vreau sa fiu stewardezaaaaa!!!!!! 2

  •  
    • 9 mesaje
    16 Feb 2011, 11:15
    0 0
    Si eu as vrea sa merg, nu este OP? Nu se poate merge fara invitatie la interviu?
  •  
    • 12 mesaje
    16 Feb 2011, 12:38
    0 0
    Salut!
    Nu este OP, trebuie mai intai sa aplici pe site-ul celor de la Lalsat. Ei o sa sustina interviurile preliminare pentru sesiunea din 26 martie. Nu stiu daca se mai poate aplica, dar eu mi-am depus cv-ul saptamana asta. Am inteles ca sunt cam ocupati cu interviurile pentru ground staff.
  •  
    • 9 mesaje
    16 Feb 2011, 13:36
    0 0

    Incerc sa aplic si eu, poate mai sunt sanse. Multumesc mult de informatie.

  •  
    • 7967 mesaje
    19 Feb 2011, 10:08
    0 2
    dnldina said:

    Buna fetelor! Am si eu o intrebare: la Emirates si la Etihad exista limita maxima de varsta pentru stewardeza? Eu am 36 de ani, arat cam de 27, am si experienta in customer care, stiu engleza foarte bine, ating 212 cm si ma intreb daca are sens sa -mi incerc norocul sau nu? Ma vor elimina oare doar pe considerentul varstei?!

     Scrie in CV ca ai experienta VASTA ca ospatarita! Atunci poate ai o sansa... Bafta!

  •  
    • 1 mesaje
    21 Feb 2011, 20:12
    0 0
    Salutare,

    Cine a mai luat interviul pentru Emirates Contact Center (dept comercial, call center) desfasurat pe 18 febr?
  •  
    • 7 mesaje
    1 Mar 2011, 20:12
    0 0
    lillu said:
    Salut!
    Nu este OP, trebuie mai intai sa aplici pe site-ul celor de la Lalsat. Ei o sa sustina interviurile preliminare pentru sesiunea din 26 martie. Nu stiu daca se mai poate aplica, dar eu mi-am depus cv-ul saptamana asta. Am inteles ca sunt cam ocupati cu interviurile pentru ground staff.

     A primit cineva invitatie de la cei de la  lalsat? nu am gasit pe nici un forum ca ar fi inceput sa trimita invitatiile pt assessment days, doar ieri au postat pe site-ul lor ca vor fi recrutari.

    Vine cineva la budapesta pt qatar? pe 12 martie, open days, nu e nevoie de invitatie. cineva din cluj??????

    info despre qatar de la o fata care a plecat acolo in iarna:

  •  
    • 7 mesaje
    1 Mar 2011, 20:13
    0 0
    o gramada de zvonuri si barfe scrise de persoane care probabil ca au fost date afara sau pur si simplu nu sunt in stare sa urmereasca niste reguli.

    da, sunt f stricti, sunt 5 stele, cabin crew e imaginea companiei, nu isi permit sa se faca de rusine si sa piarda clienti din cauza imaginii proaste.

    cazarea e excelenta, eu stau intru-un ditamai apart, am o colega de apart, fiecare cu camera si baia ei, un living super imenssss si tavane inalteeeeeeeeee, Ac in fiecare camera, masina de spakat si toate utilitatile, iti dau pana si oale noi sa gatesti si de toate. mie nu imi lipseste absolut nimiccccccc.

    banii sunt ok, la inceput in jur de 2.000 de dolari. nu stiu cine ce ti-a zis gabi, dar eu zic ca e super ok avand in vedere ca nu stii cu ce se mananca si te iau de la zero, iti acorda incredere si sansa sa avansezi. totul depinde de tine sa inveti , sa iti faci treaba si sa respecti regulile. atata to. c ai citit tu este scris de persoane care nu s-au putut conforma, pot sa bag mana in foc. salariul creste in timp raportat la perfprmante. este munca , normal, peste tot tre sa muncesti, dar sunt si oameni de an de zile aici, am o prietena de 1 an aici si e super happy. totul depinde de tine. cum te adaptezi, stii cum e, parerile sunt subiective, cel mai un filtru e al tau.

