vreau sa fiu stewardezaaaaa!!!!!! 2

  •  
    • 411 mesaje
    25 Sep 2010, 19:19
    0 0
    stiati asta ???

    De asemenea , in ziua in care candidatii se prezinta la interviu , ei semneaza si cotnractul de colaborare cu Lalsat International Romania prin care se obliga sa achite contravaloarea comisionului ( maxim un salariu fix / luna ) NUMAI in cazul in care primesc oferta de angajare si sunt de acord cu ea. In cazul in care nu sunt ofertati pentru angajare candidatii NU AU NICIO OBLIGATIE FINANCIARA fata de Lalsat International Romania.
    De asemenea exista si angajatori care achita comisionul direct catre noi caz in care Lalsat International NU PERCEPE COMISION ANGAJATULUI.


    asta inseamna ca daca am primi o oferta serioasa, ar trebui sa achitam cam 500euro (minim) agentiei :-| :-| :-| in cat timp??

    sau emirates deja le plateste comisionul direct?
  •  
    • 34 mesaje
    25 Sep 2010, 20:29
    1 0
    Buna fetelor! nu am mai intrat de ceva timp pe aici si rau am facut... eu sunt in qatar, dar nu imi place, si tare as vrea sa ma intorc in tara.. as vrea sa vin la wizz si am aplicat deja dar nu am fost chemata... stiu ca a mai fost un interviu in martie, dar atunci nu aplicasem. cineva a scris ca au fost 3 interviuri anul acesta??? oare o sa mai fie curand?
  •  
    • 11 mesaje
    25 Sep 2010, 20:56
    0 0
    andgelicas, eu nu am absolvit cursurile de flight attendant si am fost chemata, deci nu cred ca e asta un criteriu. a mai participat cineva pana acum la un interviu la wizz? nu cred sa mai recruteze anul asta...
  •  
    CHS
    • 42 mesaje
    25 Sep 2010, 21:00
    0 0
    ma gandeam eu ca era prea fumos cu cei de la lalsat ... pai salariul fix o sa fie mai mare de 500 de euro , si eu una nu vreau sa le dau lor o mie de euro pentru ca au venit ei de la iasi pana aici ...ce naspa .. f urat , ti-au trimis ei mail cu asta sau ai gasit pe altundeva?
  •  
    • 411 mesaje
    25 Sep 2010, 21:45
    0 0
    Chris, am gasit pe site-ul lor (Lalsat International)

    Am mai vb cu o fata de pe alt forum si mi-a spus ca agentia isi ia comisionul direct de la Emirates, deci noua nu ne-ar mai cere nimic. Sper sa fie asa
  •  
    • 411 mesaje
    25 Sep 2010, 21:48
    0 0
    Andreea, de ce nu iti place in Qatar? E vb de companie sau de locatie si oameni?

    Eu as vrea sa particip la OD sau AD si la Qatar sau Etihad. Trebuie sa mai fie macar o ocazie pana la finele anului.

    Ce vroiam sa mai intreb... daca stiti din sursa sigura sau daca e pe forum vreo fata care lucreaza la Emirates: e adevarat ca apartamentul e cam gol, cand ajungi acolo?
    UIte ce detalii mi-a dat o tipa:


