vreau sa fiu stewardezaaaaa!!!!!! 2

  •  
    CHS
    • 42 mesaje
    29 Oct 2010, 11:51
    0 0
    maine cine ce face ?
  •  
    • 17 mesaje
    29 Oct 2010, 14:37
    0 0
    Maine e interviul cu Emirates!
    Cine mai merge??
  •  
    • 6 mesaje
    30 Oct 2010, 13:14
    0 0
    buna, e prima data cand scriu pe acest forum, am citit cam tot ce a-ti scris.Eu am trimis un cv la wizz si am fost chemata la interviu pe data de 17 noiembrie, intrebarea mea este : mai se afla cineva in situatia asta??
    eu sunt din Iasi dar nu este nici o problema sa vin in Bucuresti.Mi-as dori mult ca cineva care a fost acceptata la wizz sa ne dea sfaturi sau cineva care lucreaza deja si a fost in situatia noastra.Si inca ceva , am auzit ca stewardesele de la wizz sunt toate brunete , e adevarat? multumesc pt eventualele raspunsuri
  •  
    CHS
    • 42 mesaje
    31 Oct 2010, 11:25
    0 0
    pareri despre interviul emirates?
  •  
    • 17 mesaje
    31 Oct 2010, 13:56
    1 0
    Yeeyyy! Am trecut ieri de toate etapele. Urmeaza Final Interview cu Emirates pe 2 nov.

    WOW. Interviul de ieri a fost foarte solicitant. Totul a decurs in stilul Emirates, asa cum am citit si pe alte forumuri straine. Am fost rugate sa venim la ora 8. Am intrat in sala pe la 9 si ceva. Reprezentantele Emirates, care au tinut interviul, au fost doua femei, una din Africa de Sud, iar cealalta din Argentina Foarte dragutze, mereu zambitoare, ne faceau sa ne simtim de parca am luat deja interviul si maine plecam : )))

    Mai intai a fost prezentarea...ne-au pus niste filmulete cu Emirates, in genul celor care sunt si pe site-ul lor. Pe unele chiar le mai vazusem pe site. Apoi a urmat o prezentare a orasului, au vorbit depre viata din Dubai; doamnele ne-au vorbit putin si despre experientele lor anterioare ca si cabin crew..

    Abia pe la ora 12 sau 13 cred ca au inceput propriu-zis interviurile. Toate fetele am primit ecusoane cu numere si numele nostru, in functie de ordinea alfabetica. S-au format 4 grupuri. Eu am fost in primul grup.

    In prima runda, au intrat in sala cate doua grupuri. Fiecare grup a fost asezat in cerc si apoi am fost rugate sa vorbim cu colega din dreapta noastra si sa aflam care a fost cea mai mare realizare a ei si ce ii place sa faca in timpul liber. Din momentul in care am intrat in sala am fost rugate sa vorbim DOAR in engleza. In timp ce noi vb cu partenera de grup, doamnele ne chemau pe numere sa facem Reach Testul. (aici nu a fost nimeni eliminat, toate l-am trecut cu brio ) Apoi, tot in ordinea numerelor (eu am fost nr 11 toata ziua) a trebuit sa ne ridicam in picioare si sa prezentam grupului nostru ce am aflat despre colega noastra. Am fost rugate in mod expres inainte sa incepem, sa nu dam detalii inutile despre colega de langa, ci sa vorbim scurt si la obiect.
    Dupa ce am terminat cu asta, reprezentantele ne-au dat si un mini-group discussion. Am avut la dispozitie 5 min sa ne decidem asupra a 3 personalitati resprezentative pt sec 21. Grupul nostru a zis: lady gaga, bill gates, brack obama, iar celalalt grup care era in sala a zis: TOT lady gaga, barack obama, siiii CATALIN BOTEZATU ceea ce mi s-a parut foarte funny (hihi)

    Dupa runda asta, am fost rugate sa iesim din sala si sa asteptam rezultatele, pe care ni le-au dat in 5-10 min. Am primit fiecare un biletel cu nr. de pe ecuson pe care scria daca ai trecut sau nu la etapa urmatoare. Eu am trecut Era o fata in grupul nostru care vorbea foarte mult, si nu ne asculta si pe noi, celelalte, si mereu avea ceva de comentat la ce ziceam noi; ea nu a trecut mai departe.. de unde , de trag concluzia ca nu trebuie sa fii prea infipta si exagerat de vrobareata... nush e greu sa-ti dai seama exact ce cauta Emirates. Am trecut de toate etapele, si nici acum nu stiu exact ce vor de la un candidat...

