit, ceva?
    O poezie ai citit?
  •  
    • 156 mesaje
    16 Apr 2007, 11:28
    0 0
    Fetelor ma scuzatzi ca schimb putzin subiectul. Sunt cam suparata pe mama ... a gasit avizul de la posta si pt ca o cunoaste pe tipa care lucreaza acolo a ridicat ea scrisoarea Evelinei de la posta si a citit-o. Logic m-a luat la intrebari cine e prietena asta a mea "din ospiciu" (ca asta a dedus ea din scrisoare) si a trebuit sa dau jde mii de explicatzii ce ma frustreaza enorm este ca pe plic era scris clar numele meu iar ea a desfacut scrisoarea si a citit-o fara cea mai mica jena. Sunt foarte frustrata chiar nu e normal si ma simt oribil ca un om atat de incuiat (ca asa e!!!) ca mama a citit confesiunile intime ale Evelinei si a judecat-o, evident fara sa priceapa nimic

    In fine ... sa va spun ce mi-a scris. Ultima ei zi acolo e 2 Mai si de abea asteapta sa plece ..logic. Parea destul de traumatizata de tratamentul de acolo ... spunea ca ii e teribil de dor de prietenul ei si ca uneori ii vine sa fuga si i se pare de nesuportat sa mai stea acolo. Mai spune ca face efortul asta pt ca stie ca ai ei sunmt disperatzi de cand au aflat de boala ei si ca si-au pus toate sperantzele in clinica aia si au platit o gramada de bani. Mai spune ca si-a facut multe prietene acolo si ca "s-a ingrasat cat o vita" (citat exact ). Era incantata ca in week-end (nu stiu care o fi fost ala) o lasa pe ea si inca cateva fete care "s-au purtat frumos" sa mearga la coafor (cu insotzitoare) si ca o sa se vopseasca ca i se vedeau urat radacinile ... mi-a zis ca nu le lasa pe internet decat doua ore in week-end si ca nu poate intra decat pe anumite site-uri si asta sub supraveghere. Si ca de Paste or sa mearga la Biserica si la cinema la filmul de animatzie "Cars" si ca de abea asteapta "atata libertate"... mai povesteste multe eu am spicuit mai mult chestiile optimiste ... Din pacate eu nu mai pot sa-i scriu, mi-a spus ca doctorii au facut o exceptzie si i-au dat scrisoarea mea, dar de fapt nu are voie sa primeasca scrisori decat de la membrii familiei si 2 prieteni care au fost stipulatzi de la inceput (probabil prietenul ei si o colaga - adica EvaEva_) si ca daca mai primeste scrisori de la alte persoane o sa i le dea doar la iesirea din clinica. Cam atat ...
  •  
    • 2520 mesaje
    16 Apr 2007, 11:35
    0 0
    Anemona, nu face prostia sa faci o facultate care nu iti place. Ce iti va aducea bun in viata? mai bine fara facultate decit sa mai acumulezi pb emotionala din cauza asta. Sa stii ca e mare lucru sa faci ce iti place. Vad ca ti-e frica foarte tare de parinti tai. Daca nu faci ce vor ei , ce crezi ca se va intimpla? Crezi ca te vor da afara, te vor stinge de git? sau ce crezi ca vor face? Eu cred ca parintii tai vor o facultate la real in ideea ca umanistii cistiga foste putin in zilele noastre. Cauta ceva care ti-ar place in domeniul in care doresti si din care sa iasa si bani si cred ca atunci ii vei multumi, dar nu uita! prima multumita trebuie sa fii tu! Poate nu-ti dau cel mai bun sfat, dar nu mai fii hamsterica ( cum ai spus), daca iti vei exprima opiniile clar in fata mamei tale, ea nu te va iubi mai putin, ea va intelege ca, si cred ca va privi in mod pozitiv, faptul ca ai personalitate si un caracter puternic. Sa stii ca faptul ca ai sta cu fruntea sus in fata ei, poate sa fie inceputul relatiei tale cu ea, o relatie adevarata in care ea sa fie MAMA si tu copilul, iar daca nu va fi asa, nici nu te mai obosi ca are sufletul bolnav si tie-ti otraveste mintea.
    Din cite stiu eu , la manastirile din Romania, se ofera cazare foarte ieftina ptr perioade scurte( cam doua saptamini), in care maicutele se ingrijesc de tine, te consiliaza si mai presus de toate te respecta. Poate ar fi o ideea buna sa te retragi macar o saptamina. Daca ti se pare o ideea buna ptr tine, sa ne spui si cautam impreuna. Nu stiu daca ai auzit de Maica Siluana, este o persoana deosibita si ma gindesc ca daca nu poti pleca de acasa nici macar o saptamina, cite discutii cu dinsa te-ar ajuta enorm.
  •  
    • 2520 mesaje
    16 Apr 2007, 11:42
    0 0
    Elenus, sa stii ca ai dreptate, nu e normal ca cineva sa-ti citeasca corespondenta fara acordul tau. Se considera infractiune si se pedepseste cu inchisoarea. Numai ca la romani nu exiata termenul de intimitate, confidentialitate si respect, iar parinti considera ca au tot dreptul sa-si bage nasul peste tot.