Sunt fete pro-ana / pro-mia aici ?

  •  
    • 27 mesaje
    13 Apr 2007, 13:22
    0 0
    Celery cum m-ar putea ajuta un jurnal ? Nu stiu cine sunt runny si evelina eu ajunsesem abea la paginile unde a spus nimenialta ca nu mai intra si se iscase cearta aia cu sabra si crixxx ... o sa incerc sa recuperez cu cititul
  •  
    • 161 mesaje
    13 Apr 2007, 13:38
    0 0
    Fetelor ... eu cred ca din partea noastra putetzi vorbi liber, fara sa va ganditzi ca "ne deranjeaza" pe noi ceva din ce atzi putea spune. Pt ca nu e asa si NU ne deranjeaza, din contra, asta e topicul VOSTRU si NOI ar trebui sa ne simtzim bine ca ne-atzi primit si ca ne ajutatzi cu sfaturi ...pt ca am vazut ca multe fete au beneficiat din sfaturile voastre. Deci chiar nu e cazul sa va cenzuratzi sau sa va ganditzi ca "stricatzi atmosfera". Cred ca celelalte fete sunt de acord cu mine, nu ?
  •  
    • 1364 mesaje
    13 Apr 2007, 14:09
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1364 mesaje
    13 Apr 2007, 14:15
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1364 mesaje
    13 Apr 2007, 14:24
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 33 mesaje
    13 Apr 2007, 14:45
    0 0
    Anemona tu esti anorexica ?
  •  
    • 27 mesaje
    13 Apr 2007, 15:02
    0 0
    celiajones intr-un timp puteam sa imi distrag atentzia. De fapt a venit si a plecat a fost o perioada in care nu mai faceam deloc asta. Tzin minte ca eram mica atunci cand am inceput si nu o faceam des doar cand ma certam cu mama mai mult ca sa ii atrag atentzia nu eram nici macar la scoala ..apoi un timp am si uitat de asta, dupa care am reinceput pe la 12 ani tot in cadrul unor certuri dar de data asta fara intentzia de a o face pe ea atenta, chiar ma ascundeam ... insa nu era ceva ce faceam des. Si dupa un timp mi-am dat singura seama ca trebuie sa ma opresc si faceam cum ai zis tu imi distrageam atentzia . Si ca sa-i raspund si lui Celery acum nu sunt anorexica. Am fost anorexica ... cam pe la 13 ani a inceput si a coincis cu perioada in care am incetat sa imi mai fac rau. Vroiam sa slabesc dar nu mancam "sanatos" ci mai degraba imi restrictzionam mancarea. Adica dimineatza in loc de 4 felii de paine cu unt si gen mancam doar o felie si tot asa. Nu mancam mai sanatos si nu excludeam alimente ci doar mancam mai putzin.... Si am slabit destul de mult pt ca mancam intr-adevar f f putzin cred ca sub 400 de calorii dar atunci nu stiam eu de calorii ca sa calculez insa redusesem cantitatzile. Apoi mi-am facut un prieten si am inceput sa ies cu el pe la McDonalds la Pizza etc ... intr-un an am pus la loc ce dadusem jos si chiar mai mult. Am incercat sa fiu ana din nou si sa intru pe site-uri dar nu mai mergea ... adica nu puteam sa ma abtzin. Acum stiu ca pt voi suna f nesanatos dar regret nespus vremurile cand eram suficient de disciplinata si controlata ca sa fiu ana. Acum sunt bulimica. Iar