    e totusi o cultura orientala, au islamul, sunt mai stricti, nu poti sa fii la fel ca in romania, dar gandeste-te., 7 zile pe luna cat sti in doha sunt o problema ca tre sa respecti 12 ore de minimum rest inainte de zbor????? e ok....regulile sunt numai pt doha.


    sper ca am fost suficient de obicetiva si ti-am dat raspunsurile.

    cat despre budapesta, ......poti sa mai astepti si pt buc, depinde care e mi aproape pt tine. am vzt ca luna martie nu au la buc, de ibicei din 3 in 3 luni vin la buc din cate am obs. au fost in oct si au mai fost acum in ian.
  •  
    • 2 mesaje
    5 Mar 2011, 12:31
    0 0
    Buna Gabi,Si eu merg la budapesta in 12 martie l Qatar,daca vrei sa mergem impreuna zi...
  •  
    • 7967 mesaje
    5 Mar 2011, 13:50
    1 2
    gabitzaCluj said:

    cazarea e excelenta, eu stau intru-un ditamai apart, am o colega de apart, fiecare cu camera si baia ei, un living super imenssss si tavane inalteeeeeeeeee, Ac in fiecare camera, masina de spakat si toate utilitatile, iti dau pana si oale noi sa gatesti si de toate. mie nu imi lipseste absolut nimiccccccc.

    OMG!!!!!!!!  

    Draga mea, ma intreb cam cu ce conditii ai fost tu obisnuita daca crezi ca asta inseamna 5 stele! Toate astea fac parte din viata cotidiana mai Gabitza! Rusinica!

     

  •  
    • 2 mesaje
    5 Mar 2011, 15:08
    0 0
    Oare stie cineva sa imi spuna care a fost la interviu la Qatar , car cum s-a desfasurat interviul de grup, pe ce teme?...si cum a fost la engleza scris?
    multumesc mult
  •  
    • 9 mesaje
    8 Mar 2011, 10:48
    1 0

    Salut, in 16 martie va avea loc interviuri pt wizz, la Tg-Mures, Ora 10, Hotel Concordia. Merge cineva?

  •  
    • 7 mesaje
    8 Mar 2011, 12:02
    0 0

    Pt ioana: tu cu ce mergi la budapesta si de cand? eu merg cu o masina plina de fete, de cand am postat intrebarea s-au inscris cat sa imi umple masina, voi sta la un hostel aproape de hilton, sper sa ne vedem pe acolo

  •  
    • 7 mesaje
    8 Mar 2011, 12:12
    5 0
    salmarose said:
    gabitzaCluj said:

    cazarea e excelenta, eu stau intru-un ditamai apart, am o colega de apart, fiecare cu camera si baia ei, un living super imenssss si tavane inalteeeeeeeeee, Ac in fiecare camera, masina de spakat si toate utilitatile, iti dau pana si oale noi sa gatesti si de toate. mie nu imi lipseste absolut nimiccccccc.

    OMG!!!!!!!!  

    Draga mea, ma intreb cam cu ce conditii ai fost tu obisnuita daca crezi ca asta inseamna 5 stele! Toate astea fac parte din viata cotidiana mai Gabitza! Rusinica!

     