    Asaa.. sa revenim (sper sa nu va plictisesc prea rau cu povestea mea... dar mi-am propus sa impartasesc cu voi pas cu pas experienta prin care am trecut, poate o sa va ajute in viitor

    Dupa etapa asta.. cred ca in total... din toate 4 grupurile, au fost eliminate cam 20... dar asta e doar parerea mea...nush daca e cifra reala.

    Apoi a urmat testul de engleza. Aici nu au mai tinut seama de grupuri, ne-au bagat pe toti in sala. Testul a durat 60 de min. Nimic complicat. Erau exercitii de Comprehension, in care aveam 2 texte si apoi niste intrebari grila legate de texte, exercitii de Vocabulary, si un eseu de minim o pagina A4: Give example of a mistake you have made in the past and what have you learned from it.

    Dupa testul de engleza, am avut ceva de asteptat pana am primit rezultatele. Si aici au foate eliminate fete, nush exact cate.

    In final, la runda cu nr 3, cred ca se facuse cam 6 seara cand am intrat. Aici, ne-au impartit din nou pe grupe (eu tot in grupul 1 am fost) si am intrat in sala, pe rand, cate un grup. Testul final era un group discussion de 15 min. Am primit un fel de "problema" de rezolvat. Trebuia sa ne imaginam ca suntem managerul unui restaurant de lux din Londra, ca bucatarul sef e bolnav s
  •  
    • 17 mesaje
    31 Oct 2010, 13:56
    0 0
    In final, la runda cu nr 3, cred ca se facuse cam 6 seara cand am intrat. Aici, ne-au impartit din nou pe grupe (eu tot in grupul 1 am fost) si am intrat in sala, pe rand, cate un grup. Testul final era un group discussion de 15 min. Am primit un fel de "problema" de rezolvat. Trebuia sa ne imaginam ca suntem managerul unui restaurant de lux din Londra, ca bucatarul sef e bolnav si nu poate veni la lucru si ca avem 10 mese de servit, 2 mese asteptau desertul, 4 mese inca nu comandasera, iar 4 avusesera doar aperitive... ce facem intr-o asemenea situatie ??? Am vorbit intre noi 15 min, ne-am dat cu parerea, in final am ajuns la o decizie, nici nu mai stiu care ... important este nu la ce dezicie ajungeti, ci cum ajungeti la ea... mai exact, cum vorbiti, daca le ascultati si pe celelalte fete din grup, nu trebuie sa-ti impui o parere, trebuie sa fii maleabil, sa zambesti...
    Dupa cele 15 min, doamnele de la Emirates au rugat o fata sa prezinte dezicia noastra... and THAT WAS THAT

    Am primit rezultatele in 10-15 min. Din 9 fete cate eram in grup, au eliminat 4 sau 5. Si cam asa s-a intamplat si cu celelalte 3 grupuri. La final.. adica pe la ora 20:30 am ramas 21 THE SURVIVORS : )))