poftele pe care le am sunt de necontrolat ...oricate eforturi fac nu pot sa ma abtzin si mananc ...mult Uneori atat de mult ca vomit si fara sa vreau. Am inceput cu SI odata ce au inceput episoadele de bulimie ...ma urasc foarte tare atunci cand nu pot sa rezist si ma indop. Asta dureaza cam de un an, insa in ultimele luni s-a agravat. Nu ma mai tai doar cand ma simt vinovata si dezgustata ci pt ca ...simt ca nu exist ..nu stiu cum sa explic imi pare rau. Am unele momente, fara explicatzie adica nu le declanseaza nimic in care simt o presiune imensa pe tample si parca intru in alta lume, paraca nu sunt nici treaza nici nu dorm chiar imi e foarte greu sa explic starea ... si nu pot iesi din starea asta decat daca ma tai. Doar cand simt taieturile imi revin si devin lucida ... si e un sentiment de "nefiintza" ..of chiar nu pot sa explic ... simt ca daca nu ma tai ca sa imi revin o sa mor, nu o sa mai exist. Si imediat cum o fac devin lucida si totul revine la normal. Asta nu simtzeam inainte chiar imi e foarte frica si nu stiu ce sa fac sa nu mai simt asa ceva pt ca e o panica imensa si o stare de "inexistentza" e un sentiment de nedescris
  •  
    • 27 mesaje
    13 Apr 2007, 15:10
    0 0
    Scuze ca am scris asa mult si neclar
  •  
    • 1620 mesaje
    13 Apr 2007, 16:28
    0 0
    Draga mea Anemona, stiu cat de greu iti e si cat de strange iti suna in urechi : nu te mai ura!
    Te dispera lipsa controlului asupra propriei vieti dar o sa iti spun eu ceva...
    Cineva acolo inauntrul tau e disperat si a gasit acest mod sa-ti comunice.
    Vorbesc de inconstientul tau.
    Apoi, SI si ED la o adica te-au salvat de la ceva mult mai rau, de la nebunie sau moarte.
    Deci tu acum sa stii ca e mai important sa-ti gasesti echilibrul psihic decat sa arati bine.
    Fii atenta, pentru urmatoarele cateva luni (dealtfel pentru multi ani de acum incol, zilnic (daca poti sa-ti notezi) iti faci ceea ce se cheama grounding.
    1. exercitii de constienta. mergi pe
  •  
    • 1620 mesaje
    13 Apr 2007, 17:05
    0 0
    exercitii de constienta. mergi pe drum, stai pe scaun, faci baie, muncesti, cum iti amintesti cum incerci sa-ti simti tot corpul, fiecare particica pe unde se afla, si sa constientizezi ce faci, ce simti la pipait, la miros, la gust. Pui mana si pipai masa, peretele, scaunul si iti spui ca starea asta trece. Tu folosesti mancarea ca legatura cu mediul exterior, viatza reala, lumea.
  •  
    • 1620 mesaje
    13 Apr 2007, 17:06
    0 0
    2. cum simti ca intri in starea in care ai nevoie sa existi, te bagi la apa, la dus. te ungi cu crema masaj din cap pana in picioare (iti impui sa ai rabdare). te dai cu parfum. te masezi
  •  
    • 1620 mesaje
    13 Apr 2007, 17:08
    0 0
    3. exercitii de respiratie
    Am scris mai mult dar pe masura ce editezi ti se sterge din mesaj.
    Pentru exercitii de respiratie cauti pe net si gasesti.
