Cadouri pentru invatatoare

  •  
    • 41 mesaje
    20 Aug 2003, 16:30
    23 19
    Dragele mele,
    Intrucit baietelul meu intra in clasa 1 in acesta toamna va rog,daca a trecut vreuna dintre voi prin asta,sa imi spuna cu ce ocazie si ce fel de cadouri au oferit invatatoarelor copiilor lor.
  •  
    • 291 mesaje
    21 Aug 2003, 11:14
    10 13
    Draga mea eu nu am facut niciodata cadouri in afara de flori si atunci rar de tot.Nu suport acest lucru,alte mamici duceau tot felul de chestii,de la vesela la bijuterii.Tu sti ce faci dar parerea mea e ca mai bine nu.Bafta copilului tau si tie multa rabdare.
  •  
    • 41 mesaje
    21 Aug 2003, 11:38
    9 11
    Multumesc pt. raspuns dificila,si eu sint de aceeasi parere cu tine,dar ma intreb daca copilul are de suferit daca nu dau spaga,pt.ca in final despre asta este vorba.
    Pa
  •  
    • 75 mesaje
    21 Aug 2003, 13:59
    10 5
    Fetita mea trece clasa a doua si nici eu nu sunt de acord cu spaga data invatatoarelor. Cu toate astea, in afara de flori, i-am luat o bratara de argint de 1 martie si un parfum (nu prea scump) de 8 martie.
    La diferite ocazii (Craciun, 8 Martie)am strans bani toti parintii si i-am luat un cadou mai consistent.
    Dar sa stii ca asta nu face ca ea sa se poarte mai frumos cu un copil in detrimentul altora. Are in clasa o fetita ai carei parinti dispun de mai multi bani, acestia facand si diverse servicii clasei (un stativ pentru planse, un dulap pt. diverse materiale+ cadouri de fiecare data), dar ea nu o favorizeaza.
  •  
    • 246 mesaje
    21 Aug 2003, 17:15
    6 3
    ...deci depinde, de la persoana la persoana...
  •  
    • 291 mesaje
    22 Aug 2003, 08:20
    8 4
    Draga Lumi copilul meu nu a avut de suferitProfesorii vedeau ca e mereu foarte bine imbracat si cu de toate,dar nu de bani gata,dar mi-am impus un anumit omportament,nu m-am amestecat cu restul mamelor si mai usor mai greu mi-am facut nasul topor si am trecut peste scoala fara plocoane.Si copilul meu a fost mereu premiant.Vezi tu...sa fie bine.
  •  
    • 1744 mesaje
    22 Aug 2003, 09:06
    8 6
    ...Daca ai ``norocul`` sa dai peste o invatatoare careia ii plac ``micile atentii`` si ii favorizeaza pe copiii ai caror mame practica acest ``sport`` s-ar putea sa ii faci rau propriului copil...Favoritismul sa se intoarca impotriva lui...
    Am avut o astfel de invatatoare!
    Rezultatul? Din clasa a V-a fostii premianti ajunsesera elevi slabuti.
    Mamicile nu mai faceau fata intregii cancelarii. Iar din 15 permianti am ramas doar doi.
  •  
    • 37 mesaje
    2 Sep 2003, 10:46
    5 5
    Daca ai noroc sa dai de o invatatoare asa cum am avut eu,atunci o mica atentie,un gest de multumire,nu poate fi asa un efort prea mare.A nu se intelege ca sunt de acord cu linguseala,n-am suportat niciodata lucrul asta.
  •  
    • 360 mesaje
    2 Sep 2003, 11:28
    7 6
    Parintii mei au practicat un mod foarte sanatos de a rezolva astfel de situatii. Spaga la invatatoare s-a dat si se va da cat e lumea si pamantul... Parintii mei ne-au educat sa mancam cartea si am fost primele mereu la scoala, fara sa ne promita vreun cadou in schimbul premiului obtinut sau fara sa incerce sa mituiasca invatatoarea pentru a ne da note bune. In acelasi timp, ne "inarmau" cu cate un buchet urias de flori la 15 septembrie si de 8 martie, iar singurul cadou pe care il ofeream in afara de flori era cate un album de pictura sau o carte mai de valoare, ca semn de respect, doar cu vreo ocazie speciala. Colegele mele aduceau de la mileuri la bijuterii sau parfumuri si nu au reusit mai bine in viata. Cadourile noastre erau insa considerate de bun gust si apreciate ...
  •  
    • 71 mesaje
    2 Sep 2003, 12:46
    5 2
    Bravo, bmg. Si eu as fi vrut ca mama mea sa primeasca albume de arta (e inca invatatoare). La toate sedintele le spunea parintilor ca accepta numai flori, daca le face placere sa-i aduca, si acelea sa fie proaspete si nu din plastic. Insa unii parinti care avusesera copii mai mari si mai trecusera de alte invatatoare tot mai scapau cate un bibelou kitch cu pasarele, sau flori ofilite deja, care ajungeau direct la cosul din spatele clasei. Eu zic ca florile sunt de ajuns, iar daca invatatoarea are tupeul sa ceara altceva (exista cazuri in care s-au cerut covoare pentru noua casa, televizoare etc), cel mai bine e sa-l muti in alta clasa. Si mai bine ar fi sa te interesezi din timp, de la parinti cu copii mai mari, despre ce fel de invatatoare e vorba. Copilul e pe primul plan, si trebuie sa iei in calcul foarte serios ce s-ar putea intampla, cat de frustrat ar fi daca un coleg mai slab i-ar spune in pauza ca el oricum o sa treaca clasa sau o sa aiba note mari, pentru ca parintii lui au multi bani si-i fac cadouri "doamnei". Mie asa mi s-a intamplat in scoala primara si gimnaziu, iar dupa ce am facut un colegiu de doi ani am renuntat la diploma si mi-am bagat picioarele pt. ca directorul insinua ca nu ma primeste la examenul final decat daca ii aduc ceva, ca doar ma casatorisem cu un director din Senat.M-am facut ca nu inteleg, dar nu i-am dat absolut nimic si mi-am retras dosarul foarte nonsalant, pierzand numai doi ani din viata cu o scoala stupida.
  •  
    • 17 mesaje
    6 Oct 2003, 11:14
    5 2
    La clasa fetitei mele s-a obisnuit ca la ocazii speciale (Craciun, 8 Martie) sa se stranga cate 50 mii de la fiecare copil care dorea sa participe. Doamna invatatoare muncea foarte mult cu copii, suplimentar. Am considerat ca a meritat cu prisosinta icoana de argint pe care i-am oferit-o din partea clasei si sunt sigura ca asa isi va aminti de copiii nostri.
  •  
    • 1 mesaje
    24 Nov 2010, 16:50
    9 3