     Mai salmarose, eu am fost obisnuita cu conditii de camine si chirii care te usuca de bani  si nu iti ofera nici strictul necesar. Nu am avut niciodata situatie materiala buna si ma intretin singura de prea mult timp, ma intrebam daca vreo companie din ro iti ofera ceea ce iti ofera ei... din cate stiu scoala de stewardese din ro costa enorm si nici macar cazarea nu o includ... Cum spunea cineva pe acest forum... acest job nu este facut pentru cei obisnuiti cu toate mura-n gura care au trait in lux si au chef sa se plimbe... este facut pentru cei ce vor sa munceasca in alte conditii decat in romania. si daca vom fi totusi doar niste stewardese, trebuie sa ne asteptam la palate si vile??/ nu stiam ca e asa o mare functie incat sa ai pretentii sa primesti inclusiv limuzina la poarta...daca aplicam pentru functia de director general , stai linistita ca vroiam mai mult de la ei. Si nu are de ce sa imi fie rusine ca in Romania nu am avut ocazia sa traiesc in conditii bune, desi am muncit si am invatat mai mult decat multi care le au pe toate... nu cred ca mie trebuie sa imi fie rusine... oare cui ar trebui sa ii fie????????????

  •  
    • 7967 mesaje
    9 Mar 2011, 06:28
    0 3
    Draga Gabitza, multi au trait in aceleasi conditii in Ro...Dar crede-ma, niciodata nu am ajuns sa apreciez tavanele inalte si ACul in fiecare camera. Draga mea, traiesti in Golf la 50 de grade C vara, ti se pare un lux? Cred ca nu e vorba de nivelul de trai din Ro, ci de cultura fiecaruia...Ma gandeam ca o sa le descrii fetelor ceva obiective turistice, tari vizitate in layovere...Dar nu oalele, tavanele si ACul....Scuze draga mea, dar nu am de ce sa ma rusinez pt ca nu apreciez sufrageria si tavanul!
  •  
    • 7 mesaje
    9 Mar 2011, 12:46
    3 0
    salmarose said:
    Draga Gabitza, multi au trait in aceleasi conditii in Ro...Dar crede-ma, niciodata nu am ajuns sa apreciez tavanele inalte si ACul in fiecare camera. Draga mea, traiesti in Golf la 50 de grade C vara, ti se pare un lux? Cred ca nu e vorba de nivelul de trai din Ro, ci de cultura fiecaruia...Ma gandeam ca o sa le descrii fetelor ceva obiective turistice, tari vizitate in layovere...Dar nu oalele, tavanele si ACul....Scuze draga mea, dar nu am de ce sa ma rusinez pt ca nu apreciez sufrageria si tavanul!

      Nu pot descrie aceste lucruri pt ca nu lucrez inca pt ei. Cat despre obiective turistice, acestea se pot cauta pe Google sau pe orice forum sau blog al stewardeselor...Eu am oferit info pt cele care doresc sa se angajeze si vor sa stie detalii concrete despre ceea ce primesc de la angajatori. Restul informatiilor se pot afla usor de pe net si nu are rost sa le dau eu. Am gasit pe youtube sute de filmuletze despre doha, foarte multe site-uri pt cei ce lucreaza acolo cu obictive turistice, mall- uri, tips for shopping etc. chiar ieri am citit un blog listat tot pe acest forum al unei stewardese ce lucreaza la Qatar( pt curiosi cautati pe google tam99.wordpress) si ea povesteste cu multe amanunte despre layover- uri si activitatea din avion etc. Cum spuneam mai inainte, pe unii ii intereseaza pe unde se plimba in lume, pe altii ii intereseaza cazarea si conditiile de munca efectiv. Si uite cum Qatar iti ofera de toate

  •  
    • 7967 mesaje
    9 Mar 2011, 14:30
    0 0
    Gabitza, multa bafta!
  •  
    • 1 mesaje
    9 Mar 2011, 19:31
    0 0
    buna!sunt noua pe aici
    gabitzacluj daca nu te deranjaza te rog ofera-mi si mie mai multe informatii despre recrutare stewardese si despre compania la care lucrezi
    Multumesc!
    id-ul meu esta anna.juganaru@yahoo.com
  •  
    • 7 mesaje
    14 Mar 2011, 11:32
    0 0
    annaanna said:
    buna!sunt noua pe aici
    gabitzacluj daca nu te deranjaza te rog ofera-mi si mie mai multe informatii despre recrutare stewardese si despre compania la care lucrezi
    Multumesc!
    id-ul meu esta anna.juganaru@yahoo.com