    Apoi, ca sa afli ce si cum, iti recomand siteul www.something-fishy.org

    Iar ca sa ai rapid o coping bank
    http://www.something-fishy.org/reach/copingbank.php
  •  
    • 27 mesaje
    13 Apr 2007, 17:33
    0 0
    Scufita rosie multzumesc si ai dreptate, chiar am pierdut total controlul si asta ma dispera. Si totul a inceput o data cu crizele de bulimie. Pe care nu pot sa le controlez la fel cum nu pot sa controlez nici SI Stiu ca ma repet dar chiar este foarte, foarte greu de explicat ... si nu reusesc sa ma identific cu nimeni oriunde citesc. Spre exemplu pe forumurile de SI totzi vorbesc despre cum sa isi tzina lamele si cutzitele dezinfectate sau sa se taie/arda strategic ca sa para un accident. Iar eu nu ma pot identifica cu ei pt ca eu nu planific asta. Si nici nu as putea avea luciditatea sa ma tai "undeva anume" (pe genunchi de ex sau pe cot) sau intr-un "mod anume" ca sa para accidental. Deci ...gandurile astea sunt foarte departe de mine din cauza asta nu ma pot identifica cu ceilaltzi SI simt ca sunt singura care sunt asa, de necontrolat. Acum cateva zile mji s-a intamplat ceva si am avut cea mai urata criza ..am mancat enorm si am vomat apoi m-am simtzit atat de groaznic ca am vrut sa-mi bag mana in oala cu ciorba care fierbea ... efectiv m-am abtzinut la LIMITA si imi dau seama cat de subtzire e limita asta oricand pot sa fac ceva groaznic ... si cu cat trece timpul e mai rau imi e foarte teama ca nu o sa mai am nici un control asupra actziuniloe mele
  •  
    • 1364 mesaje
    13 Apr 2007, 17:38
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 3729 mesaje
    13 Apr 2007, 17:39
    0 0
    celia...NU FACE SPORT in timpul postului! n-ai voie!nici eu n-am facut...ma apucase euforia in ziua 8 si 9 vazusem ca am slabit, si eram nerabdatoare sa fac miscare, dupa atata somn...dar runny a spus clar...FARA EFORT!
    Anemona esti binevenita, si in masura in care un sfat de-al nostru te poate ajuta ti-l dam cu drag!
    banuiesc ca la tine orice manifestare de stres te duce automat cu gandul la automutilare...
    trebuie sa incerci sa te protejezi cat mai mult...sa inveti sa-ti iubesti propria persoana, sa inveti ce e calmul,rabdarea, si mai ales sa ai astfel de persoane in jurul tau.
    te pup!
  •  
    • 1364 mesaje
    13 Apr 2007, 17:41
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 1364 mesaje
    13 Apr 2007, 17:45
    0 0
    Mesaj şters de administrator
  •  
    • 27 mesaje
    13 Apr 2007, 17:48
    0 0
    Nu sunt la liceu am terminat vara trecuta am dat la facultate si n-am reusit. De fapt cam atunci au inceput si crizele de bulimie si SI. Cu parintzii am o relatzie foarte, foarte proasta. Am lucrat cateva luni ca ospatara dar mi-am dat demisia luna trecuta pt ca trebuie sa incep din nou sa invatz o sa incerc sa dau si anul asta

    O sa incerc sa tzin cont de sfaturile tale (scufita) desi cu inima indoita ca niste lucruri asa marunte m-ar putea face sa reactzionez altfel
  •  
    • 1620 mesaje
    13 Apr 2007, 17:49
    0 0
    Fata draga, nu e nimic oribil sau neobisnuit. Nu toata lumea poate sa-ti confirme, iar din cele care apeleaza la aceleasi metode putine sunt dispuse sa expuna asta aici.
    Tu, printre altele, prin SI incerci sa-ti delimitezi propriul corp, suprafata pielii, interfata dintre tine si real life.
    Sunt si metode nedistructive ca masajul energic, uite gomajul, uleiul parfumat, etc.... Te rog frumos sa nu te panichezi si sa le incerci.
    Cei care deja vorbesc de sterilizare si locuri bune de taiat sunt oameni cu state vechi care sunt departe de recuperare, care au trecut de mult timp de uimirea initiala.

    Tu ai avantajul ca te preocupa si ca MAI ALES vezi ca nu esti ca ei.
    Sper ca stii engleza , te va ajuta foarte mult sa citesti si informezi de pe site-ul pe care ti l-am dat.
  •  
    • 27 mesaje
    13 Apr 2007, 17:52
    0 0
    Stiu engleza (si site-urile de SI si ED pe care intru tot in engleza sunt) . O sa ma uit in amanunt mai la noapte pt ca o sa vina mama acasa si se enerveaza daca stau la calculator. va multumesc ca vorbiti cu mine