    Fetita mea  este in clasa I si parintii au fost de acord sa strangem bani pentru a-i oferi invatatoarei un cadou de Craciun (consideram ca merita). Sigur ca aici au intervenit o sumedenie de discutii...imi puteti oferi cateva sugestii de cadouri care au fost oferite in astfel de ocazii si care au fost primite cu deosebita placere?


    Acest mesaj a fost editat de către anaclo: 24 Nov 2010, 16:52
  •  
    • 4009 mesaje
    25 Nov 2010, 01:14
    3 2
    decat sa dea parintii bani pe cadouri consistente pentru invatatoare/profesori (aici nu intra carti, flori sau icoane de bun gust, mai bine i-ar da pe carti, cursuri sau late chestii educative pentru copiii lor. O sa ii ajute mai mult in viata decat mentalitatea parintilor "oare daca nu ii dau nimic invatatoarei nu o sa il marginalizeze?"
  •  
    kti
    • 1327 mesaje
    25 Nov 2010, 17:26
    22 5
    ai putea sa dai si tu ceva ca nu pica cerul. o merita din plin si invatatoarea aia ca va educa copiii pe bani de rahat. mai renuntati si voi la o sticla de cola si o punga de cipsuri si oferiti un cadou din suflet. nu e nevoie sa fie numit spaga.
    nu sunt invatatoare, dar sunt mama de copil de gradinita si vad cum se chinuie zi de zi femeia aia sa ne invete copiii pentru 600 de ron.
  •  
    19a
    • 621 mesaje
    26 Nov 2010, 09:10
    6 3
    Allegria_ said:
    O sa ii ajute mai mult in viata decat mentalitatea parintilor "oare daca nu ii dau nimic invatatoarei nu o sa il marginalizeze?"