     anna draga, nu lucrez.. si eu vanez in job... m-a apucat o pasiune nebuna acum o luna. despre qatar am postat conversatia mea pe facebook cu o prietena care a plecat acolo in iarna.auzisem multe barfe despre qatar si am rugat-o sa imi explice ce si cum. eu am mers la un open day la qatar weekendul asta la budapesta (nu trebuie sa ai invitatie, mergi pur si simplu... gasesti pe site-ul lor in ce orase au open days). la interviu a fost cam asa: prima zi prezentarea companiei si predarea cv-urilor. la prezentarea regulamentului cativa au parasit sala) dupa masa au sunat vreo 30 de fete la interviu si teste (printre care si eu, ne-au cerut o tinuta obligatorie care nu s-a respectat decat in proportie de 10%, am dat un test din engleza (reading comprehension, pick the correct answer etc, un eseu de o pagina), prima eliminare, am trecut si de asta dupa asta 2 teste de grup cu discutii: ce faci daca colega de apartament are carne de porc in frigider si fumeaza) si organizarea unei vizite pentru sotia unui presedinte in Budapesta. toate fetele au dicutat la fel, nu au fost timide in grup, nu au fost lideri.. de aici nu mai stiu ca am fost eliminata este un mister motivul (m-am imbracat si comportat ca la carte) cred ca tine de noroc totul, eu nu am asa ceva) succes la toata lumea!!

  •  
    • 7 mesaje
    14 Mar 2011, 11:37
    0 1
    gabitzaCluj said:
    annaanna said:
    buna!sunt noua pe aici
    gabitzacluj daca nu te deranjaza te rog ofera-mi si mie mai multe informatii despre recrutare stewardese si despre compania la care lucrezi
    Multumesc!
    id-ul meu esta anna.juganaru@yahoo.com

     anna draga, nu lucrez.. si eu vanez in job... m-a apucat o pasiune nebuna acum o luna. despre qatar am postat conversatia mea pe facebook cu o prietena care a plecat acolo in iarna.auzisem multe barfe despre qatar si am rugat-o sa imi explice ce si cum. eu am mers la un open day la qatar weekendul asta la budapesta (nu trebuie sa ai invitatie, mergi pur si simplu... gasesti pe site-ul lor in ce orase au open days). la interviu a fost cam asa: prima zi prezentarea companiei si predarea cv-urilor. la prezentarea regulamentului cativa au parasit sala) dupa masa au sunat vreo 30 de fete la interviu si teste (printre care si eu, ne-au cerut o tinuta obligatorie care nu s-a respectat decat in proportie de 10%, am dat un test din engleza (reading comprehension, pick the correct answer etc, un eseu de o pagina), prima eliminare, am trecut si de asta dupa asta 2 teste de grup cu discutii: ce faci daca colega de apartament are carne de porc in frigider si fumeaza) si organizarea unei vizite pentru sotia unui presedinte in Budapesta. toate fetele au dicutat la fel, nu au fost timide in grup, nu au fost lideri.. de aici nu mai stiu ca am fost eliminata este un mister motivul (m-am imbracat si comportat ca la carte) cred ca tine de noroc totul, eu nu am asa ceva) succes la toata lumea!!

     Pentru toate fetele care merg la interviuri de acest gen si nu au incredere ca o sa reuseasca!!!!!: la qatar au fost fete care nu aveau dinti drepti, aveau acnee, neepilate pe brate, cu engleza la limita..si au trecut, deci este loc pentru toata lumea, ne stresam noi degeaba si ne facem idei preconcepute. importanta e atitudinea in cele din urma, dar asta inca nu am aflat care e cea corecta...deci ramane totul pe mana norocului. participati cu incredere ca nu se stie niciodata succes

  •  
    • 13 mesaje
    16 Mar 2011, 17:25
    1 0

    Buna fetelor,aveti idee cand mai vin in Bucuresti cei de la Emirates sau cei de la Quatar? Multumesc anticipat. pupici.