    Your flat is furnished but there is no TV, DVD player, microwave, coffee maker, iron, notebook, internet etc. You will need to buy some stuff. You will survive but don't expect to save anything.
  •  
    CHS
    • 42 mesaje
    25 Sep 2010, 22:12
    3 0
    tv in fiecare camera chiar nu cred ca ofera nici o companie din lume ... dar o camera unde sa fie un tv , si o sala de internet tot au ei .. nu mergi la hotel de 5 stele ... o fii el dubai , dar nu te astepta la casa emirului
  •  
    • 7967 mesaje
    26 Sep 2010, 08:53
    0 0
    Nu stiu de Emirates, dar Etihad (tot in UAE, Abu Dhabi) ofera cazare cu totul inclus. Prietena mea lucreaza la ei de 5 ani si are totul...masina de spalat, cuptor MW, TV, aragaz, frigider, iar cazarea este superba(cladirea cu security, locatia...). Ei nu prea salvezi multi bani pt ca in mod normal ca si in lay over nu ti se asigura decat cazarea, iar mancarea costa plus ca nu o sa stai numai in camera de hotel, iesi in diferite orase si asta costa. Tentatiile sunt foarte mari la tot pasul, depinde de tine cat de econoama esti...
  •  
    • 22 mesaje
    26 Sep 2010, 09:46
    1 0
    model_wannabe, fiica mea a lucrat 3 ani la Etihad...de curand a luat interviul la Emirates si a inceput trainingul, apartamentul in care s a mutat este mobilat, dotat cu de toate, a primit chiar si prosoape, asternuturi de pat si vesela, am inteles ca Emirates nu ofera televizor si cuptor mw, dar in apartamentul in care a fost cazata ea, este in sufragerie tv...e cumparat de colega ei de apartament care locuieste de mai mult timp acolo, in cladire exista si piscina si sala de fitness.
  •  
    • 7 mesaje
    26 Sep 2010, 10:19
    0 0
    in legatura cu absolvirea de curs "insotitor de zbor = 4000 E " la wizzair nu iti trb ca sa stiti aici te recruteaza, te scolesc ei dar 5 ani ai lor esti prin contract ! deci nu va faceti griji cei care nu aveti curs pt ca ei asta cauta cei fara curs pt. ai scoli si ai pastra 5 ani ! salariu 900 ron pe card(lunar) + 40 euro cursa(dus-intors) pt.INCEPATORI adica lunar cam media este de 600 sau 700 euro ! sa va asteptati si la sexul masculin acolo la interviu ! oricum bafta celor care se duc eu nu pot veni lucrez !
  •  
    • 39 mesaje
    26 Sep 2010, 12:38
    0 0
    Salut!!!
    Bafta la interviurile de la Wizz si Emirates!!!! Nu fiti dezamagite de salariul de la Wizz.... la arabi sunt mai mari pt ca nu sunt companii low cost, trebuie sa va motiveze cumva sa veniti aici si .....au de unde pana la urma!
    Mult noroc oriunde ajungeti sa zburati!
  •  
    • 411 mesaje
    26 Sep 2010, 17:38
    0 0
    Multumesc mult de raspunsuri si info, fetelor !!!

    Trainingul de la Wizz se face in Ungaria? Cineva pe un forum spunea ca acum se organizeaza si in Bucuresti.

    Daca ar fi sa fie peste granita, cazarea si masa ni le asigura ei pt cele 5 sapt de training?
  •  
    • 9 mesaje
    26 Sep 2010, 18:39
    0 0
    dear Franzuza....scz n am putut sa ti rasp...si eu aceasi problema cu serviciul..insa knd am fo in martie l ei...interviul se desfasoara p mai multe etape..si deci l 4,5,6 knd putem noi...da..e prea tz....si ca sa mai raspund unei alte eve...da..interviul se tine numai si numai in engl...
  •  
    • 11 mesaje
    26 Sep 2010, 19:25
    0 0
    buna fetelor! am citit pe un alt forum ca la wizz cauta numai 5 persoane. sunt curioasa cate fete au chemat pe 30.
  •  
    • 411 mesaje
    26 Sep 2010, 19:44
    0 0
    da, doar 5

    cred ca in jur de 100 maxim 200 vor fi.
  •  
    • 11 mesaje
    26 Sep 2010, 19:47
    0 0
    mi se pare o cifra destul de mare avand in vedere ca nu e open day. am tot cautat si am observat ca nu s-a facut public nimic despre recrutare. nu ma asteptam la 100- 200
  •  
    • 411 mesaje
    26 Sep 2010, 19:53
    0 0
    ma gandeam ca daca ar fi mai putini de 100, ar merge mai repede recrutarea, nu ar tine chiar 1 zi intreaga ....

    bine, cu cat sunt mai putini, cu atat mai bine hehe
  •  
    • 9 mesaje
    26 Sep 2010, 20:51
    0 0
    daca sunt prea multi,ii impart...adik o parte in ziua aia o sa ife intervievati si o parte saptamana viitoare..asa a fost in martie cand am dat eu
  •  
    • 411 mesaje
    26 Sep 2010, 23:52
    0 0
    Joi trebuie sa venim cu invitatia printata(adica mailul)? Sau au ei lista respectiva?
  •  
    • 11 mesaje
    27 Sep 2010, 00:27
    0 0
    In martie a fost anunt public sau te chemau doar daca ai aplicat online, ca acum?