    Azi, adica pe 31 oct, sunt alte 70 de fete care dau acelasi interviu ca si noi. Apoi, intre 1-3 nov sunt programate interviurile finale... adica interviuri de 1 ora max, face to face cu resprezentantele de la Emirates. Eu sunt programata pe 2 nov... I'll keep u posted
  •  
    • 6 mesaje
    31 Oct 2010, 16:02
    0 0
    imi pare foarte bine pt tine ca ai intrat , mai ales la emirates , cred ca e visul oricarei stewardese , mult noroc in continuare
  •  
    • 6 mesaje
    31 Oct 2010, 16:05
    0 0
    si te rog spunemi dintre fetele care a-ti ramas , aveati ceva deosebit ? stiu ca e funny ce intreb dar sigur era ceva,
    ps: cum erati imbracate si machiate?, sunt sigura ca a contat si asta
  •  
    • 17 mesaje
    31 Oct 2010, 20:53
    0 0
    onelove,
    A contat foarte mult cum eram imbracate si cum ne-am comportat pe tot parcusul zilei. Important e sa fii imbracata cat mai decent. Tinuta office (camasa, fusta cam pana la jumatatea jenunchiului, sacou, pantofi inchisi, nu sandale), sa zambesti MEREU si sa stai dreapta, chiar si pe scaun.
    Toate fetele care au ramas sunt frumoase in felul lor, au prezenta, dar nu exista un tipar de frumusete. Au fost selectate si blonde si brunete. Cred ca ce a contat este ca per ansamblu sa avem o imagine buna
    Oricum, am inteles ca dupa interviul final, trebuie sa asteptam raspunsul pana la 6 sapt, iar decizia finala nu o iau reprezentantele Emirates de acum... ele trimit dosarele noastre agentilor de recrutare din dubai... care cica sunt 4, si apoi semnatura finala o da chiar sheicul
  •  
    • 17 mesaje
    31 Oct 2010, 20:57
    0 0
    Machiajul, la fel.. simplu si decent. Am primit inainte de interviu un dress code, in care eram rugate sa nu purtam ruj rosu, sa ne machiem simplu, sa avem unghiile curate si oja sa fie de o culoare deschisa, aproape lac, siii.. ce mi s-a parut mie foarte funny... scria de asemenea sa nu ne dam cu "cheap parfum" : )))
  •  
    CHS
    • 42 mesaje
    1 Nov 2010, 12:09
    0 0
    daca mergi la ei la interviu mai devreme de alea 6 luni ce se poate intampla ?
  •  
    CHS
    • 42 mesaje
    1 Nov 2010, 12:09
    0 0
    daca mergi la ei la interviu mai devreme de alea 6 luni ce se poate intampla ?
  •  
    • 17 mesaje
    1 Nov 2010, 15:42
    0 0
    Habar n-am e prima oara cand merg la ei.
  •  
    • 17 mesaje
    1 Nov 2010, 23:01
    1 0
    Orice culoare, din cate stiu...eu am optat pt alb
  •  
    CHS
    • 42 mesaje
    4 Nov 2010, 14:09
    0 0
    cum a fost ora finala cu cei de la emirates ?
  •  
    • 17 mesaje
    4 Nov 2010, 21:12
    0 0

    Interviul final cu Emirates a fost ok. Intrebarile erau puse in functie de experienta si studiile fiecareia. Trebuia sa dam raspunsuri si exemple foarte precise... nimic general. Eu am primit intrebari de genul: "Ai venit vreodata cu o idee noua la locul de munca?", "Ai ajutat vreodata vreun/vreo coleg(a)?", "Ai intampinat vreodata conflicte la locul de munca?"si "Cum ai rezolvat situatia?" si tot asa... La mine interviul a durat cam 40 de min. Au fost fete care dupa intrebari au primit sa faca si un test IQ in 40 de min. Nu stiu exact de ce unele au dat testul iar altele nu. Sambata, dupa Assessment Day ni s-a spus ca asa o sa se intample, dar ca sa nu ne facem griji. Toate avem sanse egale. 

  •  
    CHS
    • 42 mesaje
    4 Nov 2010, 23:30
    0 0

    si cate au luat cei de la emirates ? si testul iq ?hmm... ciudat ...

  •  
    • 17 mesaje
    5 Nov 2010, 00:11
    0 0

    Pai.. nu stim cate vor lua. Au zis ca ne anunta individual in urmatoarele 4-6 saptamani. Din cate stiu, daca ne suna, e de bine... adica avem unda verde sa incepem sa ne facem analizele medicale ... daca primim mail... e de rau. De obicei trimit mail celor care nu sunt alese. Cel putin asa am citi pe alte forumuri. Eu urmaresc cabincrew.com. Pe mine m-a ajutat foarte mult sa ma pregatesc pt interviu, sa aflu mai multe despre procesul de recrutare si multe altele:

    http://www.cabincrew.co.uk/ccnetwork/forum_posts.asp?TID=1484&PN=260

  •  
    • 1 mesaje
    6 Nov 2010, 23:32
    1 0
    Buna fetelor!! Intrebarea mea este: Cine a aplicat la Wizz air sau cine doreste sa aplice? Imi doresc sa aplic si as avea nevoie de niste informatii. Id-ul meu este thalia_170@yahoo.com. Cine ma poate ajuta cu orice fel de informatie,rog sa-mi scrie acolo.Multumesc!!!
  •  
    • 2791 mesaje
    13 Nov 2010, 19:22
    0 1
    pt mine e cel mai nasol job posibil.... ar fi ultimul job la care as visa dar ma rog, cui ii place succes!