     

    Nu e o simpla mentalitate capatata de pe aratura! Asa se intampla!

  •  
    • 4009 mesaje
    26 Nov 2010, 16:33
    4 2
    19a said:
    Allegria_ said:
    O sa ii ajute mai mult in viata decat mentalitatea parintilor "oare daca nu ii dau nimic invatatoarei nu o sa il marginalizeze?"

     

    Nu e o simpla mentalitate capatata de pe aratura! Asa se intampla!

     

     

     

    Si uite asa apare in mintea copiilor, din frageda scolarizare, ideea de spaga, atentie, cadou, etc. Ca un "bebelou" iti poate netezi drumul in viata, ca un pupat dosnic te fereste de un alta....     

  •  
    • 1 mesaje
    19 Nov 2013, 23:44
    12 2
    Eu am fata in clasa a 4-a si am ramas foarte surprinsa atunci cand mi s-a cerut, pentru ziua dnei invatatoare, suma de 100 lei.

    Deja se stransesera 1900 lei!!!

    Mai vroiau sa adauge si o felicitare cu numele copiilor care au dat mita, pardon, banii de cadou.

    As fi dat bani pentru un cadou de bun simt, pana in 200-300 lei, dar ei vor sa puna banii intr-un plic, alaturi de felicitare...mi se pare deja de prost gust, spre mita!

    Asa ca am decis sa nu dau nici un ban decat sa particip la asa ceva! (bineinteles ca, dupa ce le-am spus decizia mea, am fost apoi tratata urat)

    Fetita mea m-a rugat sa-i dea totusi un cadou pentru ca o place pe dna invatatoare, asa ca o sa-i luam un cadou de bun simt si niste flori.

  •  
    • 1 mesaje
    30 Ian 2016, 19:37
    3 0
    poti sa faci o felicitare sau sa-i spui niste cuvinte calde
  •  
    • 3765 mesaje
    30 Ian 2016, 19:43
    2 0
    madutic said:poti sa faci o felicitare sau sa-i spui niste cuvinte calde

     

     

    radiator , calorifer,  arsita, hot baby, .......etc

  •  
    • 7959 mesaje
    31 Ian 2016, 15:55
    3 1
    Montara said:Eu am fata in clasa a 4-a si am ramas foarte surprinsa atunci cand mi s-a cerut, pentru ziua dnei invatatoare, suma de 100 lei.

    Deja se stransesera 1900 lei!!!

    Mai vroiau sa adauge si o felicitare cu numele copiilor care au dat mita, pardon, banii de cadou.

    As fi dat bani pentru un cadou de bun simt, pana in 200-300 lei, dar ei vor sa puna banii intr-un plic, alaturi de felicitare...mi se pare deja de prost gust, spre mita!

    Asa ca am decis sa nu dau nici un ban decat sa particip la asa ceva! (bineinteles ca, dupa ce le-am spus decizia mea, am fost apoi tratata urat)

    Fetita mea m-a rugat sa-i dea totusi un cadou pentru ca o place pe dna invatatoare, asa ca o sa-i luam un cadou de bun simt si niste flori.

     Eu in locul invatatoarei nu as lua banii si le-as bate si obrazul. Pai, vorba unui medic batran:" ma platesti sa-mi fac meseria?"
    Din pacate, cadourile pentru educatoare si invatatoare sunt ceva obisnuit, din clasa a V-a insa nu s-au mai strans sume foarte mari, doar pentru flori si felicitari. 
    Incepusera intr-un timp cu bijuterii din aur la gradi, si, desi nu toata lumea era de acord au dat bani!